Metoclopramidum tabletki

Opis leku:

Działanie leku

Pobudzające ruchy robaczkowe (perystaltykę) żołądka (przyspieszające opróżnianie żołądka), dwunastnicy i jelita cienkiego; poprawiające łaknienie, przeciwwymiotne, uspokajające.
Metoklopramid jest antagonistą receptorów dopaminowych. Blokada tych receptorów  powoduje zwiększenie uwalniania acetylocholiny, która jest jest substancją (neurotransmitterem) pobudzającą pracę przewodu pokarmowego. Dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniówki gładkiej, pobudzenia i zwiększenia siły skurczów i ruchów propulsywnych oraz przyśpieszenia opróżniania żołądka.Poprawia koordynację czynności odźwiernika (dolny zwieracz żołądka) z rozluźnieniem początkowego odcinka dwunastnicy. Metoklopramid powoduje zwiększenie częstotliwości i czasu trwania skurczu przełyku. Konsekwencją tych procesów jest zapobieganie cofaniu się  pożywienia w górę przewodu pokarmowego (refluks) i poprawa perystaltyki. Metoklopramid przenika przez barierę krew-mózg, gdzie poprzez blokadę receptorów dopaminowych wywiera działanie przeciwwymiotne, uspokajające i hamuje nudności. Po zastosowaniu doustnym działanie leku rozpoczyna się w ciągu 30 – 60 minut.

Zaburzenia motoryki (ruchów) przewodu pokarmowego, w tym: zarzucanie treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), osłabienie opróżniania (atonia) żołądka, przepuklina rozworu przełykowego przepony, zaparcia związane z osłabieniem czynności ruchowej jelit, zaburzenia czynności jelit po operacjach brzusznych, zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy – w przypadku nieskuteczności innego leczenia. Nudności i wymioty różnego pochodzenia (w tym związane z chemioterapią i radioterapią oraz stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych, m.in. morfiny – morphine w nowotworach złośliwych); doraźnie w ostrym napadzie migreny (zazwyczaj w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym – Migpriv).
Ostre, niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej; niedrożność i podejrzenie niedrożności jelit; krwawienie z przewodu pokarmowego; guz chromochłonny nadnerczy (feochromocytoma; może wywołać gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego – przełom nadciśnieniowy); guzy wydzielające prolaktynę (hormon m.in. pobudzający czynność gruczołów mlekowych i wydzielanie mleka); niewydolność wątroby lub nerek; chwiejne nadciśnienie tętnicze; choroba Parkinsona. Szczególnie ostrożnie w stanach depresyjnych (może wywoływać lub nasilać depresję). Nie stosować u dzieci poniżej 15. roku życia.
Liczne! Nasila działanie alkoholu i leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy, w tym neuroleptyków (chlorpromazine), trój cyklicznych leków przeciwdepresyjnych, benzodiazepin (diazepam), phenobarbital znany jako Luminal – nie stosować łącznie. Narkotyczne leki przeciwbólowe z grupy opioidów (morphine) oraz leki rozkurczowe (drotaverine, papaverine, butylscopolamine) osłabiają bądź znoszą działanie metoklopramidu. Metoklopramid zmniejsza wchłanianie digoksyny (digoxin) z żołądka i osłabia jej działanie, a przyspiesza i zwiększa wchłanianie paracetamolu, doksy cykliny (doxycycline), lewodopy (levodopa), cyklosporyny (ciclosporine), alkoholu.
U chorych z uszkodzeniem nerek dawka leku powinna być obniżona. Typowe dawkowanie u dorosłych:

  • Refluks żołądkowo – przełykowy: stosuje się doustnie 1 tabletkę metoklopramidu na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem, ale nie więcej niż 4 razy na dobę (leczenie może trwać do  12tygodni). Jeśli objawy występują sporadycznie lub w określonych porach dnia, metoklopramid stosować przed wystąpieniem spodziewanych objawów w jednorazowej dawce do 20 mg (2 tabletki)
  • Zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy: stosuje się doustnie 1 tabletkę metoklopramidu na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem (leczenie w zależności od uzyskanych efektów leczenia może trwać przez 2 do 8 tygodni).

Tabletka na pół godziny przed posiłkami oraz przed snem; długość leczenia nie powinna przekraczać 12 tygodni (w przypadku zaburzeń żołądkowych towarzyszących cukrzycy – do 8 tygodni).
Dawki metoklopramidu stosowane w celu zapobiegania wymiotom towarzyszącym radio- i chemioterapii przeciwnowotworowej są zazwyczaj wyższe od podanych powyżej.

Tabletki po 10 mg, cena do 5 zł, Rf.
metoklopramid
UWAGI: Skutecznym postępowaniem przerywającym ostry atak migreny (zwłaszcza na początku) jest podanie 1000 mg kwasu acetylosalicylowego (acetylsalicylic acid; najlepiej w postaci musującej łącznie z 10-20 mg metoklopramidu – Migpriv). Lek nie zapobiega nudnościom i wymiotom związanym z uszkodzeniem narządu równowagi (błędnika).

Metoclopramidum a alkohol alkohol
Metoclopramidum u osób starszych(65 lat i więcej)
Metoclopramidum dla dzieci(do 18 lat)
Metoclopramidum w ciąży
Metoclopramidum a karmienie piersią
Metoclopramidum a prowadzenie pojazdów
Metoclopramidum refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania