Nolicin tabletki

Opis leku:

Działanie leku

Silne bakteriobójcze – lek z grupy fluorochinolonów II generacji o szerokim spektram działania. Fluorochinolony blokują replikację DNA bakterii przez wiązanie się z enzymem – gyrazą (topoizomerazą II).

Także uczulenie na inne fluorochinolony. Padaczka i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego przebiegające z drgawkami lub podwyższoną skłonnością do drgawek, depresja i psychoza; nasilone objawy miażdżycy naczyń mózgowych, ciężka niewydolność nerek lub wątroby (marskość). Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD).
Leki zobojętniające sok żołądkowy, związki wapnia (calcium), żelaza (ferrum), cynk (zincum), w tym preparaty witaminowo-mineralne zawierające sole tych pierwiastków, bizmut (bismuth subcitrate) oraz sukralfat (sucralfate) hamują wchłanianie norfloksacyny z przewodu pokarmowego, powodując osłabienie jej działania; w przypadku konieczności jednoczesnego leczenia tymi preparatami i norfloksacyną należy zachować minimum trzygodzinny odstęp przy ich zażywaniu. Nie stosować łącznie z tetracyklinami (doxycycline, tetracycline), nitrofurantoiną (wzajemne osłabienie działania przeciwbakteryjnego). Norfloksacyna nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, a osłabia skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Cymetydyna (cimetidine) wydłuża działanie norfloksacyny (konieczne zmniejszenie dawki). Z cyklosporyną (ciclosporine) może wywołać odwracalną niewydolność nerek.
Przyjmować na pusty żołądek (1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłkach); ostre zakażenia: 2 razy na dobę po 400-800 mg przez 7 do 10 dni; przewlekle (do 12 tyg.) zakażenia układu moczowego; zapobieganie nawracającym zakażeniom układu moczowego: 1 raz na dobę 200 mg wieczorem przez 1-2 lata; zapalenie pęcherza moczowego u kobiet: 2 razy na dobę po 400 mg przez 3 dni; przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego: 2 razy na dobę po 400 mg przez 4-6 tygodni; zakażenia żołądkowo – jelitowe: 2 razy na dobę po 400 mg przez 5 dni; biegunka podróżnych: 1 raz na dobę 400 mg od dnia poprzedzającego podróż do 2 dni po powrocie; ostra rzeżączka: jednorazowo 1200 mg lub 2 razy na dobę po 400 mg przez 3-7 dni.
Cena od 5 do 10 zł.
Norfloksacyna. Tabletki powlekane po 400 mg.
Norfloksacyny, podobnie jak innych fluorochinolonów, nie wolno stosować u dzieci poniżej 16. roku życia (w okresie wzrostu) ze względu na możliwość trwałego uszkodzenia rozwijających się chrząstek stawowych. Leki z grupy fluorochinolonów nie powinny być stosowane w banalnych infekcjach, wrażliwych na leczenie innymi antybiotykami. Podczas leczenia (oraz kilka dni po jego zakończeniu) unikać słońca (lek ma działanie fotouczulające, czyli pod wpływem światła słonecznego prowokuje występowanie zmian skórnych); należy pić duże ilości płynów; obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu. Działaniem niepożądanym charakterystycznym dla fluorochinolonów jest zapalenie ścięgien, głównie ścięgna Achillesa; bardzo rzadko może to prowadzić do zerwania ścięgna. Pojawiający się ból, zwłaszcza gwałtowny, zlokalizowany na tylnej powierzchni podudzia połączony z bólem podczas ruchu, a zwłaszcza z nagłym opadaniem stopy wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Nolicin a alkohol alkohol
Nolicin u osób starszych(65 lat i więcej)
Nolicin dla dzieci(do 18 lat)
Nolicin w ciąży
Nolicin a karmienie piersią
Nolicin a prowadzenie pojazdów
Nolicin refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania