Acard tabletki

Opis leku:

Działanie leku

W małych dawkach (75 do 300 mg na dobę) hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi, zmniejszając krzepliwość krwi; w wyż­szych dawkach – działa przeciwzakrzepowo (w dawkach powyżej 1000mg na dobę wykazu­je wyłącznie działanie przeciwbólowe, przeciw­gorączkowe i przeciwzapalne).

Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych serca i naczyń żylnych, zapobiega nie powtórnym zawałom serca, zatorowości płucnej, udarom mózgu, u chorych z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych (choroba Buergera). Leczniczo w świeżym zawale serca, po zabiegach naczyniowych i kardiochirurgicznych (m.in. po wszczepieniu pomostów aortalnowieńcowych – bypassów, po angioplastyce wieńcowej).
Uczulenie na salicylany, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosować w III (ostatnim) trymestrze ciąży, zwłaszcza od 36. tygodnia ciąży. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia z infekcją wirusową (grypa, ospa wietrzna) może prowadzić do po wstania ciężkiego powikłania – zespołu Reya; w związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego (i innych salicylanów) powinno odbywać się w tych przypadkach WYŁĄCZNIE na zlecenie lekarza.
przy jednoczesnym stosowaniu nasila działanie heparyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych(acenocoumarol- możliwość wystąpienia groźnych krwawień), innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (możliwość nadmiernego obniżenia poziomu cukru), metotreksatu ( methotrexate), sulfonamidów (m.in. cotrimoxaziole, znany jako Biseptol), soli litu lithium carbonicum),digoksyny(digoxin ), a osłabia działanie leków moczopędnych (m.in.furosemidu, spironolaktonu), leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu lub jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów (m.in. dexamethasone, prednisone, prednisolone, triamcinolone) oraz tiklopidyny(ticlopidine), czy klopidogrelu(clopidogrel) nasila niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego.
ściśle indywidualne w zależności od wskazań; zazwyczaj jednorazowo rano po śniadaniu. W leczeniu antyagregacyjnym (przeciwzakrzepowym) – 75 do 300 mg na dobę; w świeżym zawale serca -100 do 160 mg na dobę (pierwsze tabletki należy rozgryźć, aby uzyskać szybszy efekt działania leku); w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia i udarom mózgu – 30 do 300 mg na dobę; w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych -100 do 200 mg na dobę lub 300 mg co drugi dzień; w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc -160 do 1200 mg na dobę.
tabletki powlekane po 75 mg cena do 5 zl.
kwas acetylosalicylowy(acetylsalicyl acid)
Najbardziej znana nazwa handlowa preparatów kwasu acetylosalicylowego to aspiryna.Uwaga tylko krótkotrwałe stosowanie leku przez kobietę karmiącą piersią nie stanowi dużego zagrożenia dla karmionego piersią dziecka.
Acard a alkohol alkohol
Acard u osób starszych(65 lat i więcej)
Acard dla dzieci(do 18 lat)
Acard w ciąży
Acard a karmienie piersią
Acard a prowadzenie pojazdów
Acard refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania