Metoclopramidum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Metoclopramidum jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek poprawia łaknienie i pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego, działa przeciwwymiotnie przez hamowanie ośrodka wy­miotnego. Stosowany jest w zaburzeniach motoryki przewodu pokarmowego, w zapobieganiu wymiotów pooperacyjnych i podczas zabiegów diagnostycznych w obrębie przewodu pokarmowego.
Działanie pobudzające ruchy robaczkowe (perystaltykę) żołądka (przyspieszające opróżnianie żołądka), dwunastnicy i jelita cienkiego; poprawiające łaknienie, przeciwwymiotne, uspokajające. Metoklopramid jest antagonistą receptorów dopaminowych. Blokada tych receptorów  powoduje zwiększenie uwalniania acetylocholiny, która jest jest substancją (neurotransmitterem) pobudzającą pracę przewodu pokarmowego. Dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniówki gładkiej, pobudzenia i zwiększenia siły skurczów i ruchów propulsywnych oraz przyśpieszenia opróżniania żołądka.Poprawia koordynację czynności odźwiernika (dolny zwieracz żołądka) z rozluźnieniem początkowego odcinka dwunastnicy. Metoklopramid powoduje zwiększenie częstotliwości i czasu trwania skurczu przełyku. Konsekwencją tych procesów jest zapobieganie cofaniu się  pożywienia w górę przewodu pokarmowego (refluks) i poprawa perystaltyki. Metoklopramid przenika przez barierę krew-mózg, gdzie poprzez blokadę receptorów dopaminowych wywiera działanie przeciwwymiotne, uspokajające i hamuje nudności. Po zastosowaniu doustnym działanie leku rozpoczyna się w ciągu 30 – 60 minut.

Zaburzenia motoryki (ruchów) przewodu pokarmowego, w tym: zarzucanie treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), osłabienie opróżniania (atonia) żołądka, przepuklina rozworu przełykowego przepony, zaparcia związane z osłabieniem czynności ruchowej jelit, zaburzenia czynności jelit po operacjach brzusznych, zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy – w przypadku nieskuteczności innego leczenia. Nudności i wymioty różnego pochodzenia (w tym związane z chemioterapią i radioterapią oraz stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych, m.in. morfiny – morphine w nowotworach złośliwych); doraźnie w ostrym napadzie migreny (zazwyczaj w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym – Migpriv).
Ostre, niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej; niedrożność i podejrzenie niedrożności jelit; krwawienie z przewodu pokarmowego; guz chromochłonny nadnerczy (feochromocytoma; może wywołać gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego – przełom nadciśnieniowy); guzy wydzielające prolaktynę (hormon m.in. pobudzający czynność gruczołów mlekowych i wydzielanie mleka); niewydolność wątroby lub nerek; chwiejne nadciśnienie tętnicze; choroba Parkinsona. Szczególnie ostrożnie w stanach depresyjnych (może wywoływać lub nasilać depresję). Nie stosować u dzieci poniżej 15. roku życia.
Liczne! W połączeniu z lekami przeciwpadaczkowymi potęguje się wzajemne działanie niepożądane. Z lekami nasennymi spotęguje działa­nie uspokajające. Lek nasila wchłanianie z jelit paracetamolu i niektórych antybiotyków. Nasila działanie alkoholu i leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy: neuroleptyków (chlorpromazine), trój-cyklicznych leków przeciwdepresyjnych, benzodiazepin (diazepam), phenobarbital znany jako Luminal – nie stosować łącznie. Narkotyczne leki przeciwbólowe z grupy opioidów (morphine) oraz leki rozkurczowe (drotaverine, papaverine, butylscopolamine) osłabiają bądź znoszą działanie 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.u. Metoklopramid zmniejsza wchłanianie digoksyny (digoxin) z żołądka i osłabia jej działanie, a przyspiesza i zwiększa wchłanianie paracetamolu, doksy cykliny (doxycycline), lewodopy (levodopa), cyklosporyny (ciclosporine).
U chorych z uszkodzeniem nerek dawka leku powinna być obniżona. Typowe dawkowanie u dorosłych:

  • Refluks żołądkowo – przełykowy: stosuje się doustnie 1 tabletkę 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.u na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem, ale nie więcej niż 4 razy na dobę (leczenie może trwać do  12tygodni). Jeśli objawy występują sporadycznie lub w określonych porach dnia, 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu. stosować przed wystąpieniem spodziewanych objawów w jednorazowej dawce do 20 mg (2 tabletki)
  • Zaburzenia czynności żołądka w cukrzycy: stosuje się doustnie 1 tabletkę 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.u na 30 minut przed każdym posiłkiem i przed snem (leczenie w zależności od uzyskanych efektów leczenia może trwać przez 2 do 8 tygodni).

Tabletka na pół godziny przed posiłkami oraz przed snem; długość leczenia nie powinna przekraczać 12 tygodni (w przypadku zaburzeń żołądkowych towarzyszących cukrzycy – do 8 tygodni).
Dawki 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.u stosowane w celu zapobiegania wymiotom towarzyszącym radio- i chemioterapii przeciwnowotworowej są zazwyczaj wyższe od podanych powyżej.

Tabletki po 10 mg, cena do 5 zł, Rf.
50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.
UWAGI: Skutecznym postępowaniem przerywającym ostry atak migreny (zwłaszcza na początku) jest podanie 1000 mg kwasu acetylosalicylowego (acetylsalicylic acid; najlepiej w postaci musującej łącznie z 10-20 mg 50 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg metoklopramidu.u – Migpriv). Lek nie zapobiega nudnościom i wymiotom związanym z uszkodzeniem narządu równowagi (błędnika).
Działania niepożądane
Zaburzenia napięcia mięśni, niepokój ruchowy, senność, drżenia mięśniowe.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Metoclopramidum a alkohol

Metoclopramidum u osób starszych(65 lat i więcej)
Metoclopramidum dla dzieci(do 18 lat)
Metoclopramidum w ciąży
Metoclopramidum a karmienie piersią
Metoclopramidum a prowadzenie pojazdów
Metoclopramidum refundacja

Metoclopramidum cena i opakowania

Metoclopramidum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Metoclopramidum uzyskał ocenę 3.0 z 5 na podstawie 5 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.0/5 (5 opinie pacjentów)



8 komentarzy Metoclopramidum

  1. Ania

    Witam jak zażywać go w przypadku wymiotow przy chemioterapii?

    Odpowiedz
  2. Jakub

    Dla mnie super lek nigdy nie miałem tak przykrych skutków ubocznych jak poprzedników, nawet trasa po parę set kilometrów. A mam problem, że podczas jedzenia na wyjeździe rośnie mi jedzenie i ma mi się na wymioty, więc szybko lek i mogę jeść dalej, a sam w samochodzie jadł nie będę czasem warto spróbować czego innego w knajpach. Ale informcja o tych skutkach mnie przeraża

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  3. Martyna

    Nie polecam tego leku. Co więcej, radzę się go wystrzegać! Przez ten lek trafiłam na izbę przyjęć z dyskinezą. Spowodował u mnie skurcz mięśni twarzy i szyi, wygięta jak podczas egzorcyzmu leżałam pod kroplówką 4 godziny. Takiego koszmaru w życiu nie przeżyłam, powinno się ten lek wycofać.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  4. Jack

    Lek przypisany podczas grypy jelitowej spowodował rozchwianie emocjonalne, jakieś lęki i spotęgował strach (bez podstawnie). Zdecydowanie nie polecam. Wymioty i biegunka w porównaniu z efektami ubocznym to małe piwo.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
    • Ja

      Dokładnie tak, jak piszesz! Rozchwianie emocjonalne i występujące przy tym lęki bez powodu.

      Odpowiedz
  5. Przerażona pacjentka

    NIGDY WIĘCEJ tego leku nie wezmę do ust !!! Owszem biegunka ustąpiła po dwóch tabletkach, ale przerażających skurczy żołądka, wykręcania zewnętrznej strony lewej stopy pod spód nie zapomnę do końca życia!!! Gdyby to ode mnie zależało zabroniłabym produkcji tego leku.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania