Jak tanio kupować leki

Opis leku:

Okazuje się, że apteki internetowe są często tańsze i lepiej zaopatrzone, niż tradycyjne. Oferują praktyczne, bezpieczne i szybkie zakupy leków, bez konieczności wychodzenia z domu. Można znaleźć w nich atrakcyjną ofertę leków, zamienników, ziół, suplementów, odżywek, produktów dla niemowlaków i dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, sprzęt medyczny czy rehabilitacyjny. Apteki internetowe oferują też szeroki asortyment leków dostępnych na receptę. Ponadto dużo łatwiej jest w aptece internetowej o wybór tańszych zamienników leków. W niniejszym poradniku przedstawimy co najmniej kilka sposobów na obniżenie wydatków na potrzebne nam leki.

Apteki Dbam O Zdrowie (DOZ)

Zdarza się, że leki które zapisał nam lekarz musimy zakupić jak najszybciej. Wtedy łatwo o wniosek, że zakup leku przez aptekę internetową nie jest zbyt dobrym pomysłem, bo wymaga znacznie więcej czasu chociażby na realizację przelewu, przygotowania zamówienia, aż po dostarczenie leku przez kuriera czy pocztę polską. Ponadto, gdy zamawiamy leki na receptę w aptece internetowej to i tak musimy je odebrać osobiście! Ale jest na to sposób.. otóż pacjenci, którzy zamówią lekarstwa z internetowych aptek DOZ (www.doz.pl), mają możliwość odbioru tych leków osobiście w zwykłej aptece stacjonarnej niekoniecznie z logo DOZ. W Internecie znajduje się bardzo dużo pozytywnych opinii klientów o aptekach, pracujących w sieci DOZ. Apteki współpracujące z DOZ możemy znaleźć na stronie: http://www.doz.pl/apteki/ . Obecnie liczy ponad 1500 aptek także warto spróbować. Czas realizacji zamówienia z odbiorem osobistym w lokalnej aptece to niewiele zazwyczaj 1 dzień(z naszych doświadczeń)! DOZ.pl jednak ostrzega, że proces dostarczeniu leku może zająć 3 dni robocze, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy realizacji zamówienia. Apteki, które wchodzą w skład sieci Dbam o Zdrowie z dniem 1 stycznia 2012 roku zostały włączone w projekt opieki farmaceutycznej, współrealizowany przez Collegium Medicum UJ. W celu wygodnej i dobrze zorganizowanej współpracy spółka DOZ SA stworzyła Program Opieki Farmaceutycznej (POF).

 apteki współpracujące z DOZ

Lek z importu równoległego

lek z importu równoległegoDOZ.pl jako jedna z pierwszych aptek internetowych daje pacjentom okazje do zakupu leków z importu równoległego. Import równoległy jest to zakup oryginalnych leków tylko w uprawnionych hurtowniach farmaceutycznych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Liechtenstein oraz sprzedaż tych leków w Polsce. Terapeutycznie i jakościowo leki z importu równoległego nie różnią się od leków zarejestrowanych w Polsce jako ich odpowiedniki. Leki z importu równoległego są znacznie tańsze. Najczęściej tak jest, ponieważ producenci leków oryginalnych często obniżają ceny w taki sposób, aby konkurować z lekami lokalnymi i innymi importerami. Każdy produkt leczniczy, jaki podlega importowi równoległemu, posiada pozwolenie Ministra Zdrowia.

Inne apteki internetowe

Praktycznie każda apteka internetowa daje możliwość zamówienia lekarstw na recepty(z odbiorem w wyznaczonej aptece stacjonarnej) i bez recept(np. wysyłka kurierem). Pacjenci bardzo szybko mogą otrzymać zamówione leki przesyłką – trwa to w większości wypadków od 3 do 5 dni roboczych. Lekarstwa w takich aptekach są często tańsze, niż zamawiane w aptekach tradycyjnych(inne ceny znajdziemy w stacjonarnej aptece DOZ, a inne na ich stronie internetowej!). Leki mają długie terminy ważności. Istnieje możliwość włączenia powiadomienia o dostępności leku, jeśli aktualnie nie ma go w sprzedaży. Zamówienia są realizowane szybko, tanio i profesjonalnie.

Porównywanie cen leków

porównywarki cenoweW internetowych porównywarkach cenowych można sprawdzić ceny leków, jakie są dostępne w różnych aptekach w Polsce. Popularne, internetowe porównywarki cenowe to:

nokaut.pl


Porównywanie cen leków w aptece stacjonarnej

Porównywanie cen w aptekach stacjonarnychW zeszłym roku powstał bardzo ciekawy startup, który pozwoli nam sprawdzić cenę leku w aptece stacjonarnej bez wizyty bezpośrednio w placówce. Portal znajdziemy pod adresem: Gdziepolek.pl , niestety w chwili obecnej projekt jest dość ograniczony – zarówno liczba placówek to w większości “sieciówki”, a i liczba miast stowarzyszonych z portalem jest ograniczona.

Jeszcze tańsze leki, czyli zamienniki

Należy pamiętać o tym, że jest dużo takich lekarstw, które pomimo różnych cen mają taki sam skład chemiczny oraz działanie terapeutyczne. Jednak jest też wiele takich leków, które pomimo tego, iż zawierają taką samą substancję leczniczą w takiej samej dawce, mogą działać inaczej. Dlatego zanim pacjent kupi lekarstwa dla własnego dobra, a także bezpieczeństwa powinien upewnić się u swojego lekarza, czy może bezpiecznie stosować tańszy zamiennik. O możliwościach wykupienia tańszych leków powinni informować pacjentów lekarze i farmaceuci. W gabinecie lekarz, który wypisuje recepty, powinien poinformować pacjenta o tym, że istnieją możliwości kupienia leków generycznych, to znaczy tańszych zamienników, tak, aby pacjent nie miał żadnych wątpliwości, że terapia lekami oryginalnymi, albo zamiennikami może przynieść oczekiwane skutki. Pozostałe, profesjonalne doradztwo powinien brać na siebie farmaceuta. Zasady wydawania leków generycznych przez farmaceutów są opisane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, które są finansowane ze środków publicznych. Zgodnie z tą ustawą fachowi pracownicy aptek mają obowiązek na żądanie pacjenta wydawać leki, których cena jest mniejsza, niż cena lekarstw przepisanych na recepcie, chyba że na recepcie lekarz umieścił adnotację „nie zamieniać”. Dzięki tańszym zamiennikom pacjent może wykupić wszystkie leki z recepty, a także zmniejszyć koszt leczenia nawet kilka razy. Jeśli pacjent chce zmniejszyć koszty swojej terapii, musi zgłosić to lekarzowi i farmaceucie, jeżeli żaden z nich nie poinformował nas wcześniej o możliwości zakupu tańszych zamiennikach.

Farmaceuta może wydać tańszy odpowiednik leku, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

  • lek posiada tą samą substancję chemiczną (nazwa międzynarodowa),
  • wielkość opakowania (tyle samo tabletek/taka sama objętość),
  • postać leku (tabletki o przedłużonym uwalnianiu/kapsułki/postacie retard),
  • droga podania (postacie doustne/doodbytnicze/dopochwowe/iniekcje),
  • cena zamiennika nie przekracza, lub jest niższa od limitu ceny leku, przepisanego na recepcie.

Zgodnie z przepisami farmaceuta zobowiązany jest do poinformowania pacjenta o możliwości zakupu innego refundowanego leku niż ten, który został mu przepisany. Konsument ma prawo poprosić farmaceutę o tańszy odpowiednik leku. Posiadają one tą samą substancję czynną oraz spełniają te same wymagania jakościowe, co droższe leki. Niższe ceny substytutów leków są wynikiem dużej konkurencji na rynku.

Producenci mają możliwość sprzedawania leków po niższej cenie, ponieważ nie musieli wykonywać kosztownych badań oraz działań związanych z wynalezieniem, zarejestrowaniem oraz promocją leku.

Tańsze zamienniki leków posiadają identyczną substancję leczącą, która musi przyswajać się w takim samym stopniu oraz szybkości. Zamiennik musi również posiadać taką samą gwarancję jakości, bezpieczeństwa oraz skuteczności. Dzieje się tak, ponieważ każdy lek, który zostaje wprowadzony na rynek UE musi otrzymać pozytywną opinię jednej z europejskich agencji ds. leków.

Jak Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania