Metafen Zatoki (Rhinafen)

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Ibum Extra

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Metafen Zatoki (Rhinafen) bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Zawarty w preparacie ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu niwelującym ból oraz gorączkę. Blokuje on aktywność obu form enzymu zwanego cyklooksygenazą (COX), który przekształca kwas arachidonowy do mediatorów bólu (prostaglandyn H2) oraz tromboksanu A2 – czynnika wpływającego na zwiększoną krzepliwość krwi, przez co zmniejsza nagromadzenie płytek krwi w świetle naczynia krwionośnego: zapobiega miażdżycy, udarom mózgu i zawałom mięśnia sercowego. Według najnowszych badań ibuprofen – w przeciwieństwie do aspiryny – zmniejsza również ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona. Drugi składnik leku zaś – pseudoefedryna – jest substancją z grupy fenyloetyloamin, która bywa łączona z antyhistaminami, gwajafenezyną, dekstrometorfanem, paracetamolem lub NLPZ-ami w celu leczenia symptomów przeziębienia bądź grypy. Pseudoefedryna jest alkaloidem występującym naturalnie w roślinach z gatunku Ephedra (ma huang): jako substancja wpływająca na receptory alfa- i beta-adrenergiczne wywołuje wazokonstrykcję (obkurczenie naczyń krwionośnych), wskutek czego polepsza oddychanie.

Wskazaniami do stosowania preparatu są: niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe i głowy, gorączka.
Przeciwwskazaniami do stosowania pseudoefedryny są: choroby płuc, jaskra, nadciśnienie tętnicze, powiększona prostata, nadaktywność tarczycy oraz cukrzyca, natomiast ibuprofenu – ciąża, karmienie piersią, zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń kardiowaskularnych, zawał serca, udar mózgu, zaburzenia pracy nerek, wątroby, krwotok wewnętrzny, wrzody żołądka oraz nadużywanie alkoholu.
Ibuprofen wykazuje interakcje z innymi NLPZ (aspiryna, pyralgina, nimesulid), emtrycytabiną, tenofowirem, wodorotlenkiem magnezu i glinu, węglanem wapnia, kofeiną, fenylopropanolaminą, bromfeniraminą, butalbitalem, lekami przeciwbólowymi z grupy opioidów (morfiną, kodeiną, dekstropropoksyfenem, oksymorfonem, hydromorfonem) (w przypadku takiej kombinacji wskazana jest szczególna ostrożność), dekstrometorfanem, węglanem sodu, difenhydraminą, takrolimusem, innymi lekami rozrzedzającymi krew (warfaryną, tiklopidyną, dalteparyną, preparatami z miłorzębu japońskiego), błękitem metylenowym, hioscyjaminą, ramucirumabem, dikumarolem, edoksabanem, salicylamidem, paracetamolem, lomitapidem, leflunomidem, metotreksatem, regorafenibem i ketorolakiem. Pseudoefedryny nie wolno stosować z inhibitorami monoaminoksydazy (MAOi: tranylcypromina, izokarboksazyd, moklobemid), hisocyjaminą, meteaminą, błękitem metylenowym, salicylanem fenylu, furazolidonem, difosforanem sodu, prokarbazyną, fenelzyną i linezolidem.
Dzieci i dorośli powyżej 12 lat: 2 tabletki jednorazowo, w razie potrzeby można przyjmować 1-2 tabletki co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa – 6 tabletek.
Około 6 zł.
1 tabletka zawiera: 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.
Działania niepożądane
Podczas stosowania preparatu mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból brzucha, nudności, podwyższone ciśnienie krwi, krwotok wewnętrzny, zawroty głowy, podniecenie, pobudzenie, pokrzywka i świąd, zaczerwienienia skóry, biegunka, nudności, wymioty, anemia, leukopenia, reakcje psychotyczne, ból i zawroty głowy, zespół Stevensa-Johnsona, pancytopenia, gorączka, dezorientacja oraz niewydolność serca.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Metafen a alkohol

Metafen u osób starszych(65 lat i więcej)
Metafen dla dzieci(do 18 lat)
Metafen w ciąży
Metafen a karmienie piersią
Metafen a prowadzenie pojazdów
Metafen a grejpfrut
Metafen refundacja

Metafen cena i opakowania

Metafen Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Metafen Zatoki (Rhinafen) uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (2 opinie pacjentów)



2 komentarze Metafen Zatoki (Rhinafen)

  1. Anonim

    Jestem 31 letnim mężczyzną chorującym na grypa. Metafen Zatoki (Rhinafen) brałem podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 11 dni w dawce: 1 tabletek. Lek moim zdaniem dobry. Mi pomógł. Jestem z niego zadowolony w 100% jest nie za drogi i zadziałał dość szybko. Ja na pewno kupię ten lek jeszcze raz. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Metafen Zatoki (Rhinafen) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  2. Anonim

    Jestem 26 letnim mężczyzną chorującym na zatoki. Metafen Zatoki (Rhinafen) dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 8 dni w dawce: 3 tabletek. Polecam ten lek na zatkana i obolałe zatoki. Mi pomógł to pewnie nie jednej osobie pomoże. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Metafen Zatoki (Rhinafen) w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania