Myolastan

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Długotrwałe, szybkie (początek działania po ok. 15 min.) silne, wybiórcze. Zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych; słabsze uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe – lek z grupy benzodiazepin.

Stany przebiegające ze wzmożonym napięciem mięśni, m.in. schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, udar mózgu, przykurcze pochodzenia rdzeniowego i mózgowego), wzmożone napięcie mięśni kończyn, rwa kulszowa i barkowa, kręcz szyi, stany pourazowe, pooperacyjne, związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa; wspomagająco w rehabilitacji.
Także uczulenie na inne leki z grupy benzodiazepin (m.in. diazepam znanyjako relanium). Tetrazepamu, podobnie jak i innych leków z grupy benzodiazepin, nie należy stosować u chorych na miastenię, z niewydolnością oddechową, zespołem bezdechu nocnego (zaburzenie polegające na okresowych przerwach w oddychaniu podczas snu; upośledza nocny wypoczynek, co przejawia się poczuciem niewyspania i senności w ciągu dnia), jaskrą z wąskim kątem przesączania, porfirią. Ostrożnie w niewydolności nerek lub wątroby.
Liczne! Nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (uspokajających, nasennych, narkotycznych przeciwbólowych, niektórych przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, alkoholu); przeciwuczuleniowych (przeciwhistaminowych); obniżających ciśnienie (clonidine, moxonidine); zmniejszających napięcie mięśni. Stosowanie łącznie z cymetydyną (cimetidine) może powodować nasilenie senności; interakcje z fenytoiną (phenytoine) są niemożliwe do przewidzenia – unikać jednoczesnego podawania! Palenie tytoniu osłabia działanie benzodiazepin.
Dorośli: początkowo raz na dobę po 50 mg przed snem; w razie konieczności możliwe stopniowe zwiększenie dawki do 75 mg, a następnie 100 mg; u chorych w wieku podeszłym oraz w przypadkach uszkodzenia nerek lub wątroby dawkowanie powinno być niższe. Dzieci powyżej 1. roku życia: 4 mg na kg masy ciała na dobę w 2-3 równych dawkach.
cena od 10 do 20 zł
10 tabletek lub 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg tetrazepamu.
UWAGI: długość leczenia powinna być jak najkrótsza, a dawka możliwie jak najniższa; długotrwałe, przekraczające kilka tygodni stosowanie benzodiazepin wywołuje zjawisko tolerancji, czyli zmniejszenia działania dotychczas stosowanych dawek z tendencją do ich samowolnego podwyższania, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami snu. Benzodiazepiny mają duży potencjał do wywoływania lekozależności (uzależnienia od leku); należą przy tym do leków najczęściej nadużywanych. Ze względu na możliwość występowania przykrych działań niepożądanych leku nie należy odstawiać nagle, tylko stopniowo zmniejszać dawkę.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Myolastan a alkohol

Myolastan u osób starszych(65 lat i więcej)
Myolastan dla dzieci(do 18 lat)
Myolastan w ciąży
Myolastan a karmienie piersią
Myolastan a prowadzenie pojazdów
Myolastan refundacja

Myolastan cena i opakowania

Myolastan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania