Paracetamol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Lakcid
No-Spa tabletki
Linomag (maść)
Apap tabletki
Panadol dla dzieci
Panadol extra
Lacidofil
Sterimar Zatkany Nos

Przechowywanie

Czy Paracetamol jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwgorączkowym i wyraźnym przeciwbólowym. Nie działa przeciwzapalnie. Paracetamol zalecany jest przez WHO jako jeden z leków w programie zwalczania bólów nowotworowych. Czytaj również: ACENOL.

Przeznaczony do doraźnego stosowania w stanach gorączkowych towarzyszących infekcjom bakteryjnym i wirusowym (grypa, przeziębienia, zapalenie gardła, infekcje dróg oddechowych itp.) oraz do zwalczania bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, gardła, uszu, bolesne miesiączkowanie i inne).
Uczulenie na lek, ciężkie upośledzenie czynności wątroby i nerek, niedokrwistość. Nie stosować w okresie ciąży i poniżej 3 m.ż.
Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Stosowany z lekami przeciwgruźliczymi, przeciwpadaczkowy- mi, nasennymi (hamują rozkład 10 czopków, 1 czopek zawiera 50 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu; 120 ml 2,4% syropu, 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) zawiera 120 mg paracetamolu; 6 tabletek, 10 tabletka, 20 tabl. lub 30 tabl., 1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.u) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby (jednoczesne podawanie metioniny i cysteiny chroni wątrobę przed uszkodzeniem).
U dzieci poniżej 3 mż. wyłącznie na polecenie lekarza i ściśle według jego wskazań. Dzieci 3-12 mż. doraźnie (w razie bólu lub gorączki) 1/2 łyżeczki do herbaty syropu lub 1 czopek 50 mg głęboko doodbytniczo, dzieci 1-3 lata – 1/2-1 łyżeczka syropu lub 1 czopek 50 mg, 3-6 lat – 1 łyżeczka syropu lub 1 czopek 125 mg, 6-16 lat 2-4 łyżeczki syropu (w zależności od nasilenia objawów), 1 czopek 250 mg lub tabl. 300 mg. Dorośli i młodzież powyżej 16 rż. doustnie 1-2 tabl. lub 1 czopek 500 mg głęboko doodbytniczo. W razie dłużej trwających dolegliwości dawki można powtarzać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 h.
Cena do 5 zł.
10 czopków, 1 czopek zawiera 50 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu; 120 ml 2,4% syropu, 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) zawiera 120 mg paracetamolu; 6 tabletek, 10 tabletka, 20 tabl. lub 30 tabl., 1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.
Uwaga! Nie podawać leku dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania.
Niedokrwistość hemolityczna, uszkodzenie narządów miąższowych (nerki, wątroba), skórne reakcje uczuleniowe (zapalenie skóry, pokrzywka, rumień). Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Paracetamol a alkohol

Paracetamol u osób starszych(65 lat i więcej)
Paracetamol dla dzieci(do 18 lat)
Paracetamol w ciąży
Paracetamol a karmienie piersią
Paracetamol a prowadzenie pojazdów
Paracetamol a grejpfrut
Paracetamol a doping
Paracetamol refundacja

Paracetamol cena i opakowania

Paracetamol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)



2 komentarze Paracetamol

  1. Ewelina

    Paracetamolu i innych NLPZów nie powinno się podawać dzieciom zbyt często gdyż grozi to również małopłytkowością…:( Niestety grono rodziców nadużywa leków przeciwgorączkowych.

    Odpowiedz
  2. jacek

    Jest najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym stosowanym pod różnymi nazwami-(z praktyki).

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania