Amoksiklav

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Amoksycylina jest antybiotykiem z grupy penicylin o szerokim zakresie działania bakteriobójczego. Kwas klawulanowy hamuje działanie enzymów bakteryjnych rozkładających amoksycylinę. Rozszerza to zakres bakteriobójczego działania leku na niektóre bakterie oporne.

Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenia gardła, zatok, oskrzeli, płuc), zakażeń ucha środkowego, tkanek miękkich, skóry, dróg rodnych, żółciowych i moczowych bakteriami wrażliwymi na amoksycylinę, ponadto w leczeniu rzeżączki oraz razem z innymi lekami w zapaleniu wsierdzia.
Uczulenie na penicyliny, ostra niewydolność nerek i wątroby. W przypadku uczulenia na antybiotyki z grupy cefalosporyn należy zachować ostrożność, gdyż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest wtedy większe. Lek nie powinien być stosowany u chorych na grypę, banalne zakażenia wirusowe, mononukleozę zakaźną i białaczkę (choroby te charakteryzują się gorączką, złym samopoczuciem, powiększeniem węzłów chłonnych, niekiedy owrzodzeniem gardła).
Amoksycylina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W czasie leczenia wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (szczególnie środki zobojętniające) zmniejszają wchłanianie amoksycyliny i skuteczność terapii. Lek nasila działanie i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków przeciwzapalnych. W każdym przypadku stosowania innych leków należy poinformować o tym lekarza i zasięgnąć jego opinii, czy można je przyjmować razem.
Lek należy przyjmować na początku posiłków. Długość leczenia nie powinna przekraczać 14 dni. Tabletki: dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: zakażenia lekkie i umiarkowane: 3 razy na dobę po 1 tabletce 375 mg lub 2 razy na dobę po 1 tabletce 625 mg; zakażenia ciężkie (w tym: przewlekłe i nawracające zakażenia układu moczowego i układu oddechowego): 3 razy na dobę po 1 tabletce 625 mg lub 2. razy na dobę po 1 tabletce 1000 mg. Zawiesina (nie stosować u dzieci poniżej 2 miesiąca życia): w zależności od ciężkości schorzenia i rozpoznania oraz wieku dziecka dawka waha się w granicach 25 – 75 mg amoksycyliny na kilogram masy ciała na dobę, podawanej w 2 lub 3 równych porcjach (co 8 lub 12 godzin). ZAWIESINA: zawiesinę należy przed użyciem wstrząsnąć. Przyjmować 1 h przed jedzeniem lub 2 h po jedzeniu, popijać wodą.

Zawiesina jak stosować

  • W celu przygotowania zawiesiny należy napełnić butelkę przegotowaną i ostudzoną wodą do 2/3 poziomu oznakowanego na etykiecie kreską, starannie wstrząsnąć i uzupełnić wodą do kreski.
  • Przed każdym podaniem leku należy wstrząsnąć butelkę, w cel uzyskania jednorodnej zawiesiny
  • Lek należy podawać przed posiłkiem lub na początku posiłku by zminimalizować występowanie możliwej nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego i zoptymalizować wchłanianie amoksycyliny z kwasem klawulanowym nie wolno przerywać kuracji po ustąpieniu objawów. Należy dostosować się do zaleceń lekarza, ponieważ przerwanie kuracji może skutkować nawrotem choroby, a co gorsza – nabyciem przez bakterię oporności na stosowany antybiotyk.
  • Bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyku w odpowiednim schemacie. Jeśli lekarz zaleca przyjmowanie leku 2 razy dziennie, należy każdą kolejną dawkę przyjmować co 12 h, jeśli 3 x dziennie – co 8 h. Wówczas stężenie leku we krwi będzie cały czas na odpowiednim – terapeutycznym – poziomie.
  • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (biegunki, stany zapalne jelit) zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom.
  • Na czas przyjmowania antybiotyku przeciwwskazane jest stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm
  • W przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy podać jak najszybciej (jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco długi) lub podać kolejną dawkę o właściwej porze i kontynuować regularne podawanie leku. Nie należy stosować dawki podwójnej, w celu uzupełnienia pominiętej dawki – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  • Przygotowaną zawiesinę należy przechowywać maksymalnie 7 dni w temperaturze 2-8oC (lodówka)

Cena od 10 do 20 zł.
15 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 250 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego lub 500 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego; buteleczka 35 ml, 70 ml, 100 ml lub 140 ml z substancją do przygotowania zawiesiny, po dopełnieniu odpowiednią ilością przegotowanej wody, 5 ml zawiera 125 mg amoksycyliny oraz 31,25 mg kwasu klawulanowego lub 250 mg amoksycyliny oraz 62,5 mg kwasu klawulanowego, lub 400 mg amoksycyliny oraz 57 mg kwasu klawulanowego.
Należy ściśle przestrzegać stosowania leku wyłącznie w postaci zaleconej przez lekarza. W odróżnieniu od wielu innych leków, gdy zamiast np. 1 tabletki leku zawierającej 200 mg leku możemy zażyć 2 tabletki po 100 mg tego samego leku (zawierającego tę samą substancję czynną) – preparaty będące połączeniem amoksycyliny i kwasu klawidanowego nie są równoważne, co oznacza, iż nie wolno zażywać np. 2 tabletek leku o zawartości 375 mg zamiast jednej o zawartości 625 mg. Związane jest to z dawkowaniem kwasu klawulanowego i jego zawartością w tych preparatach. Maksymalna dawka dobowa kwasu klawulanowego wynosi dla dorosłych – 600 mg, a dla dzieci -10 mg na kilogram masy ciała. Zażywając zgodnie z zaleceniem lekarza 3 razy na dobę po 1 tabletce „625” przyjmujemy na dobę 375 mg kwasu klawulanowego (3 razy 125 mg), a więc dawkę mniejszą od maksymalnej. Zażywając – niezgodnie z zaleceniem lekarza – 3 razy na dobę po 2 tabletki „375” przyjmujemy 750 mg (3 razy 2 razy 125 mg) kwasu klawulanowego, przekraczając dobową dawkę maksymalną. Stosowanie leku może powodować fałszywie dodatni wynik testów na obecność glukozy w moczu (metody Benedicta, Fehlinga). Jeśli podczas leczenia wystąpią takie dolegliwości, jak silne bóle brzucha, nudności, gorączka, złe samopoczucie, silna, niedająca się opanować biegunka, owrzodzenie gardła, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Działania niepożądane
Stosunkowo często może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, odbijania, zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki) oraz skórne objawy uczuleniowe (zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka). Kwas klawulanowy może prowadzić do uszkodzenia wątroby i powstania żółtaczki. W wyjątkowych przypadkach może wystąpić gorączka, zakażenie jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego drożdżakami i bakteriami opornymi na lek (co charakteryzuje się owrzodzeniem języka i jamy ustnej, biegunką, gorączką, złym samopoczuciem).

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Amoksiklav a alkohol

Amoksiklav u osób starszych(65 lat i więcej)
Amoksiklav dla dzieci(do 18 lat)
Amoksiklav w ciąży
Amoksiklav a karmienie piersią
Amoksiklav a prowadzenie pojazdów
Amoksiklav a grejpfrut
Amoksiklav a antykoncepcja
Amoksiklav refundacja

Amoksiklav cena i opakowania

Amoksiklav Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Amoksiklav uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (1 opinia pacjentów)



2 komentarze Amoksiklav

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania