Metronidazol tabletki dopochwowe

Opis leku:

Działanie leku

Silne pierwotniakobójcze i bakteriobójcze (w stosunku do bakterii beztlenowych) – lek z grupy chemioterapeutyków imidazolowych.

Rzęsistkowica, nieswoiste zapalenia pochwy; zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe; zapobieganie zakażeniom okołooperacyjnym (często w skojarzeniu z cefalosporynami i aminoglikozydami), zwłaszcza po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i ginekologicznych.
Nie stosować w I trymestrze ciąży. Choroby układu krwiotwórczego, uszkodzenie wątroby, padaczka, choroby i urazy ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie wielonerwowe.
Nasila działanie fenytoiny (phenytoine) i doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol.); cymetydyna (cimetidine) wydłuża i nasila działanie metronidazolu. Lek działa synergistycznie z: klindamycyną (clindamycin) , rifampicyną (rifampicine), spiramycyną (spiramycin) i tetracyklinami (doxycycline, tetracycline). Może zwiększać toksyczność fenytoiny (phenytoine), a jednocześnie fenytoina i fenobarbital (phenobarbital – Luminal) zmniejszają skuteczność metronidazolu. Nie stosować łącznie z disulfiramem.
Tabletki: 3 razy na dobę po 1 tabletce przez 7 do 10 dni. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 10 dni (w przypadku stosowania obu postaci leku, czyli także czopków, zastrzeżenie to dotyczy łącznego czasu leczenia).
Cena do 5 zł, Rf
Tabletki dopochwowe po 500 mg; metronidazol

Podczas leczenia należy unikać przebywania na słońcu. Całkowity zakaz picia alkoholu przez co najmniej 48 godzin po zakończeniu leczenia (możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku rzęsistkowicy leczenie powinno objąć obu partnerów. Nie należy przerywać leczenia w czasie krwawienia miesięcznego.patrz INTERAKCJE w FUNGORES).
Metronidazol a alkohol alkohol
Metronidazol u osób starszych(65 lat i więcej)
Metronidazol dla dzieci(do 18 lat)
Metronidazol w ciąży
Metronidazol a karmienie piersią
Metronidazol a prowadzenie pojazdów
Metronidazol a antykoncepcja
Metronidazol refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania