Abilify tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Abilify zawiera jako substancję czynną arypiprazol, stosowany w leczeniu schizofrenii. Jest agonistą receptora dopaminowego D2 i serotoninowego 5HT1a i antagonistą receptora serotoninowego 5HT2a.  

Leczenie schizofrenii u dorosłych i młodzieży od 15 roku życia. Wskazany w leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych typu I. Zapobieganie nowym epizodom maniakalnym u pacjentów, którzy odpowiadają na leczenie arypiprazolem.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu.
Arypiprazol, jako antagonista receptora adrenergicznego α1, może nasilać działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.
Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania leku z alkoholem lub z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy powodującymi podobne skutki uboczne (np. sedacja).
U dorosłych:

 •  schizofrenia: zalecana dawka początkowa leku to 10 lub 15mg/dobę z dawką podtrzymującą 15mg/dobę. Lek powinien być podawany raz na dobę o stałej porze, niezależnie od posiłków. Wykazano skuteczność Abilify w dawkach od 10 do 30mg/dobę (maksymalna dawka dobowa to 30mg).
 • epizody maniakalne: zalecana dawka to 15mg podawane raz na dobę, niezależnie od posiłków jako monoterapia lub w schemacie leczenia skojarzonego. Maksymalna dawka dobowa to 30mg.
 • zapobieganie nawrotom epizodów maniakalnych w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym typu I: kontynuować leczenie, stosując ustaloną dawkę (zarówno w monoterapii jak i w terapii skojarzonej). Ewentualne zmniejszenie dawki zależy wtedy od stanu klinicznego pacjenta.

U dzieci:

 • schizofrenia u młodzieży od 15 roku życia: 10mg/dobę podawane raz na dobę, niezależnie od posiłków. Leczenie powinno zostać rozpoczęte od dawki 2mg (Abilify 1mg/ml roztwór doustny) przez dwa dni. Dawka ta powinna być stopniowo zwiększana do 5 mg przez kolejne 2 dni, aż do zalecanej dawki dobowej (10mg). Jeśli to konieczne, dawkę można zwiększać jednorazowo co 5 mg, nie przekraczając jednak maksymalnej dawki dobowej 30mg.

W populacji młodzieży nie wykazano większej skuteczności przy zastosowaniu dawek dobowych większych od 10mg (w wyjątkowych przypadkach, zwiększenie dawki może okazać się dla pacjenta korzystne).

brak danych
Każda tabletka zawiera 5 mg arypiprazolu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Abilify a alkohol

Abilify u osób starszych(65 lat i więcej)
Abilify dla dzieci(do 18 lat)
Abilify w ciąży
Abilify a karmienie piersią
Abilify a prowadzenie pojazdów
Abilify a słońce i solarium ☼
Abilify refundacja

Abilify cena i opakowania

Abilify Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Abilify tabletki uzyskał ocenę 2.3 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 2.3/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Abilify tabletki

 1. Anonim

  Jestem 27 letnim mężczyzną chorującym na choroba afektywna dwubiegunowa. Abilify brałem podczas jednej kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 35 dni w dawce: 7,5 mg(miligram). Tip: lek nie tylko na schizo- jest stosowany również w ChAD i- w małych dawkach- wspomagająco w leczeniu depresji.

  Brałem przez miesiąc- w małej dawce 7,5 mg (miał mnie aktywizować). Zasadniczo żadnych pozytywów w tym czasie nie odczułem. Pewnym novum było, paradoksalnie, wzmożenie gonitwy negatywnych myśli (może w taki właśnie, wypaczony sposób dokonała się wspomniana już aktywizacja?)- ale nie wiem do końca, czy było to związane z przyjmowaniem Abilify.

  Co do skutków ubocznych- rozszerzone źrenice i delikatne zawroty głowy w pierwszych dniach przyjmowania leku. Ogólnie całkiem OK pod tym względem. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Abilify w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania