Asertin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Asertin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym, którego substancją czynną jest sertralina. Należy do leków grupy SSRI, co oznacza, że selektywnie blokuje wychwyt zwrotny serotoniny do komórki nerwowej. W konsekwencji serotonina (która jest ważnym neuroprzekaźnikiem w mózgu, a jej niedobór uważany jest za jedną z przyczyn depresji) pozostaje dłużej w synapsie (miejsce między komórkami nerwowymi, przez które przesyłają sobie sygnały) i wydajniej przenosi bodźce nerwowe. Łagodzi to objawy niektórych typów depresji i lęków. W dawkach leczniczych sertralina blokuje także wychwyt serotoniny w płytkach krwi ludzi. Asertin jest określany jako lek o zrównoważonym profilu działania.

Lek Asertin może być stosowany u dorosłych w leczeniu epizodów dużej depresji, zapobieganiu nawrotom epizodów dużej depresji, lęku napadowym z towarzyszącą (lub nie)agorafobią, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K), zespole lęku pourazowego (PTSD), zespole lęku społecznego.
U dzieci i młodzieży w wieku 6-17lat Asertin jest przeznaczony do stosowania w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Asertin jest nadwrażliwość na substancję czynną (chlorowodorek sertraliny) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku z substancjami będącymi inhibitorami MAO (np. Moklar, Aurorix – stosowane w leczeniu depresji, Deprenyl, Jumex – stosowane w chorobie Parkinsona, Zyvoxyd- antybiotyk) ze względu ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Między odstawieniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy a wdrożeniem leczenia sertraliną musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie. Przeciwwskazane jest również jednoczesne przyjmowanie pimozydu. Nie należy stosować u chorych na padaczkę i chorobę Parkinsona.
Stosowanie preparatu Asertin z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (patrz: Przeciwwskazania) może prowadzić do zespołu serotoninowego. Sertralina może powodować zwiększenie stężenia pimozydu. Należy zachować ostrożność podczas łącznego stosowania leku Asertin z: litem (ryzyko nasilenia drżeń), fenytoiną, lekami stosowanymi w migrenie – tryptanami (mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego), lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, np. warfaryną, aspiryną, tiklopidyną (może nastąpić wydłużenie czasu krzepnięcia, ryzyko krwawień), cymetydyną (lek ten może obniżać klirens sertraliny), lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6, np. propafenenonem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi (Asertin może zwiększać ich stężenie, a w konsekwencji siłę działania i objawy niepożądane).  
Tabletki Asertin należy przyjmować raz na dobę, rano lub wieczorem.
Dawkowanie dla osób dorosłych w depresji i zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych: Dawka początkowa leku Asertin wynosi 50 mg (1 tabletka) na dobę. W przypadku braku poprawy, dawka może być zwiększona przez lekarza. Zmiany dawkowania powinny być wprowadzane w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę. Pacjenci chorzy na depresję wymagają leczenia przez okres co najmniej 6 miesięcy w celu wyeliminowania objawów.
Dawkowanie u osób dorosłych w zespole lęku scenicznego, zespole lęku pourazowego, lęku napadowym: Leczenie rozpoczyna się od dawki 25 mg (pół tabletki) raz na dobę. Po upływie jednego tygodnia dawkę należy zwiększyć do 50mg (1 tabletka) raz na dobę. W przypadku braku poprawy, dawkę początkową można zwiększyć. Zmiany dawkowania należy wprowadzać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę.
Dawkowanie dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi: Dzieci w wieku 6-12 lat: dawka początkowa to pół tabletki (25 mg) raz na dobę. Po upływie tygodnia dawkowanie można zwiększyć do 50 mg raz na dobę. Dla młodzieży w wieku 13-17 lat dawka początkowa to 1 tabletka (50 mg) raz na dobę. W przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leczenie, lekarz może zwiększać dawkę jednorazowo o 50 mg/dobę, jednak dawkowania nie wolno zmieniać częściej niż raz na tydzień. Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.
brak danych
chlorowodorek sertraliny 50mg
Terapii nie należy przerywać w sposób nagły, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.
Pierwsze efekty działania leku Asertin obserwowane są zazwyczaj po 1-2 tygodniach, a pełne działanie po 4-6 tygodniach, dlatego nie należy się zniechęcać początkowym brakiem efektów terapii.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Asertin a alkohol

Asertin u osób starszych(65 lat i więcej)
Asertin dla dzieci(do 18 lat)
Asertin w ciąży
Asertin a karmienie piersią
Asertin a prowadzenie pojazdów
Asertin a grejpfrut
Asertin refundacja

Asertin cena i opakowania

Asertin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Asertin uzyskał ocenę 3.7 z 5 na podstawie 5 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.7/5 (5 opinie pacjentów)6 komentarzy Asertin

 1. Anonim

  Jestem 25 letnią kobietą chorującą na depresja. Asertin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 210 dni w dawce: 50 mg(miligram). Brałam ten lek dość długo, przez 2 tygodnie miałam lekki szczekościsk,chodziłam senna i zmęczona,potem było lepiej, mysli samobójcze minęły. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 29 letnim mężczyzną chorującym na nerwica. Asertin brałem podczas jednej kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 90 dni w dawce: 50 mg(miligram). Spada libido po tym leku, co powiedziec dziewczynie. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jestem 34 letnią kobietą chorującą na nerwica. Asertin brałam podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 91 dni w dawce: 50 mg(miligram). Biore rano tabletki, bo w nocy koszmary, na poczatku miałam wszystko co napisano w ulotce biegunke wymioty, potem to przechodzi,od 4 tygodni jestem jak nowo narodzona. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 34 letnim mężczyzną chorującym na nerwica. Asertin brałem podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 118 dni w dawce: 2 tabletek. Przez dwa tygodnie czekałem na poprawę skutki uboczne miałem o umiarkowanym nasileniu, teraz czuje się zdecydowanie lepiej i niech tak pozostanie. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 5. Magix257

  Biorę ten lek już wiele lat kolo 5-6 może dłużej. Uważam ze jest naprawdę skuteczny. Jeżeli chodzi o prowadzenie nie zauważyłem wpływu. Jeżeli chodzi o alkohol to jesli z rana bierzesz to wieczorem możesz się napić ale jesli bierzesz rano i wieczorem to lepiej nic nie pij. Ja sie napilem po tym jak oprócz tabletki z rana wziąłem pol wieczorem i po kilku lykach aljoholu po ok. 5 min miałem efekt tzw. Splątania bardzo źle się poczułem chwilowo nie wiedziałem gdzie jestem aż do zwymiotowania. Jeżeli chodzi o samo właściwe działanie leku to lepiej zacząłem spać przestałem się bać. Zmieniło się u mnie nastawienie do życia na bardziej pozytywne radosne. Nie polecam odstawiać tego leku nagle bo wtedy łatwo popaść w głęboką depresję. Pozdrawiam.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania