Acidum folicum tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Acidum folicum tabletki jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Niezbędny dla prawidłowego dojrzewania i funkcjonowania układu nerwowego (zwłaszcza w życiu płodowym; niedobór prowadzi do wad wrodzonych cewy nerwowej – m.in. do rozszczepu kręgosłupa) oraz do prawidłowego tworzenia krwinek – witamina z grupy B. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego wynosi ok. 0,4 mg; rośnie ono dwukrotnie u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz u osób uzależnionych od alkoholu.

Niedokrwistość megaloblastyczna (zawsze w skojarzeniu z cyanocobalamine – wit. B12); zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u chorych z zaburzeniami wchłaniania jelitowego (przewlekle biegunki, stany zapalne przewodu pokarmowego, po usunięciu części żołądka i jelit); pomocniczo przy leukopenii (obniżona liczba krwinek białych), w stanach zapalnych skóry, zapaleniu wielonerwowym (polineuropatii) w przebiegu m.in. cukrzycy i alkoholizmu. Długotrwałe przyjmowanie preparatów hamujących wchłanianie kwasu foliowego z jelita (patrz INTERAKCJE).
Niektóre nowotwory złośliwe krwi; pierwotne i wtórne ogniska nowotworowe w kościach; stwierdzone uszkodzenie tkanki mózgowej lub rdzenia kręgowego (m.in. może nasilać napady padaczki).
Sulfonamidy (m.in. co-trimoxazole, znany jako składnik Biseptolu), methotrexate, sulfasalazin hamują syntezę kwasu foliowego w organizmie (nie należy stosować ich łącznie z tą witaminą). Kwas foliowy osłabia działanie przeciwdrgawkowe fenytoiny (phenytoine) i Luminalu. W przewlekłym nadużywaniu alkoholu oraz podczas jednoczesnego przyjmowania fenytoiny (phenytoine), doustnych środków antykoncepcyjnych, metforminy (metformin), nitrofurantoiny (nitrofurantoine), cykloseryny (lek przeciwgruźliczy) wchłanianie kwasu foliowego z przewodu pokarmowego jest upośledzone, co przy długotrwałym stosowaniu tych leków może prowadzić do niedoboru kwasu foliowego.
Leczniczo: w zależności od wskazań: w niedokrwistości megaloblastycznej (z niedoboru witaminy B12, tzw niedokrwistość złośliwa) zawsze w skojarzeniu z witaminą 812: od 5 do 45 mg na dobę w 1-3 dawkach. Dorośli: 2-3 razy na dobę po 5 mg przez 2 do 3 tygodni.
Cena do 5 zł.
Kwas foliowy. Tabletki po 15 mg.
Dowiedz się więcej o składzie: .

Acidum a alkohol

Acidum u osób starszych(65 lat i więcej)
Acidum dla dzieci(do 18 lat)
Acidum w ciąży
Acidum a karmienie piersią
Acidum a prowadzenie pojazdów
Acidum refundacja

Acidum cena i opakowania

Acidum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania