Clemastinum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Działanie leku i ulotka

Przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwobrzękowe, także uspokajające – lek przeciwhistaminowy I generacji.

Choroby uczuleniowe (alergiczne): katar sienny, pokrzywka (występowanie na skórze różowych lub porcelanowobiałych bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni, często z towarzyszącym obrzękiem błon śluzowych jamy ustnej i dróg oddechowych) , świąd skóry i kontaktowe alergiczne zapalenie skóry (drobne grudki lub pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, pojawiające się na skórze w miejscu jej kontaktu z substancją uczulającą – alergenem, ale z pewnym opóźnieniem, zwykle po 2-3 dniach), rumień, obrzęk Quinckego (wybitnie nasilona reakcja alergiczna występująca głównie w obrębie twarzy i szyi, przejawia się obrzękiem tkanki podskórnej – bez świądu skóry); ostry i przewlekły wyprysk kontaktowy (objawy są zbliżone jak przy alergicznym zapaleniu skóry, ale pojawiają się po kontakcie z czynnikiem drażniącym, który wnika przez skórę w miejscach, gdzie zniszczono jej ochronną barierę lipidową, w przeciwieństwie do alergii czynnikiem wy-zwalającym mogą być rozmaite substancje, a reakcja może zajść także przy pierwszym kontakcie, podczas gdy przy uczuleniu silniejsza jest przy kolejnych zetknięciach z alergenem), naczynioruchowy nieżyt nosa (związany z nieprawidłową przepuszczalnością drobnych naczyń nosa).
Zaburzenia w oddawaniu moczu związane z łagodnym rozrostem stercza (gruczołu krokowego); jaskra z wąskim kątem przesączania; padaczka. Można stosować z dużą ostrożnością w ciężkich przypadkach astmy, zakażeń układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego, nadczynności tarczycy.
Klemastyna nasila działanie alkoholu, leków uspokajających, przeciwlękowych i nasennych, a osłabia działanie butapirazolu, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol).
Tabletki: (nie należy stosować tabletek u dzieci poniżej 6. roku życia); dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia: 2 razy na dobę po 1 mg podczas posiłków; możliwe zwiększenie dawki do 3-4 razy na dobę po 1 mg; zapobiegawczo w alergicznych nieżytach nosa: 2 razy na dobę po pół mg; dobowa dawka maksymalna: 4 mg. Dzieci pomiędzy 6-12. rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,5-1 mg. Syrop: dzieci pomiędzy 6-12. rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,75 mg (2 x 7,5 ml); dzieci pomiędzy 3-6. rokiem życia: 2 razy na dobę po 1 mg (=2 x 5 ml); dzieci pomiędzy 1-3 rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,25-0,5 mg (=2 x 2,5-5 ml); dzieci pomiędzy 6-12. miesiącem życia: 2 razy na dobę po 0,1-0,25 mg (=2 x 1-2,5 ml); dorośli: 2 razy na dobę po 1 mg (=2 x 10 ml).
Cena od 5 do 10 zł.
Tabletki po 1 mg. Klemastyna.
Lek może zagęszczać wydzielinę w drogach oddechowych, w związku z tym powinien być stosowany z dużą ostrożnością w astmie oskrzelowej i zapaleniach dolnych dróg oddechowych (oskrzeli i płuc) – zarówno ostrych, jak i przewlekłych. W czasie leczenia należy unikać opalania. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. Uczucie senności zmniejsza się po wypiciu napojów kofeinizowanych (kawa, herbata), a także jeżeli lek jest stosowany długotrwale.
Działania niepożądane
Najczęściej występuje uczucie senności, które nasila się po spożyciu alkoholu. U małych dzieci może wystąpić bardzo silna senność lub paradoksalne pobudzenie. Lek może także powodować zagęszczenie wydzieliny w drogach oddechowych, a przez to trudności z jej odkrztuszeniem, zaburzenia widzenia, utrudnione oddawanie moczu i suchość w jamie ustnej. Rzadziej występują zawroty głowy, bóle brzucha, nadwrażliwość skóry na słońce i wysypki skórne. Rzadkim działaniem niepożądanym jest niedokrwistość hemolityczna, przebiegająca z zażółceniem skóry i błon śluzowych, powiększeniem śledziony i wątroby. Działania niepożądane częściej występują u dzieci i osób starszych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Clemastinum a alkohol

Clemastinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Clemastinum dla dzieci(do 18 lat)
Clemastinum w ciąży
Clemastinum a karmienie piersią
Clemastinum a prowadzenie pojazdów
Clemastinum refundacja

Clemastinum cena i opakowania

Clemastinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania