Anticol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Anticol jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Długotrwale (tabletki doustne: 3-4 dni; tabletki do wszczepiania pod skórę: 4-8 miesięcy) hamuje rozkład alkoholu w organizmie, co powoduje nasilenie niepożądanych objawów po spożyciu alkoholu (człowiek rozkłada alkohol do dwutlenku węgla i wody; produktem pośrednim tego procesu jest aldehyd octowy – trująca substancja, która w normalnych warunkach ulega szybkiemu rozpadowi.Disulfiram hamuje proces rozpadu tej substancji, gdyż jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej – enzymu przekształcającego aldehyd octowy do kwasu octowego. Po zażyciu disulfiramu spożycie alkoholu prowadzi do zatrucia organizmu aldehydem octowym, objawy zatrucia nazywane są reakcją disufiramowa lub reakcją antikolową. W lżejszych postaciach występuje zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i górnej części tułowia, uczucie gorąca, kołatanie serca, nudności, czasem wymioty. Niekiedy stwierdza się znaczne zmiany ciśnienia krwi, bóle głowy i zaburzenia oddychania. Wszystkie te objawy połączone są z silnym lękiem. W cięższych zatruciach mogą wystąpić drgawki, a także zaburzenia rytmu serca i zapaść krążeniowa; w krańcowych przypadkach zatrucia aldehydem octowym może dojść do utraty przytomności, a nawet do śmierci Gwałtowność reakcji alkohol – disulfiram nie zależy od ilości spożytego alkoholu – objawy te mogą wystąpić po spożyciu nawet kilku mililitrów i utrzymywać się od30-60minut do wielu godzin. obawa przed tą reakcją może powstrzymać pacjenta od picia alkoholu).

Leczenie odwykowe uzależnienia alkoholowego (terapia awersyjna – patrz DZIAŁANIE). Lek znajduje obecnie bardzo ograniczone zastosowanie (wyłącznie jako lek uzupełniający) w leczeniu uzależnienia alkoholowego; w większości krajów skreślony z listy leków ze względu na liczne działania niepożądane i niebezpieczeństwo stosowania – używanie disulfiramu powinno być ograniczone wyłącznie do ośrodków specjalistycznych. Leczeniem z wyboru pacjentów uzależnionych od alkoholu jest kompleksowa psychoterapia i stosowanie wielokierunkowego postępowania rehabilitacyjnego; leczenia odwykowego uzależnienia alkoholowego nigdy nie należy rozpoczynać od stosowania disulfiramu!
Stan upojenia alkoholowego – disulfiramu nie wolno stosować przed upływem 48 godzin po spożyciu alkoholu; nie wolno pić alkoholu przed upływem 5-7 dni od zażycia ostatniej dawki doustnej disulfiramu (możliwość wystąpienia niebezpiecznych, groźnych dla życia działań niepożądanych). Brak motywacji pacjenta; niewydolność krążenia, wątroby lub nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, padaczka, psychozy, zapalenie wielonerwowe, zapalenie nerwu wzrokowego (w przypadku wystąpienia zapalenia nerwów lub nerwu wzrokowego stosuje się dodatkowo zespół witamin z grupy B). Kobiety nie powinny zachodzić w ciążę podczas stosowania leku – wszczepienia disulfiramu są przeciwwskazane u kobiet w okresie rozrodczym.
Nie stosować łącznie (nasilenie działania) z fenytoiną – phenytoire, barbituranami (fenobarbital – phenobarbital znany jako „luminal”), metronidazolem, izoniazydem (isoniazid – możliwość wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych z psychozami włącznie), doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (acenocoumarol). Disulfiram nasila działanie omeprazolu, teofiliny (theophylline), niektórych benzodiazepin (chlordiazepoksyd – chlordiazepoxide, diazepam). Reakcję disulfiramową (antikolową) mogą nasilać trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i cyklosporyna (ciclosporine). Reakcję tę może wyzwolić kontakt pacjenta z organicznymi rozpuszczalnikami zawierającymi alkohol, aldehyd octowy, lub paraldehyd.
Ściśle indywidualne; tabletki doustne: maksymalna dawka dobowa: 500 mg (1 tabletka); dawka podtrzymująca: raz na dobę pół tabletki (250 mg) rano. Tabletki do wszczepiania (implanty): disulfiram może być wszczepiany jedynie przez chirurga głęboko pod skórę w mięsień prosty brzucha lub w mięsień pośladka (zazwyczaj 8-10 tabletek jednorazowo); tabletki przeznaczone do implantacji nie działają podane doustnie.
cena od 20 do 30 zł
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 500 mg disulfiramu.
UWAGI: nie wolno rozpoczynać leczenia ani podawać leku bez zgody i współdziałania pacjenta! Podczas długotrwałego leczenia konieczne okresowe badanie morfologii krwi, poziomu cukru, wykonywanie prób wątrobowych. Specjaliści krytycznie oceniają podawanie disulfiramu w postaci wszczepianych tabletek ze względu na bardzo niewielką skuteczność tej metody leczenia. Podczas leczenia obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu (w tym także zażywania leków zawierających alkohol)!

Dowiedz się więcej o składzie: .

Anticol a alkohol

Anticol u osób starszych(65 lat i więcej)
Anticol dla dzieci(do 18 lat)
Anticol w ciąży
Anticol a karmienie piersią
Anticol a prowadzenie pojazdów
Anticol refundacja

Anticol cena i opakowania

Anticol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Anticol uzyskał ocenę 3.6 z 5 na podstawie 4 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.6/5 (4 opinie pacjentów)7 komentarzy Anticol

 1. Robert

  Witam biorę anticoll o kilku miesięcy chciał bym to przerwać ale nie mogę , jak go przepić , co zrobić zeby moc zacząć sobie wypić , lub ile trzeba czekać albo po odstawianiu tablet można było by sie napić ?

  Odpowiedz
 2. tomek

  Odstawiłem anticol na dwa dni i wypiłem .Co się ze mną działo to horror wymioty ból głowy dreszcze czułem się jak bym umierał nie pijcie po takim krótkim okresie

  Odpowiedz
 3. KUBA ALKOHOLIK

  Bralem po magalo potem przeryawalem na dwa tygodnie i pilem duzo plynow i w tany i tak co jakis czas czy dziala dziala i to w 100% najduzej bralem rok 8 miesiecy teraz tez biore co tydzien jedna tabletk to wystarczy przerabialem juz mitingi wszywke rok 6 miesiecy i nic silna wola mi jej brakuje wole straszaka zostaje przy tabletkach jakas zawsze motywacie a ja mam za duzo do stracenia na pytanie czy mozna przepic nie radze przerabialem kilka razy i prawie wykitowalem szczeze nie radze jesli mam polecic to polecam tym którzy na prawde chca przestac pic czy to na krótko czy na długo zawsze to jakies wyjście i jakis ratunek wiadomo w koncu kazdy w jakims momecie peka albo problemy przerasta ją i w tedy tylko gozola też przerabialem problem i tak zostaly a nieraz byly wieksze mam 35 lat i duzo pszeszlem w zyciu duzo tez stracilem i nie tylko chodzi o zeczy .aterialne a tez na czym mi zalezalo naj bardziej nna osobach które zranilem i które sie juz od wrucily o demnie powaznie chce nie pić i bede wszystkiego siegal byle tylko dawalo to jakie kolwiek rezultaty pozdrawiam

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
  • Arek

   Kuba mam ten sam problem czy Anticol mi pomoze przestac pic jak tak to w jakich dawkach to brac i czy dostane to w aptece bez recepty.

   Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania