Porady farmaceuty

Po co komu probiotyki? Kiedy i jak przyjmować

Słówko probiotyk stało się ostatnio bardzo popularne. Mamy jogurty z probiotykiem, kaszki z probiotykiem, zupki odchudzające z probiotykiem, lada moment powstaną probiotyczne proszki do prania 😉 A mimo to lub właśnie dzięki temu kiedy pacjentowi biorącemu antybiotyki proponuję probiotyk do tego, węszy on w tym z reguły marketingową  ściemę. Czas więc na kilka słów prawdy […]

Tańsze zamienniki leków

Czasami zdarza się, że do apteki przychodzi pacjent z receptą na lek, którego akurat nie ma – cieszył się tego dnia dużym zapotrzebowaniem, albo zwyczajnie nie ma go w hurtowniach.

Alergiczny nieżyt nosa

Nos pełni wiele ważnych funkcji m.in. nawilża i ogrzewa wdychane przez nas powietrze oraz oczyszcza je z zanieczyszczeń. Upośledzenie jego funkcji powoduje dyskomfort w obrębie jam nosa i wpływa niekorzystnie na stan i funkcjonowanie błony śluzowej dolnych dróg oddechowych.

Jakie krople do oczu, wybieramy preparat na zespół suchego oka

Jeśli pracujesz przy komputerze, w klimatyzowanym pomieszczeniu i/lub przy sztucznym świetle, pewnie znane Ci jest to uczucie! Podrażnione i zaczerwienione oczy, piasek pod powiekami – to znak, że czas zainwestować w krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Tylko, że… jest ich obecnie kilkadziesiąt rodzajów! Które wybrać?

ABAK i COMOD – leki do oczu z górnej półki

Rynek kropli do oczu prężnie się rozwija. Ich różnorodność przyprawia wręcz o zawrót głowy! Kto czytał poprzedni artykuł, znalazł już pewnie „swój typ”. Dzisiaj trochę więcej o kropelkach, których mechanizm działania kojarzy się z filmami science-fiction…

Kiedy pacjent apteki wie lepiej?

Są takie osoby, które przychodzą do apteki już z gotowym rozpoznaniem i wizją leczenia. Pół biedy, kiedy ta ich koncepcja jest w miarę sensowna; często jednak opiera się na autorytecie… sąsiadki!

Dziurawiec na depresję, jak stosować?

Pewnego razu do naszej apteki przyszedł Pan ze złamanym sercem. Opowiadał, że właśnie przejechał pół Polski, aby spotkać ukochaną, wynajął nawet pokój w hotelu, a ona… nie przyszła! Cóż mogliśmy mu zaproponować? Chwilę rozmowy, dobre słowo i… tabletki z dziurawcem!

Leki łagodzące objawy przeziębienia – przegląd

Kto z nas tego nie przeżył? Łamanie w kościach, gorączka, ból głowy, cieknący nos? Przeziębienie może dopaść człowieka o każdej porze roku. Na szczęście wybór leków łagodzących objawy grypy i przeziębienia jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie – pod warunkiem że wie, na co zwracać uwagę! Dzisiaj praktyczne zestawienie leków dobrych na […]

O co chodzi w homeopatii?

Każdy z Was spotkał się na pewno z lekami homeopatycznymi. Ja osobiście byłam raczona w dzieciństwie Cocculine na chorobę lokomocyjną (nie pomagał). Moja koleżanka z apteki, Magda, zachwala za to Homeovox  jako cudowny lek na nadwyrężone w pracy gardło. Dużą popularnością cieszy się również Oscillococcinum, mimo że zawiera… wyciąg z serca i wątroby dzikiej kaczki! […]

Cierpisz na zgagę? Nie lecz się sam!

Jeśli problemy z pieczeniem w przełyku pojawiają się codziennie i są uciążliwe należy udać się po poradę do lekarza. Zgagi nie należy lekceważyć, ponieważ jej przyczyną może być poważna choroba, a leki nie powinny być przyjmowane samodzielnie przez długi czas.

Często boli Cię głowa? Prowadź dzienniczek!

Zapisuj w jakich okolicznościach pojawia się ból, w której części głowy, porę dnia i inne szczegóły. Dzienniczek pomoże ustalić prawdopodobną przyczynę bólu, co może przyczynić się do wyeliminowania przyczyny. Obserwacjami podziel się z lekarzem i farmaceutą.

Aspiryna i ibuprofen? Nigdy jednocześnie!

Oba te leki, kwas acetylosalicylowy i ibuprofen są powszechnie stosowane w Polsce bez recepty. Warto jednak pamiętać, że wzajemnie znoszą swoje działanie przeciwbólowe, a niskodawkowa aspiryna traci swoje działanie przeciwkrzepliwe. Nie należy stosować ich jednocześnie!

Asequrella – czy działa i pomaga przy antykoncepcji?

Antykoncepcja hormonalna jest dziś zdecydowanie bardziej popularna, niż dawniej.  Jednak mimo pojawiania się coraz nowocześniejszych, bezpieczniejszych i przyjaźniejszych pigułek, ich skutki uboczne odczuwa wiele kobiet. Asequrella wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Czy rzeczywiście?

Leki przeciwgrypowe a alkohol

Zawsze, kiedy sprzedaję jakiś Fervex czy Gripex, informuję pacjenta o zakazie picia alkoholu podczas terapii – szczególnie, kiedy zakup ma miejsce w piątek lub w sobotę 😉  Reakcje są przeróżne: jedni się cieszą i dziękują za informację, inni się obruszają- „Ja jestem prawnikiem, czy wyglądam na alkoholika?!” , a jeszcze inni… rezygnują z zakupu. Czy […]