Celebrex

Opis leku:

Działanie leku

Przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – lek z grupy wysoce wybiórczych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (także: patrz ADVIL).

Jest to inhibitor enzymu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, odpowie­dzialnej za syntezę mediatorów bólu, zapalenia i gorączki. Celekoksyb zmniejsza też w jelitach liczbę polipów gruczolakowatych, które mogą prowadzić do nowotworu jelit; z tych wskazań nie jest jednak dotychczas stosowany w Polsce.

Leczenie objawowe stanu zapalnego i bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Także nadwrażliwość na sulfonamidy; choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy; niewydolność nerek, wątroby; porfiria. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością mięśnia sercowego, zaburzeniami czynności lewej komory serca lub z nadciśnieniem oraz u pacjentów z istniejącymi uprzednio obrzękami z różnych przyczyn. Długotrwałe stosowanie wysoce selektywnych inhibitorów COX-2 zwiększa ryzyko m.in. zawału serca i udaru mózgu, w związku z tym chorzy dodatkowo obciążeni takimi czynnikami ryzyka jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej (hiperlipidemia), palenie tytoniu powinni być leczeni lekami z tej grupy („koksybami”) ze szczególną ostrożnością. ! Zakaz stosowania w III (ostatnim) trymestrze ciąży (kategoria D); ostrożnie w I i II trymestrze ciąży (kat. B).
Nasila działanie soli litu (lithium carbonicum), doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol) – podczas jednoczesnego stosowania obu leków wskazane oznaczanie wskaźników krzepnięcia krwi; może nasilać działanie trój cyklicznych leków przeciwdepresyjnych i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. fluoksetyny – fluoxetine), leków neuroleptycznych. Osłabia działanie leków moczopędnych (furosemide, hydrochlorothiazid) i obniżających ciśnienie tętnicze krwi (zwłaszcza inhibitorów konwertazy angiotensyny – ACE; m.in. captopril, enalaprił i beta-blokerów). Flukonazol (fluconazole) nasila działanie celekoksybu (konieczne zmniejszenie dawki o połowę), a karbamazepina (carbamazepine), fenobarbital (phenobarbital, znany jako „luminal”), ryfampicyna (rifampicine) mogą osłabiać działanie celekoksybu. Celekoksib może być stosowany z małymi („kardiologicznymi”) dawkami kwasu acetylosalicylowego, lecz nie może go zastąpić w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Maksymalna dawka dobowa: 400 mg. U osób w podeszłym wieku należy początkowo stosować mniejszą dawkę (200 mg na dobę), która w razie konieczności można zwiększyć do 400 mg. Choroba zwyrodnieniowa stawów: zazwyczaj na dobę po 200 mg w jednej lub dwóch dawkach; w razie konieczności – możliwość stosowania dawki 400 mg na dobę (2 razy na dobę po 200 mg). Reumatoidalne zapalenie stawów: w dwóch dawkach podzielonych po 200-400 mg na dobę po 400 mg.
Cena od 50 do 100 zł.
Uwaga! Celekoksyb nie ma wpływu na agregację płytek krwi i czas krwawienia, a także nie wpływa na zmniejszenie wydzielania ochronnego śluzu w żołądku.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, infekcje dróg oddechowych, krwawienia z przewodu pokarmowego, skurcz oskrzeli, reakcje alergiczne.

Celebrex a alkohol alkohol
Celebrex u osób starszych(65 lat i więcej)
Celebrex dla dzieci(do 18 lat)
Celebrex w ciąży
Celebrex a karmienie piersią
Celebrex a prowadzenie pojazdów
Celebrex a słońce i solarium ☼
Celebrex refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania