Apo-Lova tabletki

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy statyn. Silnie hamuje wytwarzanie cholesterolu (zwłaszcza cholesterolu LDL oraz triglicerydów) w wątrobie na drodze wybiórczego hamowania jednego z enzymów (tzw. reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A, czyli HMG-CoA); podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Lek zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia (w tym wystąpienia ciężkiego, ostrego niedokrwienia), działa jako przeciwutleniacz (wymiatacz wolnych rodników – szkodliwych produktów przemiany materii); przeciwdziała rozwojowi, a być może także i powstawaniu blaszek miażdżycowych. Rozwojowi miażdżycy sprzyja obniżone stężenie tzw. lipoprotein (czyli połączeń białka i tłuszczu) o dużej gęstości (HDL), podwyższone stężenie lipoprotein o małej gęstości (LDL) i poziom cholesterolu całkowitego przekraczający 300 mg%. Ponieważ 1/3 cholesterolu pochodzi z diety, a ok. 2/3 jest wytwarzane w organizmie człowieka, leczenie zaburzeń gospodarki tłuszczowej należy rozpoczynać od ograniczenia w diecie tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) i cholesterolu; dopiero brak efektów po 3 miesiącach systematycznego przestrzegania diety może być wskazaniem do wkroczenia z leczeniem farmakologicznym.

Niektóre postacie hiperlipidemi, czyli zaburzeń (pierwotnych – wrodzonych i wtórnych – nabytych) gospodarki tłuszczowej przejawiających się podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu LDL oraz obniżonym poziomem cholesterolu HDL; w przypadku braku skuteczności metod niefarmakologicznych, w tym leczenia dietą i wysiłkiem fizycznym). U chorych na chorobę niedokrwienną serca w celu zwolnienia postępu miażdżycy w naczyniach wieńcowych serca.
Uszkodzenie wątroby; niewyjaśnione podwyższenie poziomu transaminaz (AST, ALT) we krwi; nadużywanie alkoholu; miopatia (niezapalna choroba mięśni). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek.
Ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia miopatii i rabdomiolizy nie stosować łącznie Gub stosować z dużą ostrożnością, pod ścisłą kontrolą lekarza, w obniżonych dawkach) z lekami z grupy fibratów (gemfibrosil, bezofibrat, fenofibrat, ciprofibrat, etofibrat), kwasem nikotynowym (niacine), cyklosporyną (eiclosporine), mibefradilem, nefazodonem, antybiotykami makrolidowymi, w tym szczególnie z erytromycyną (erythromycin) i klarytromycyną (clarithromycine), azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi (ketoconazole, itraconazole), werapamilem (verapamil) i amiodaronem. Podczas leczenia nie należy także pić soku grejpfrutowego (ponad 11 na dobę); lek może nasilać doustnych środków antykoncepcyjnych (zawierających noretisteron i etinyloestradiol). Kolestipol (colestipol) i leki zobojętniające kwas żołądkowy (sole glinu i magnezu) osłabiają działanie leku poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z przewodu pokarmowego.
Przyjmować w jednorazowej dawce wieczorem; w przypadku wyższego dawkowania – w 2 równych porcjach. Zaburzenia gospodarki lipidowej: początkowo zazwyczaj 1 x na dobę 20 mg, w razie konieczności dawkowanie może być zwiększone do 40, a następnie 80 mg na dobę (=2 x na dobę po 40 mg). Zapobieganie chorobie wieńcowej: 20-80 mg na dobę w zależności od poziomu cholesterolu LDL. W przypadku jednoczesnego stosowania leków wymienionych w INTERAKCJACH dawkowanie nie powinno przekraczać 20 mg na dobę (dla werapamilu i amiodaronu – 40 mg na dobę).

od 10 do 20 zł
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 20 mg lowastatyny.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Apo-Lova a alkohol

Apo-Lova u osób starszych(65 lat i więcej)
Apo-Lova dla dzieci(do 18 lat)
Apo-Lova w ciąży
Apo-Lova a karmienie piersią
Apo-Lova a prowadzenie pojazdów
Apo-Lova refundacja

Apo-Lova cena i opakowania

Apo-Lova Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania