Amotaks

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek bakteriobójczy o stosunkowo szerokim spektrum działania, blokujący tworzenie się ściany komórki bakteryjnej – antybiotyk z grupy półsyntetycznych penicylin beta-laiktamowych (cząsteczka leku zawiera pierścień beta-laktamowy). Lek nie jest oporny na działanie beta-laktamaz bakteryjnych, co ogranicza zasięg jego oddziaływania przeciwbakteryjnego (patrz DZIAŁANIE w AMOCLAN).

Wywołane wrażliwymi drobnoustrojami zakażenia dróg oddechowych; zapalenie ucha środkowego i zatok obocznych nosa; zakażenia dróg moczowych i żółciowych; zakażenia przewodu pokarmowego (m.in. dur brzuszny, czerwonka bakteryjna); borelioza; rzeżączka; jako element trój i czterolekowej terapii skojarzonej w chorobie wrzodowej żołądka przy potwierdzonym zakażeniu bakterią Helicobacter pylori (jedna z głównych przyczyn wrzodów żołądka).
Także uczulenie na inne penicyliny i antybiotyki beta-laktamowe (m.in. cefalosporyny). Nie stosować w przypadku mononukleozy zakaźnej i białaczki limfatycznej (możliwość wystąpienia rozlanych zmian skórnych pod postacią wysypki odropodobnej). Szczególna ostrożność w stosowaniu leku u pacjentów z uszkodzoną wątrobą lub uszkodzeniem nerek średniego i ciężkiego stopnia (konieczność obniżenia dawkowania).
Równoczesne podawanie allopurinolu (allopurinol) i amoksycyliny znacznie zwiększa częstość występowania zmian skórnych o typie osutki u pacjentów otrzymujących jednocześnie te dwa leki. Może nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol) oraz metotreksatu (methotrexate). Sulfonamidy (m.in. co-trimoxazole, znany jako Biseptol) – nasilają i wydłużają działanie leku. Amoksycyliny nie należy stosować jednocześnie z: tetracyklinami (doxycycline, tetracycline), cefalotyną (cephalotine), klindamycyną (clindamycin), chloramfenikolem, a także z metronidazolem, ponieważ występuje wzajemne osłabienie lub zniesienie działania przeciwbakteryjnego (antagonizm). Łączne podawanie penicyliny i antybiotyków aminoglikozydowych (m.in. gentamicin, tobramicin, netilmicin) jest korzystne ze względu na synergizm, a więc wzajemne wzmacnianie działania, co jest wykorzystywane w skojarzonym leczeniu ciężkich infekcji. Amoksycylina może ułatwiać wchłanianie digoksyny (digoxin) z przewodu pokarmowego, nasilając jej działanie. Podobnie jak inne antybiotyki o szerokim zakresie działania lek osłabia działanie estrogenów i doustnych środków antykoncepcyjnych (podczas leczenia wskazane rozważenie innych skutecznych metod antykoncepcji).
Stosować na czczo (na pusty żołądek, czyli 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłkach, zazwyczaj co 6 godzin. Kapsułki i tabletki: dorośli dzieci powyżej 7. roku życia lub o masie ciała powyżej 20 kg: 3 razy na dobę po 250 – 500 mg; w cięższych zakażeniach – 3 razy na dobę po 1000 mg; dawka maksymalna – 3 razy na dobę po 2000 mg. Granulat: dzieci o masie ciała poniżej 20 kg: 20 – 40 mg na kilogram masy ciała (przeciętnie 375 – 750 mg, czyli 3 razy na dobę po 125 – 250 mg) w 3 równych porcjach co 8 godzin.

JAK STOSOWAĆ ?

  • Lek należy przyjmować z posiłkiem (można przyjąć, przed posiłkiem, w trakcie lub po posiłku)
  • Lek należy przyjąć w całości popijając szklanką wody
  • Nie wolno przerywać kuracji po ustąpieniu objawów. Należy dostosować się do zaleceń lekarza, ponieważ przerwanie kuracji może skutkować nawrotem choroby, a co gorsza – nabyciem przez bakterię oporności na stosowany antybiotyk.
  • Bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyku w odpowiednim schemacie. Jeśli lekarz zaleca przyjmowanie leku 2 razy dziennie, należy każdą kolejną dawkę przyjmować co 12 h, jeśli 3 x dziennie – co 8 h. Wówczas stężenie leku we krwi będzie cały czas na odpowiednim – terapeutycznym – poziomie.
  • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (biegunki, stany zapalne jelit) zalecane jest stosowanie probiotyków (przyjmuje się je godzinę po zażytym antybiotyku). Probiotyki warto przyjmować jeszcze przez kilka dni po skończonej antybiotykoterapii gdyż odbudowują florę fizjologiczną jelit, wzmacniają naturalne siły obronne organizmu i zapobiegają kolejnym zakażeniom.
  • Na czas przyjmowania antybiotyku przeciwwskazane jest stosowanie witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po witaminy warto sięgnąć dopiero po zakończeniu terapii, by wzmocnić organizm
  • W przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy przyjąć jak najszybciej (jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco długi) lub przyjąć kolejną dawkę o właściwej porze i kontynuować regularne przyjmowanie leku. Nie należy stosować dawki podwójnej, w celu uzupełnienia pominiętej dawki – zwiększy to tylko ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Cena od 5 do 10 zł.
10 lub 20 saszetek z granulatem do przygotowania zawiesiny doustnej. Po dopełnieniu odpowiednią ilością wody powstaje zawiesina zawierająca 250 mg amoksycyliny w 5 ml,; 16 kaps. lub 20 kaps., 1 kaps. zawiera 250 mg lub 500 mg amoksycyliny; 16 tabletek lub 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 1 g amoksycyliny.
Dawka leku powinna być obniżona u pacjentów z umiarkowaną i ciężką niewydolnością nerek. Podczas długotrwałego leczenia wskazana jest okresowa kontrola morfologii krwi oraz czynności wątroby i nerek.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Amotaks a alkohol

Amotaks u osób starszych(65 lat i więcej)
Amotaks dla dzieci(do 18 lat)
Amotaks w ciąży
Amotaks a karmienie piersią
Amotaks a prowadzenie pojazdów
Amotaks a antykoncepcja
Amotaks refundacja

Amotaks cena i opakowania

Amotaks Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania