Amisan

Opis leku:

Działanie leku

Leczenie ostrej i przewlekłej schizofrenii u dorosłych.Czytaj opis ogólny: Solian.
Lek drugiej generacji leków antypsychotycznych, działający podobnie jak sulpiryd. W małych dawkach (< 10 mg/kg mc.) blokuje receptory presynaptyczne dopaminy, podczas gdy duże dawki (40-80 mg/kg mc.) blokują receptory  postsynaptyczne D1, D2, D3, D4, D5. Nie ma wpływu na receptory serotoninergiczne, alfa-adrenergiczne, histaminergiczne i cholinergiczne. Działa aktywizująco, przeciwautystycznie i  przeciwwytwórczo, ma słaby wpływ na układ pozapiramidowy. Okres półtrwania wynosi 12 h. Maksymalne stężenie w surowicy osiąga dwa razy – 1 h po podaniu doustnym, a następnie 3-4 h po przyjęciu leku. Biodostepność po podaniu doustnym wynosi 48%. Amisulpryd jest słabo metabolizowany w wątrobie. Lek wydalany jest głównie z moczem, dawka podana dożylnie wydalana jest tą drogą w 50% i niemal w całości w ciągu pierwszej doby (90%).

Amisulpryd zalecany jest w leczeniu pozytywnych i negatywnych objawów w przebiegu ostrej i przewlekłej schizofrenii u dorosłych. Jest stosowany w leczeniu zespołów urojeniowych, w których obrazie dominuje zblednięcie uczuciowe, zmniejszenie aktywności, obniżenie nastroju. W trakcie badań jest zastosowanie amisulprydu w leczeniu zespołów afektywnych i zespole przewlekłego zmęczenia.
Phaeochromocytoma. Ostrożnie stosować u chorych na padaczkę, stosowanie leku obniża próg drgawkowy. Amisulpryd może zaostrzyć objawy choroby Parkinsona. Ciąża. Nie należy stosować w I trymestrze.Dzieci. Wobec braku danych o skuteczności leczenia amisulprydem u dzieci poniżej 15. rż.
Nie należy podawać łącznie z guanetydyną, lewodopą, solami Li. Ostrożnie podawać z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami blokującymi receptory adrenergiczne beta,
metoklopramidem, lekami o działaniu antycholinergicznym.
U dorosłych w ostrych zespołach urojeniowych doustnie 400 mg-1,2 g dz. w 3 dawkach podziel. W zespołach ubytkowych 50-250 mg dz. Leczenie można rozpocząć od wstrzyknięć domięśniowych w dawce 200-400 mg dz., przechodząc po kilku dniach na leczenie doustne.
Amisulpryd
Bezsenność, lęk i pobudzenie występują w 5-10%; nadmierna senność, zaparcia, nudności, wymioty i suchość błony śluzowej jamy ustnej można spotkać u 2% pacjentów przyjmujących amisulpryd. Inne działania niepożądane to: wysypki skórne, przyrost masy ciała, dystonia, objawy zespołu pozapiramidowego, późne dyskinezy, ortostatyczne spadki ciśnienia, szczególnie u osób w podeszłym wieku, bradykardia, wydłużenie odcinka QT w zapisie EKG. Ponadto amisulpryd może wywołać hiperprolaktynemię (zwł. u kobiet), a tym samym może prowadzić do mlekotoku, ginekomastii, bolesności gruczołów sutkowych, zaburzeń miesiączkowania, oziębłości płciowej. W razie wystąpienia gorączki o niejasnej etiologii, bladości, zaburzeń wegetatywnych leczenie należy przerwać.
Lek może spowodować pogorszenie sprawności osób prowadzących pojazdy mechaniczne. Podczas leczenia chorzy nie powinni obsługiwać maszyn oraz pić napojów alkoholowych.

Amisan a alkohol alkohol
Amisan u osób starszych(65 lat i więcej)
Amisan dla dzieci(do 18 lat)
Amisan w ciąży
Amisan a karmienie piersią
Amisan a prowadzenie pojazdów
Amisan refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania