Flavamed tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Polopiryna S
Deflegmin
Mucoangin tabletki
Mucosolvan
Strepsils z naturalnym miodem i cytryną

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Flavamed tabletki bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Ambroksol zwiększa ilość wydzielanego śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość. Upłynnia zbyt gęstą wydzielinę w oskrzelach i pobudza ruch rzęsek, co ułatwia usuwanie nadmiaru wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Pobudza komórki nabłonka pęcherzyków płucnych do wytwarzania surfaktantu, substancji powierzchniowo czynnej, niezbędnej do prawidłowego podjęcia czynności oddechowej noworodka (zob. Colfosceril). W dużym stopniu przenika przez barierę łożyska. Dobrze się wchłania po podaniu doustnym. Dostępność biologiczna wynosi 70-80%. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w 2 h po podaniu. Jest metabolizowany w wątrobie, wydalany przez nerki w większości w postaci metabolitów, a tylko 5-6% w postaci nie zmienionej. Okres półtrwania wynosi średnio w fazie alfa 1,3 h, w fazie beta 8,8 h. Czytaj też Deflegmin.

Ambroksol jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania gęstej wydzieliny, m.in. w okresie zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, w astmatycznym zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, rozstrzeniach oskrzeli, zapaleniu krtani, zatok przynosowych, w mukowiscydozie, w okresie przed- i pooperacyjnym (szczególnie u osób w podeszłym wieku). Pozajelitowo. Jest stosowany w zapobieganiu powikłaniom płucnym w intensywnej opiece medycznej. Dożylnie w leczeniu uzupełniającym zespołu zaburzeń oddychania noworodków (RDS). We wlewach dożylnych  jest podawany w celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu w okresie prenatalnym i zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu zaburzeń oddychania noworodka (RDS) w przypadku zagrażającego porodu przedwczesnego lub jeśli są wskazania do wcześniejszego rozwiązania ciąży między 28. a 34. tyg. ciąży oraz powyżej 34. tyg. ciąży, jeżeli badania wód płodowych wskazują na niedojrzałość płuc płodu.
Nadwrażliwość na ambroksol. Choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, owrzodzenie jelit.Ciąża, Karmienie piersią. Ambroksol przenika przez barierę łożyska i jest wydzielany z mlekiem matki. Brak danych dotyczących stosowania ambroksolu w I trymestrze ciąży i okresie karmienia – może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy przewidywane korzyści przewyższą ryzyko potencjalnych objawów ubocznych u płodu i noworodka.
Można stosować równocześnie z innymi lekami standardowo podawanymi pacjentom ze schorzeniami oskrzeli (glikozydy nasercowe, kortykosteroidy, leki bronchospazmolityczne, moczopędne, antybiotyki). Ambroksol podawany z niektórymi antybiotykami (amoksycyliną, cefuroksymem, erytromycyną, doksycykliną) prowadzi do wzrostu ich stężenia w tkance płucnej. Ambroksolu nie należy podawać łącznie z lekami przeciwkaszlowymi.
Podawać podczas posiłków; syrop: 2-3 razy na dobę po 10 ml; tabletki: 2-3 razy na dobę po 1 tabletce.
Cena od 5 do 10 zł.
20 lub 50 tabletek musujących, 1 tabletka zawiera 30 mg lub 60 mg ambroksolu; 100 ml syropu, 5 ml (łyżeczka do herbaty) zawiera 15 mg ambroksolu.
Podczas podawania doustnego: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, zmiany skórne, gorączka, dreszcze). Podczas podawania pozajelitowego: oszołomienie, nudności, wymioty, dolegliwości ze strony układu krążenia (występują częściej, jeśli wlew jest podawany szybko – do 4 h); sporadycznie obserwowano obrzęk twarzy, duszność, wzrost temp. ciała z dreszczami, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Inhalacje: jeśli roztwór do inhalacji zawiera chlorek benzalkonium, to u niektórych pacjentów może wystąpić zwężenie oskrzeli.
Dotychczas nie opisano objawów zatrucia ambroksolem, w razie wystąpienia – leczenie objawowe. W razie przedawkowania lub zbyt szybkiego wstrzyknięcia dożylnego mogą wystąpić: spadek ciśnienia tętniczego, zwiększone wydzielanie śliny, uczucie dławienia.
Uwaga. W jakichkolwiek skurczach, niezależnie od ich pochodzenia, u kobiet w ciąży – nie należy podawać pozajelitowo.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Flavamed a alkohol

Flavamed u osób starszych(65 lat i więcej)
Flavamed dla dzieci(do 18 lat)
Flavamed w ciąży
Flavamed a karmienie piersią
Flavamed a prowadzenie pojazdów
Flavamed refundacja

Flavamed cena i opakowania

Flavamed Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania