Effortil

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek krążeniowy, pobudza układ sercowo-naczyniowy. Etylefryna zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego i jednocześnie kurczy naczynia krwionośne powodując działanie hipertensyjne. Lek stosuje się głównie w przewlekłym niedociśnieniu. Podnosi obniżone ciśnienie tętnicze; pobudza układ sercowo-naczyniowy;

Niedociśnienie tętnicze, zwłaszcza związane ze zmianą pozycji ciała z leżącej na stojącą (hipotonia ortostatyczna); niedociśnienie po zabiegach operacyjnych, długotrwałym leżeniu w łóżku; zapaść sercowo-naczyniowa; naczyniopochodne bóle głowy (spowodowane zaburzeniami przepływu krwi przez naczynia w obrębie mózgu).
Nadczynność tarczycy; zaburzenia rytmu serca; jaskra z wąskim kątem przesączania; łagodny rozrost stercza. Bardzo ostrożnie u pacjentów z przyspieszoną czynnością serca (tachykardią), zaburzeniami rytmu serca (arytmiami), w ciężkich chorobach organicznych serca (kardiomiopatie) i naczyń (choroba wieńcowa). Należy stosować jak najmniejsze dawki u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby i u chorych z ciężką niewydolnością nerek, którzy są dializowani (leczenie nerkowozastępcze; „sztuczna nerka”).
Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (m.in. amitryptylina, imipramina), preparaty wapnia (calcium), leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne), leki sympatykomimetyczne, leki z grupy mineralokortykosteroidów, fludrokortyzon (fludrocortisone) mogą nasilać działanie etylefryny.
Należy zażywać przed posiłkami. Dorośli i dzieci >6 r.ż.: 3 x na dobę po 10 do 20 kropli lub 3 x na dobę po 1 do 2 tabletek. Dzieci między 3 a 6 r.ż.: 3 x na dobę po 1 tabletce lub 10 kr. Dzieci między 2 a 6 r.ż.: 3 x na dobę po – pół tabletki lub po 5 kr.
Cena: od 5 do 10 zł.
15 ml kropli, 1 ml (20 kropli) zawiera 7,5 mg etilefryny; 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg etilefryny.
Nie stosować w I trymestrze (0-3 m-c) ciąży. Etylefryna znajduje się w wykazie substancji dopingujących MKOl. Lek należy przyjmować z małą ilością płynu, przed posiłkami. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed operacjami i zabiegami stomatolo­gicznymi.
Działania niepożądane
Lek może powodować kołatanie serca, bóle głowy, niepokój i pocenie się. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie nieregularnego i szybkiego bicia serca, bólu w klatce piersiowej i duszności.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Effortil a alkohol

Effortil u osób starszych(65 lat i więcej)
Effortil dla dzieci(do 18 lat)
Effortil w ciąży
Effortil a karmienie piersią
Effortil a prowadzenie pojazdów
Effortil refundacja

Effortil cena i opakowania

Effortil Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania