Alfadiol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Wzmaga wchłanianie jelitowe Ca(wapnia) i P(fosforu), zwiększa stężenie jonów wapniowych i fosforanowych w osoczu.Syntetyczny prekursor czynnego metabolitu witaminy D3.  Ze względu na występowanie grupy OH w pozycji 1alfa w cząsteczce witaminy D3 nie jest już ona hydroksylowana w tej pozycji przez hydroksylazę nerkową, a tylko w wątrobie w pozycji 25, do uzyskania czynnej postaci witaminy D3. Dzięki temu działanie fizjologiczne witaminy D3 uzyskuje się w przypadkach niedoboru aktywności hydroksylazy nerkowej. Alfakalcydol wchłania się całkowicie po podaniu doustnym i ulega całkowitemu zmetabolizowaniu w ciągu 12 h. Okres półtrwania czynnego metabolitu powstałego w wyniku hydroksylacji alfakalcydolu wynosi ok. 24 h.

Alfakalcydol jest stosowany w leczeniu osteodystrofii nerkowej u chorych z niewydolnością nerek, także u dializowanych. U dzieci z niewydolnością nerek stosuje się też w zapobieganiu osteodystrofii nerkowej. Także w leczeniu krzywicy i osteomalacji opornej na wit. D3, w różnych postaciach niewydolności przytarczyc (m.in. w zapobieganiu hipokalcemii po operacji przytarczyc), w niektórych postaciach hipokalcemii noworodków, zespołach nerczycowych u dzieci leczonych długotrwale glikokortykosteroidami, osteoporozie.
Hiperkalcemia, hiperfosfatemia (z wyjątkiem występującej w niedoczynności przytarczyc), hipermagnezemia, kamica nerkowa wapniowa, hiperkalcjuria samoistna, nadczynność przytarczyc, osteomalacja na tle zatrucia glinem. Ciąża, Karmienie piersią. Nie należy stosować.
Pochodne kwasu barbiturowego i inne leki przeciwdrgawkowe, glikokortykosteroidy i cholestyramina zmniejszają skuteczność leczenia, co powoduje konieczność zwiększenia dawkowania alfakalcydolu, a nawet przejścia na leczenie innymi hydroksylowanymi pochodnymi wit. D3. Estrogeny mogą nasilać działanie alfakalcydolu. Jednoczesne stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy zawierających Mg może prowadzić do zwiększenia jego stężenia w osoczu (alfakalcydol zwiększa wchłanianie Mg).
Podczas leczenia należy kontrolować dawkowanie poprzez określenie stężenia Ca, Mg i kreatyniny we krwi, stężenia Ca w moczu dobowym oraz aktywności fosfatazy zasadowej we krwi. W osteodystrofii pochodzenia nerkowego dorosłym zwykle 1-2 µg na dobę, dzieciom o masie ciała do 20 kg 1 µg na dobę. U dorosłych leczenie należy rozpoczynać od połowy dawki, u dzieci zaś od 0,05 µg/kg mc. na dobę. W zapobieganiu osteodystrofii  nerkowej u dzieci 0,5-1 µg na dobę. W krzywicy rodzinnej opornej na wit. D3 1-6 µg na dobę, łącznie z fosforanami. W krzywicy pseudoniedoborowej początkowo 2-4 µg na dobę, następnie 0,75-2 µg na dobę. W niedoczynności przytarczyc 1-3 µg na dobę.
Do 15zł.
alfakalcydol

W trakcie leczenia należy często, początkowo co tydzień, kontrolować we krwi stężenie Ca, P, Mg i kreatyniny oraz aktywność fosfatazy zasadowej, a także wydalanie Ca z moczem. W zależności od wyników tych badań oraz oceny radiologicznej należy indywidualnie modyfikować dawkowanie.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Alfadiol a alkohol

Alfadiol u osób starszych(65 lat i więcej)
Alfadiol dla dzieci(do 18 lat)
Alfadiol w ciąży
Alfadiol a karmienie piersią
Alfadiol a prowadzenie pojazdów
Alfadiol refundacja

Alfadiol cena i opakowania

Alfadiol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania