Mozarin

Opis leku:

Działanie leku

Mozarin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym z grupy SSRI, którego substancją czynną jest escitalopram. Silnie i selektywnie blokuje wychwyt zwrotny serotoniny(ważnego neuroprzekaźnika w mózgu, którego niedobór uważany jest za jedną z przyczyn depresji) do komórki nerwowej. W konsekwencji serotonina pozostaje dłużej w synapsie (miejsce między komórkami nerwowymi, przez które przesyłają sobie sygnały) i wydajniej przenosi bodźce nerwowe. Łagodzi to objawy niektórych typów depresji i lęków.  Mozarin to lek o zrównoważonym profilu działania przeciwdepresyjnego.

Lek Mozarin jest przeznaczony do stosowania w leczeniu dużych epizodów depresji, leczeniu zespołu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, leczeniu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii oraz w fobii społecznej.
Mozarin nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na escitalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku z substancjami będącymi inhibitorami MAO (np. Moklar, Aurorix – stosowane w leczeniu depresji, Deprenyl, Jumex – stosowane w chorobie Parkinsona, Zyvoxyd- antybiotyk) ze względu ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Między odstawieniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy a wdrożeniem leczenia escitalopramem musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie. Nie należy stosować u chorych na padaczkę (szczególnie oporną na leczenie) i drgawkami w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u osób do 18. rż.
Stosowanie preparatu Mozarin z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (patrz: Przeciwwskazania) może prowadzić do zespołu serotoninowego.  Należy zachować ostrożność podczas łącznego stosowania leku Mozarin z: litem, tramadolem, tryptofanem (mogą nasilać działanie escitalopramu), preparatami zawierającymi ziele lub wyciąg zdziurawca (ryzyko nasilenia działań niepożądanych), fenytoiną, lekami stosowanymi w migrenie – tryptanami (mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego), lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, np. warfaryną, aspiryną, tiklopidyną (może nastąpić wydłużenie czasu krzepnięcia, ryzyko krwawień), lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6, np. flekainidem, propafenenonem, metoprololem trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi (Mozarin może zwiększać ich stężenie, a w konsekwencji siłę działania i objawy niepożądane), lekami, które hamują inhibitor CYP2C19, np. omeprazolem, fluwoksaminą, lanzoprazolem, tyklopidyną lub cymetydyną (może być konieczna modyfikacja dawkowania Mozarinu). Nie jest zalecane spożywanie alkoholu podczas kuracji escitalopramem.
Mozarin powinien być przyjmowany raz dziennie, z posiłkiem lub bez.
Dawkowanie w dużych epizodach depresji: Stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej: 20 mg na dobę. Zwykle działanie przeciwdepresyjne pojawia się po 2-4 tygodniach. Po ustąpieniu objawów, leczenie powinno być kontynuowane przynajmniej przez 6 miesięcy, aby zapobiegać nawrotom.
Dawkowanie w zaburzenia lęku napadowego (lęku panicznego) z agorafobią lub bez: Początkowo, w pierwszym tygodniu zaleca się początkową dawkę 5 mg, a następnie zwiększenie dawki do 10 mg na dobę. W razie potrzeby dawka może być zwiększona do maksymalnej dawki 20mg/dobę. Maksymalna skuteczność osiągana jest po około 3 miesiącach.
Dawkowanie w fobii społecznej: Zwykle początkowo stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. Złagodzenie objawów uzyskiwane jest najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia. Następnie, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta, dawkę może być zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona do 20 mg na dobę.
Dawkowanie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych: Początkowa dawka wynosi 10 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej 20 mg na dobę.
brak danych
szczawian escialopramu
Terapii nie należy przerywać w sposób nagły, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.
Pierwsze efekty działania leku Mozarin obserwowane są zazwyczaj po 1-2 tygodniach, a pełne działanie po 4-6 tygodniach, dlatego nie należy się zniechęcać początkowym brakiem efektów terapii

Mozarin a alkohol alkohol
Mozarin u osób starszych(65 lat i więcej)
Mozarin dla dzieci(do 18 lat)
Mozarin w ciąży
Mozarin a karmienie piersią
Mozarin a prowadzenie pojazdów
Mozarin refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)2 Opinie o Mozarin

Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania