Concerta

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Pobudzające ośrodkowy układ nerwowy – zwiększa w ośrodkowym układzie nerwowym ilość dwóch substancji przekaźnikowych – dopaminy i noradrenaliny.

Leczenie dzieci powyżej 6. roku życia z rozpoznanym zespołem nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD), w przypadkach, gdy inne metody leczenia (psychoterapia, metody edukacyjne) nie przyniosły efektu – zawsze jako składnik kompleksowego, w tym głównie niefarmakologicznego programu postępowania. Lek łagodzi objawy ADHD, nie usuwając przyczyn nadpobudliwości i działa tylko tak długo, jak długo jest podawany (U podłoża ADHD leży specyficzny tryb pracy mózgu, który utrudnia dziecku kontrolowanie własnych zachowań i osłabia zdolność skupienia się. Przyczyną występowania objawów nadpobudliwości jest obniżona aktywność dopaminy i noradrenaliny – patrz DZIAŁANIE.
Dla ADHD charakterystyczne jest występowanie trzech grup objawów: nadruchliwości, impulsywności oraz zaburzeń uwagi Zwykle objawy są wyraźnie widoczne już między 5. a 7. rokiem życia, ale bywa, że rodzice zwracają na nie uwagę dopiero, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkole; więcej informacji: http://www.adhd.info.pl).
Jaskra, nadczynność tarczycy, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: nieleczona choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa), zaburzenia rytmu serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, zespół Tourette’a (wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się przede wszystkim występowaniem licznych tików, które występują w postaci łagodnej – np. mruganie oczami, ruchy ramion igłowy, grymasy; w postaci ciężkiej – tiki, podskakiwanie, kręcenie się w kółko, wykonywanie serii nieskoordynowanych gestów, bezwiedne powtarzanie ciągów słów – w tym uznawanych za nieprzyzwoite uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie). Nie stosować łącznie z IMAO (planując leczenie inhibitorami monoaminooksydazy – IMAO – moclobemide, selegiline – należy zachować co najmniej 2-tygodnie odstępu między stosowaniem metylofenidatu i IMAO), w przypadkach, gdy występuje ciężka depresja, znaczny niepokój,napięcie i pobudzenie, jadłowstręt psychiczny (anoreksja), psychozy, uzależnienie od innych środków psychoaktywnych i alkoholu, padaczka, znaczne zwężenie przewodu pokarmowego. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Nie stosować łącznie z lekami podnoszącymi ciśnienie tętnicze krwi (m.in. etylefryna – etilefrine, pseudoefedryna – pseudoephedrine, leki zawierające efedrynę – ephedrine, np. Tussipect). Także: patrz PRZECIWWSKAZANIA.
W jednorazowej dawce rano niezależnie od posiłków – zawsze pod nadzorem specjalisty 18 mg na dobę; w razie konieczności możliwe powolne (co 7-14 dni) zwiększanie dawki leku; maksymalna dawka dobowa: 54 mg. Brak poprawy po miesięcznym stosowaniu metylofenidatu jest wskazaniem do jego odstawienia; leczenie przerywa się zazwyczaj po osiągnięciu wieku dojrzewania.
18 mg, cena powyżej 200 zł; 36 mg, cena powyżej 200 zł; 54 mg (-)
tabletki o przedłużonym uwalnianiu po: 18 mg, 36 mg, 54 mg; metylofenidat
UWAGI: lek znajduje się na liście środków dopingowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Podczas długotrwałego leczenia wskazane kontrolne badania morfologii krwi i oznaczanie poziomu płytek krwi. Przewlekłe nadużywanie leku bez kontroli lekarskiej może prowadzić do uzależnienia od leku z towarzyszącymi zaburzeniami zachowania, do epizodów psychoz włącznie. Metylofenidat powinien być odstawiany stopniowo – nagłe odstawienie leku (zwłaszcza w przypadku jego nadużywania) może wywołać ciężką depresję.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Concerta a alkohol

Concerta u osób starszych(65 lat i więcej)
Concerta dla dzieci(do 18 lat)
Concerta w ciąży
Concerta a karmienie piersią
Concerta a prowadzenie pojazdów
Concerta a doping
Concerta refundacja

Concerta cena i opakowania

Concerta Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania