Allupol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Hamuje wytwarzanie kwasu moczowego, co powoduje obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi i w moczu. Zapobiega odkładaniu się złogów soli kwasu moczowego w stawach i nerkach oraz tworzeniu się kamieni szczawianowych w drogach moczowych.

Zapobieganie napadom dny moczanowej (choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi; co powoduje odkładanie się złogów m.in. w skórze, nerkach i stawach), kamica nerkowa moczanowa; inne choroby przebiegające z podwyższeniem poziomu kwasu moczowego (hiperurykemia) we krwi (m.in. nowotwory złośliwe, białaczki, czerwienica – nadmierna liczba krwinek czerwonych; zapobieganie hiperurykemii, do której dochodzi podczas radio- lub chemioterapii przeciwnowotworowej); hiperurykemia związana ze stosowaniem pętlowych (furosemide, torasemide) i tiazydowych leków moczopędnych (hydrochlorothiazid, chlorthalidon).
Ostry napad dny moczanowej. Ostrożnie u pacjentów z uszkodzeniem nerek lub wątroby. U dzieci i osób z niewydolnością nerek lek może być podawany jedynie w wyjątkowych przypadkach, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest u nich większe.
Allopurinol stosowany łącznie z ampicyliną powoduje nasilenie zmian skórnych. Allopurinol nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych. Leku nie wolno stosować razem z lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego, preparatami żelaza i lekami przeciwnowotworowymi. Czytaj również: Milurit.
Przyjmować po posiłkach; Dawkowanie zależne jest od stężenia kwasu moczowego we krwi (prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi wynosi 7 mg/dl u mężczyzn i 6 mg/dl u kobiet; wskazane uzyskanie stężenia we krwi w granicach 6 mg/dl). Dorośli: 2 razy na dobę po 100 mg do 3 razy na dobę po 200 mg lub 2 razy na dobę po 300 mg (200-600 mg na dobę). Maksymalna dawka dobowa: 800 mg.
Cena do 5 zł.
50 tabletek, 1 tabletka zawiera 100 mg allopurinolu.
Podczas leczenia należy pić dużo płynów, tak aby ilość moczu wydalana w ciągu doby (diureza dobowa) przekraczała 21; odczyn moczu powinien być obojętny lub zasadowy. W czasie stosowania leku nie wolno pić alkoholu.
Działania niepożądane
W początkowym okresie leczenia napadu dny moczanowej lek może powodować nasilenie dolegliwości. Może wywoływać skórne odczyny uczuleniowe z zaczerwienieniem, wysypką i świądem skóry, nudności, wymioty, uczucie pełności w nadbrzuszu, biegunkę, a rzadziej bóle i zawroty głowy, uczucie osłabienia, bóle mięśniowe.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Allupol a alkohol

Allupol u osób starszych(65 lat i więcej)
Allupol dla dzieci(do 18 lat)
Allupol w ciąży
Allupol a karmienie piersią
Allupol a prowadzenie pojazdów
Allupol refundacja

Allupol cena i opakowania

Allupol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania