Kaletra

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Działanie przeciwwirusowe zależy od lopinawiru, ritonawir jest lekiem nasilającym działanie lopinawiru. Lek nie powoduje całkowitego wyleczenia i nie zapobiega przenoszeniu zakażenia na inne osoby.

Lek stosowany do leczenia dzieci powyżej 2 rż. i dorosłych zakażonych HIV, zwykle razem z innym lekiem przeciwwirusowym.
Uczulenie na lopinawir i ritonawir, ciężkie choroby wątroby, ostre zapalenie trzustki; nie stosować u dzieci poniżej 2 rż. Preparat w roztworze doustnym zawiera glikol propylenowy, alkohol etylowy i fruktozę, dlatego nie wolno stosować go u dzieci, kobiet w ciąży, osób leczonych disulfiramem lub metronidazolem, u chorych z ciężkimi chorobami nerek z nietolerancją fruktozy. Należy powiadomić lekarza o wszystkich innych chorobach, a w szczególności o zaburzeniach lipidowych (wysokie stężenie cholesterolu), chorobach wątroby i nerek oraz zaburzeniach rytmu serca.
brak danych
Ściśle według wskazań lekarza. Lek zwykle przyjmuje się dwa razy dziennie. Kapsułki należy łykać w całości w trakcie posiłków, roztwór doustny dozować za pomocą dołączonej strzykawki z podziałką.
brak danych
180 kaps., 1 kaps.zawiera133,5 mg lopinawiru i 33,3 mg ritonawiru; 5 butelek 60 ml roztworu doustnego, 1 ml zawiera 80 mg lopinawiru i 20 mg ritonawiru.
W trakcie leczenia należy kontrolować stężenie glukozy, cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz wskaźniki czynności wątroby i nerek. Ostrożnie prowadzić pojazdy i obsługiwać urządzenia mechaniczne, ponieważ lek powoduje zawroty głowy i senność. Najlepiej w początkowym okresie leczenia unikać prowadzenia pojazdów. Lek należy przechowywać w lodówce. Jeśli przyjmujesz inne leki: Należy poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach, także tych kupowanych bez recepty. Lek powoduje zwiększenie stężenia we krwi i nasilenie działań niepożądanych: astemizolu, terfenadyny, midazolamu, cisapridu, pimozydu, amiodaronu i alkaloidów sporyszu (np. ergotaminy i dihydroergotaminy). Nie stosować razem z rifampicyną, sildenafilem (Viagra) i preparatami dziurawca (np. Deprim), lekami obniżającymi stężenie cholesterolu (simwastatyna, lowastatyna, atorwastatyna, ceriwastatyna).
Działania niepożądane
Najczęściej występują: biegunka, nudności, wymioty, osłabienie i bóle głowy, rzadziej: wysypki skórne, zaparcia, suchość w ustach, utrudnione połykanie, brak apetytu, ostre bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunki z krwią w stolcu i z gorączką, kołatania serca, podwyższenie ciśnienia krwi, duszności, zawroty głowy, stany dezorientacji, pobudzenie i niepokój, koszmary senne. Może wystąpić również uczucie mrowienia i drętwienia rąk i nóg, drżenia, nieostre widzenie, szum w uszach, bóle mięśni i stawów, trądzik, łysienie, zwiększenie lub zmniejszenie ciężaru ciała. Lek może podnosić we krwi stężenie cholesterolu, glukozy i miano enzymów wątrobowych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Kaletra a alkohol

Kaletra u osób starszych(65 lat i więcej)
Kaletra dla dzieci(do 18 lat)
Kaletra w ciąży
Kaletra a karmienie piersią
Kaletra a prowadzenie pojazdów
Kaletra a grejpfrut
Kaletra a antykoncepcja
Kaletra refundacja

Kaletra cena i opakowania

Kaletra Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania