Glucophage tabletki

Opis leku:

Działanie leku

Obniżające poziom cukru we krwi poprzez zmniejszanie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego i hamowanie jej produkcji w wątrobie (glukoneogeneza) oraz zwiększanie jej zużycia przez tkanki; także normalizujące zaburzenia gospodarki lipidowej i hamujące zlepianie się płytek krwi (antyagregacyjne) – lek z grupy pochodnych biguanidu. Metformina nie ma wpływu na wydzielanie insuliny.

Niepowikłana cukrzyca typu 2, zwłaszcza skojarzona z otyłością i zaburzeniami gospodarki tłuszczowej (hiperlipidemia) w przypadkach, gdy nie można osiągnąć wyrównania poziomu cukru dietą i wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Metformina może być stosowana jako lek pojedynczy bądź w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insulina, doustne leki przeciwcukrzycowe z innych grup).
nie stosować w cukrzycy powikłanej chorobami, które mogą być przyczyną kwasicy (m.in. chorzy operowani, odwodnieni; wysoko gorączkujący; cierpiący na ostre choroby zakaźne; ze świeżym zawałem serca; z ostrą niewydolnością krążenia i oddychania; z niewydolnością nerek lub wątroby; chorzy nadużywający alkoholu); nie stosować, gdy cukrzycy towarzyszy niedokrwistość wywołana niedoborem witaminy B12 (cyanocobalaminum, czyli choroba Addisona-Biermera, inaczej: niedokrwistość złośliwa), kwasu foliowego (folic acid) i żelaza (ferrum). Szczególna ostrożność w wieku podeszłym (powyżej 75. roku życia). Metforminy nie należy stosować na 2 dni przed i 2 dni po planowanych badaniach radiologicznych z użyciem środków kontrastowych (cieniujących) zawierających jod. Nie stosować (podobnie jak i wszystkich doustnych leków przeciwcukrzycowych) w cukrzycy typu 1 (insulinozależnej). Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią – wtedy konieczna jest zawsze zmiana doustnych leków przeciwcukrzycowych na insulinę.
działanie metforminy nasilają m.in.: digoksyna (digoxin), ranitydyna (rankidine), chinidyna (quinidine), prokainamid (proeainamide) – możliwość spadków stężenia cukru we krwi i wystąpienia objawów niedocukrzenia. Długotrwale stosowane „beta-blokery”, trimetoprim (trimethoprim), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ-y), inhibitory MAO, inhibitory konwertazy angiotensyny (patrz ACE), fibraty (leki obniżające poziom lipidów), cyklofosfamid (cielophophamide), alkohol, także nasilają działanie metforminy. Glikokortykosteroidy (m.in. prednisone, dexamethasone), doustne środki antykoncepcyjne, niektóre leki moczopędne (m.in. ehlortalidone, hydrochlorothiazide, furosemide, torasemide,acetnzolaniide), chlorpromazine (i inne leki neuroleptyczne z grupy pochodnych chlorpromazyny), fenytoina (phenytoine), hormony tarczycy (levothyroxine), kwas nikotynowy (nicotinic acid), glukagon (glucagone) wywierają działanie przeciwstawne do metforminy, to znaczy powodują wzrost stężenia glukozy we krwi. Metformina nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (aeenoeoumarol). Cholestyramina (cołestyramine) iguar (składnik zawarty w wielu suplementach żywności stosowanych m.in. w leczeniu otyłości) osłabiają działanie metforminy poprzez zahamowanie jej wchłaniania z przewodu pokarmowego (należy zachować 3-4 godzinną przerwę).
ściśle indywidualne. Podawać podczas posiłków lub bezpośrednio po posiłkach. Początkowo raz na dobę 500-850 mg. Stopniowe (co 7-10 dni) zwiększanie dawki 2-3 razy na dobę po 500-850 mg do 500-850 mg. Maksymalna dawka dobowa wynosi: 3 g (3000 mg). Patrz także: UWAGI.
cena do 5 zł.
metformna

UWAGI: pełne działanie leku występuje po 10-14 dniach od rozpoczęcia leczenia. Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwcukrzycowych, zarówno insuliny, jak i preparatów doustnych, obowiązuje przestrzeganie diety cukrzycowej według zasad ustalonych przez lekarza i dietetyka. Całkowity zakaz spożywania alkoholu podczas leczenia (zwiększone ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej). Przed rozpoczęciem leczenia i po 4 tygodniach od jego rozpoczęcia należy oznaczyć klirens kreatyniny, który jest wskaźnikiem wydolności nerek; podczas leczenia badanie to należy powtarzać 1-2 razy w roku. W przypadku stosowania metforminy w skojarzeniu z lekami przeciwcukrzycowymi z grupy pochodnych sulfonylomocznika, stosowana jest zazwyczaj maksymalna dawka metforminy; jednocześnie podaje się małe dawki pochodnych sulfonylomocznika, które mogą być stopniowo zwiększane, aż do uzyskania pożądanego stężenia glukozy we krwi. Bardzo rzadkim, lecz ciężkim powikłaniem stosowania metforminy, zwłaszcza u chorych z uszkodzeniem wątroby i odwodnionych oraz u pacjentów w wieku podeszłym, a także w przypadku stosowania wysokich dawek jest kwasica mleczanowa, objawiająca się m.in. zaburzeniami świadomości aż do śpiączki, biegunką, nudnościami, wymiotami, zmniejszeniem łaknienia, zaburzeniami oddychania; w przypadku wystąpienia takich objawów leczenie należy przerwać i natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

Glucophage a alkohol alkohol
Glucophage u osób starszych(65 lat i więcej)
Glucophage dla dzieci(do 18 lat)
Glucophage w ciąży
Glucophage a karmienie piersią
Glucophage a prowadzenie pojazdów
Glucophage refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania