Angeliq

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Zawarty w preparacie Angeliq 17β-estradiol (od gr. „οἶστρος” [oistros] oraz słowa „diol”, co w nomenklaturze chemicznej oznacza związek z dwoma grupami hydroksylowymi) jest steroidem i estrogenowym hormonem, który wpływa na rozwój żeńskich cech płciowych oraz kości; jako substancja wytwarzana naturalnie przez ludzki organizm w jajnikach, a posiadająca właściwości antyoksydacyjne, estradiol bywa stosowany w celu leczenia symptomów menopauzy, w celu zmiany płci i bezpłodności, zaś drugi składnik preparatu – drospirenon – to steroidowa progestyna z grupy spirolaktonów, teoretycznie oszczędzająca potas, praktycznie – nie wpływająca na jego stężenie w krwi krążącej. Drospirenon silnie wiąże się z receptorami progesteronowymi oraz mineralokortykoidowymi i pod tym właśnie względem jest 10x silniejszy od spokrewnionego spironolaktonu.

Preparat hormonalny, stosowany w stanach niedoboru hormonów kobiecych związanych z klimakterium (HTZ); zmniejsza dolegliwości „okresu przejściowego”, zapobiega osteoporozie.
Przeciwwskazaniami do stosowania estradiolu są: palenie tytoniu, epilepsja, migrenowe bóle głowy, zakrzepica żył, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia kardiowaskularne, niedobór protein C, astma, zaburzenia pracy wątroby i nerek, toczeń, przebyte ostatnio operacje, historia raka piersi w rodzinie, ciąża, laktacja, rak jajników, guzy zależne od estrogenu, nadaktywna trzustka, nadmierna ilość triglicerydów we krwi, zbyt niskie stężenie parathormonu we krwi oraz hiperkalcemia.
Estradiol wchodzi w interakcje z zolpidemem (Hypnogen, Polsen), aspiryną, wapniem, witaminą D, celekoksybem, duloksetyną, cyklobenzapryną, escytalopramem (lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI), gabapentyną, pregabaliną, esomeprazolem (inhibitor pompy protonowej, stosowany we wrzodach żołądka), paracetamolem, hydrokodonem, topiramatem (lek przeciwdrgawkowy), lewotyroksyną, alprazolamem i cetyryzyną.
1 tabletka raz na dobę.
1 mg estradiolu i 2 mg drospirenonu; 28 tabletek w opakowaniu; cena 47,19 (100%) lub 37,61 zł (refundacja).
1 tabletka zawiera 1 mg estradiolu, 2 mg drospirenonu i substancje pomocnicze.
Uwaga! Przed zastosowaniem i w czasie stosowania leku należy przeprowadzać kontrolne badania ginekologiczne. Preparat nie działa jako środek antykoncepcyjny.
Krwawienia w trakcie cyklu, zmiany śluzu szyjkowego, bolesność piersi, bóle głowy, nudności, obrzęki.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Angeliq a alkohol

Angeliq u osób starszych(65 lat i więcej)
Angeliq dla dzieci(do 18 lat)
Angeliq w ciąży
Angeliq a karmienie piersią
Angeliq a prowadzenie pojazdów
Angeliq a grejpfrut
Angeliq a antykoncepcja
Angeliq refundacja

Angeliq cena i opakowania

Angeliq Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania