Finlepsin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Karbamazepina jest lekiem przeciwdrgawkowym.

Stosowany w leczeniu różnych rodzajów padaczki u dzieci i dorosłych; stosowana jest również w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego oraz rzadziej w innych chorobach. Patrz AMIZEPIN
Leku nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na karbamazepinę lub na leki antydepresyjne, jak: amitriptylina, imipramina, doksepina, amoksepina, w zaburzeniach rytmu serca (blok przedsionkowo-komorowy), porfirii, razem z inhibitorami monoaminooksydazy. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u chorych na jaskrę, choroby wątroby i nerek, u dziecka karmionego piersią przez matkę zażywającą lek.
Karbamazepina wpływa na działanie bardzo wielu leków, co wymaga często zmiany ich dawkowania, np. zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, działanie leków przeciwzakrzepowych, digoksyny, teofiliny. Wiele leków może nasilać działania niepożądane karbamazepiny, np. erytromycyna, werapamil, cimetidyna, metoklopramid, neuroleptyki.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek włącza się powoli, dlatego pełny skutek działania występuje po 3-4 tygodniach. Opuszczoną dawkę leku należy przyjąć jak najszybciej, nie należy jednak brać na raz podwójnej dawki. Jeśli opuściło się więcej niż jedną dawkę leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy nagle przerywać leczenia, ponieważ może to wywołać napad drgawkowy. Lek przyjmować najlepiej w czasie posiłków.
cena do 5 zł, Rf
50 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg karbamazepiny; 30 tabletek lub 50 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 400 mg karbamazepiny.
W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn będących w ruchu, ponieważ karbamazepina upośledza zdolność reagowania. Unikać spożywania alkoholu.
Działania niepożądane
Częściej zdarza się niewielka senność, niepokój, zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, widzenie za mgłą, podwójne widzenie, oczopląs. Rzadziej może wystąpić brak łaknienia, suchość w jamie ustnej i gardle, biegunka albo zaparcia, bóle brzucha, nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, wypadanie włosów, wysypka skórna, bóle stawów, zmiany zachowania. Bardzo rzadko zdarza się nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi, bóle w klatce piersiowej, omdlenia, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, obrzęki stóp i podudzi, drętwienie rąk i stóp, drżenia, zwiększenie masy ciała, ból gardła i gorączka, nasilone osłabienie, zażółcenie skóry i oczu, depresja, halucynacje. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Finlepsin a alkohol

Finlepsin u osób starszych(65 lat i więcej)
Finlepsin dla dzieci(do 18 lat)
Finlepsin w ciąży
Finlepsin a karmienie piersią
Finlepsin a prowadzenie pojazdów
Finlepsin a grejpfrut
Finlepsin a słońce i solarium ☼
Finlepsin refundacja

Finlepsin cena i opakowania

Finlepsin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania