Aknenormin kapsułki

Opis leku:

Działanie leku

Silnie złuszczające, przeciwtrądzikowe – syntetyczna pochodna witaminy A.

Ciężkie, oporne na inne leczenie postacie trądziku.
Niewydolność nerek lub wątroby; hiperwitaminoza A (nadmiar tej witaminy w organizmie); zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej), zwłaszcza podwyższony poziom trójglicerydów. Ostrożnie w zespole suchego oka (brak lub znaczne upośledzenie wydzielania łez), w depresji i stanach depresyjnych, w cukrzycy, u osób otyłych i z problemem alkoholowym.
Nie stosować jednocześnie z witaminą A (możliwość przedawkowania i zatrucia hiperwitaminozy A), antybiotykami z grupy tetracyklin (niebezpieczeństwo wzrostu ciśnienia śródczaszkowego); podczas leczenia nie należy używać jednocześnie leków i kosmetyków o działaniu złuszczającym, ściągającym lub wysuszającym. Osłabia działanie doustnych środków antykoncepcyjnych niezawierających estrogenów – konieczne prowadzenie skutecznej antykoncepcji innymi metodami.
Ściśle indywidualne; zwykle lek przyjmuje się w 2 równych dawkach podczas posiłków przez 16 lub więcej tygodni. Początkowo zazwyczaj 0,5 mg na kg masy ciała na dobę; następnie zwiększenie dawki do 1 mg na kg masy ciała na dobę (maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg na kg masy ciała na dobę); dawka zsumowana podczas leczenia powinna wynosić około 120 mg na kg masy ciała na dobę.
10 mg, cena od 100 do 200 zł; 20 mg, cena powyżej 200 zł.
Na początku leczenia może wystąpić przejściowe zaostrzenie objawów, co nie jest wskazaniem do odstawienia leku. Podczas leczenia należy okresowo kontrolować poziom cukru, lipidów (zwłaszcza trójglicerydów), stan narządu wzroku (może wystąpić upośledzenie widzenia nocnego, zaburzenie postrzegania kolorów, zaćma, a także zapalenie rogówki oka) oraz czynność wątroby (co 3 miesiące). Lek stosowany podczas ciąży powoduje poważne uszkodzenia płodu. U kobiet w wieku rozrodczym należy stosować skuteczną antykoncepcję na 1 miesiąc przed planowanym rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia oraz do 3 miesięcy po jego zakończeniu; rozpoczęcie leczenia powinno być poprzedzone dwukrotnym wykonaniem próby ciążowej. Przeciwwskazane jest oddawanie krwi (krwiodawstwo) podczas leczenia oraz co najmniej przez 2 miesiące po jego zakończeniu. Ze względu na występowanie poważnych objawów niepożądanych leczenie powinien prowadzić wyłącznie specjalista dermatolog.

Aknenormin a alkohol alkohol
Aknenormin u osób starszych(65 lat i więcej)
Aknenormin dla dzieci(do 18 lat)
Aknenormin w ciąży
Aknenormin a karmienie piersią
Aknenormin a prowadzenie pojazdów
Aknenormin a słońce i solarium ☼
Aknenormin refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania