Amisan

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Leczenie ostrej i przewlekłej schizofrenii u dorosłych.Czytaj opis ogólny: Solian.
Lek drugiej generacji leków antypsychotycznych, działający podobnie jak sulpiryd. W małych dawkach (< 10 mg/kg mc.) blokuje receptory presynaptyczne dopaminy, podczas gdy duże dawki (40-80 mg/kg mc.) blokują receptory  postsynaptyczne D1, D2, D3, D4, D5. Nie ma wpływu na receptory serotoninergiczne, alfa-adrenergiczne, histaminergiczne i cholinergiczne. Działa aktywizująco, przeciwautystycznie i  przeciwwytwórczo, ma słaby wpływ na układ pozapiramidowy. Okres półtrwania wynosi 12 h. Maksymalne stężenie w surowicy osiąga dwa razy – 1 h po podaniu doustnym, a następnie 3-4 h po przyjęciu leku. Biodostepność po podaniu doustnym wynosi 48%. Amisulpryd jest słabo metabolizowany w wątrobie. Lek wydalany jest głównie z moczem, dawka podana dożylnie wydalana jest tą drogą w 50% i niemal w całości w ciągu pierwszej doby (90%).

Amisulpryd zalecany jest w leczeniu pozytywnych i negatywnych objawów w przebiegu ostrej i przewlekłej schizofrenii u dorosłych. Jest stosowany w leczeniu zespołów urojeniowych, w których obrazie dominuje zblednięcie uczuciowe, zmniejszenie aktywności, obniżenie nastroju. W trakcie badań jest zastosowanie amisulprydu w leczeniu zespołów afektywnych i zespole przewlekłego zmęczenia.
Phaeochromocytoma. Ostrożnie stosować u chorych na padaczkę, stosowanie leku obniża próg drgawkowy. Amisulpryd może zaostrzyć objawy choroby Parkinsona. Ciąża. Nie należy stosować w I trymestrze.Dzieci. Wobec braku danych o skuteczności leczenia amisulprydem u dzieci poniżej 15. rż.
Nie należy podawać łącznie z guanetydyną, lewodopą, solami Li. Ostrożnie podawać z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami blokującymi receptory adrenergiczne beta,
metoklopramidem, lekami o działaniu antycholinergicznym.
U dorosłych w ostrych zespołach urojeniowych doustnie 400 mg-1,2 g dz. w 3 dawkach podziel. W zespołach ubytkowych 50-250 mg dz. Leczenie można rozpocząć od wstrzyknięć domięśniowych w dawce 200-400 mg dz., przechodząc po kilku dniach na leczenie doustne.
Amisulpryd
Bezsenność, lęk i pobudzenie występują w 5-10%; nadmierna senność, zaparcia, nudności, wymioty i suchość błony śluzowej jamy ustnej można spotkać u 2% pacjentów przyjmujących amisulpryd. Inne działania niepożądane to: wysypki skórne, przyrost masy ciała, dystonia, objawy zespołu pozapiramidowego, późne dyskinezy, ortostatyczne spadki ciśnienia, szczególnie u osób w podeszłym wieku, bradykardia, wydłużenie odcinka QT w zapisie EKG. Ponadto amisulpryd może wywołać hiperprolaktynemię (zwł. u kobiet), a tym samym może prowadzić do mlekotoku, ginekomastii, bolesności gruczołów sutkowych, zaburzeń miesiączkowania, oziębłości płciowej. W razie wystąpienia gorączki o niejasnej etiologii, bladości, zaburzeń wegetatywnych leczenie należy przerwać.
Lek może spowodować pogorszenie sprawności osób prowadzących pojazdy mechaniczne. Podczas leczenia chorzy nie powinni obsługiwać maszyn oraz pić napojów alkoholowych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Amisan a alkohol

Amisan u osób starszych(65 lat i więcej)
Amisan dla dzieci(do 18 lat)
Amisan w ciąży
Amisan a karmienie piersią
Amisan a prowadzenie pojazdów
Amisan refundacja

Amisan cena i opakowania

Amisan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Amisan uzyskał ocenę 2.3 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 2.3/5 (1 opinia pacjentów)



1 opinia o Amisan

  1. Misia

    Biorę Amisan w zamian za Olanzapinę.
    Cierpię na traumę i związane z nią lęki.
    Lek działa średnio, tzn. jestem odporniejsza na stres, ale lęki miewam.
    Poza tym przytyłam.
    Oceniam na 3.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania