Prestarium

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Hamuje powstawanie w organizmie angiotensyny II – substancji odpowiedzialnej za zwężenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego oraz przerost mięśnia sercowego – lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (IKA) o długotrwałym działaniu. Zwalnia rozwój niewydolności nerek w uszkodzeniu nerek z powodu cukrzycy (nefropatia cukrzycowa) i nadciśnienia tętniczego.
Angiotensyna II stanowi fragment układu hormonalno-enzymatycznego, określanego mianem RAA (skrót od: renina – angiotensyna – aldosteron). RAA występuje we krwi, działając w całym organizmie lub też miejscowo m.in. w mięśniu sercowym, nerkach, ścianach naczyń krwionośnych, kontrolując objętość krwi krążącej w ustroju i stężenia jonów sodu i potasu w płynach ustrojowych. Angiotensyna II znacznie podnosi ciśnienie tętnicze, kurcząc bardzo silnie naczynia krwionośne i pobudzając wydzielanie aldosteronu – hormonu zatrzymującego wodę i sód, co jest przyczyną powstawania nadciśnienia tętniczego. Zahamowanie (inhibicja) działania angiotensyny II powoduje więc obniżenie ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze – zarówno jako lek pojedynczy, jak i w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie, zwłaszcza z moczopędnymi (hydrochlorothiazid). Zapobieganie chorobom naczyniowym mózgu (wtórna prewencji incydentów naczyniowo-mózgowych; wskazane kojarzenie leku z indapamidem).
Kardiomiopatia przerostowa (schorzenie polegające na powiększeniu i przeroście mięśnia sercowego lub sztywności komór serca, do którego dochodzi w przypadkach innych chorób serca i układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, wad zastawek serca) zwężenie zastawki aorty; pacjenci z prze-szczepioną nerką; zwężenie obu tętnic nerkowych (lub tętnicy nerkowej jednej nerki w przypadku braku nerki drugiej); ciężka niewydolność nerek; stany odwodnienia organizmu; obrzęk naczynioruchowy, także występujący w przeszłości (patrz UWAGI). Szczególnie ostrożnie u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek, obecnością białka w moczu (białkomoczem przekraczającym 1 g białka/dobę), niewydolnością wątroby, ciężkim nadciśnieniem tętniczym, ciężką niewydolnością krążenia, toczniem rumieniowatym układowym (i innymi chorobami zapalnymi tkanki łącznej – kolagenozami).
Nie stosować jednocześnie (lub stosować z wielką ostrożnością, na wyraźne zlecenie lekarza) preparatów zawierających potas (kalium), leków moczopędnych z grupy „oszczędzających potas” (m.in. amiloride, spironolactone, tialorid, triamteren) – możliwość wystąpienia nawet znacznego, niebezpiecznego wzrostu stężenia potasu we krwi (hiperkaliemii); przy jednoczesnym stosowaniu soli litu (lithium carbonicum) – niebezpieczeństwo wzrostu stężenia litu we krwi. Lek nasila działanie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie oraz rozszerzających naczynia wieńcowe z grupy azotanów (m.in. isosorbide dinitrate, isosorbide mononitrate); interakcja ta jest często wykorzystywana w skojarzonym (wielolekowym) leczeniu. Działanie leku jest osłabione przy jednoczesnym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zwłaszcza indometacyny (indomethacine) i naproksenu (naproxen). Jednoczesne stosowanie leków immunosupresyjnych, m.in. azatiopryny (azathioprine), glikokortykosteroidów; allopurinolu (allopurinol), prokainamidu (procainamide), związków litu (lithium carbonicum), może powodować nasilenie działań niepożądanych. Łączne podawanie z neuroleptykami może powodować hipotonię ortostatyczną (gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego przy zmianie pozycji ciała, zwłaszcza z leżącej na stojącą, który może prowadzić do omdlenia). U pacjentów stosujących dietę niskosodową (z ograniczeniami pokarmów o dużej zawartości soli kuchennej) lek może działać silniej niż u pacjentów niestosujących takiej diety.
Stosować w jednorazowej dawce dobowej o stałej porze dnia. Nadciśnienie tętnicze: początkowo 1 x na dobę 4 mg; w razie konieczności możliwe zwiększenie dawki po co najmniej 3-4 tygodniach leczenia do 1 x na dobę 8 mg. Maksymalna dawka dobowa 8 mg. Zastoinowa niewydolność serca: początkowo 1 x na dobę 2 mg; w razie konieczności możliwe zwiększenie dawki po 2-4 tygodniach leczenia do 1 x na dobę 4 mg. Wtórna prewencja incydentów naczyniowo-mózgowych: początkowo 1 x na dobę 2 mg przez 2 tygodnie, następnie 1 x na dobę 4 mg. Konieczne obniżenie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek.
Tabletki po 4 mg soli tert-butylo-aminowej peryndoprylu, co odpowiada 3,338 g peryndoprylu, cena od 20 do 30 zł, Rf.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 4 mg perindoprilu.
Pełny efekt leczniczy występuje zazwyczaj po kilku tygodniach stosowania leku; wszelkie zmiany dawkowania powinny więc być przeprowadzone z dużą ostrożnością, po uwzględnieniu tego faktu. Leczenia nie należy nagle przerywać. Stosunkowo częstym objawem niepożądanym, towarzyszącym stosowaniu wszystkich leków z tej grupy (inhibitorów konwertazy angiotensyny – IKA) jest suchy kaszel, który ustępuje po odstawieniu leku (może być złagodzony przez podanie acetylocysteiny); mogą także występować zaburzenia smaku. W przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego (zazwyczaj szybko narastające obrzęki, zwłaszcza twarzy i warg; którym towarzyszy duszność, chrypka, trudności w połykaniu oraz swędząca pokrzywka skóry) lek należy natychmiast odstawić i pilnie zasięgnąć porady lekarza. Leki z grupy IKA mogą nasilać reakcje nadwrażliwości występujące po ukąszeniu owadów u osób uczulonych najad. Podczas długotrwałego leczenia wskazana okresowa kontrola stężenia potasu, kreatyniny (zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia), testów wątrobowych (aminotransferaz – ALT i AST) oraz morfologii krwi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Prestarium a alkohol

Prestarium u osób starszych(65 lat i więcej)
Prestarium dla dzieci(do 18 lat)
Prestarium w ciąży
Prestarium a karmienie piersią
Prestarium a prowadzenie pojazdów
Prestarium a grejpfrut
Prestarium a doping
Prestarium refundacja

Prestarium cena i opakowania

Prestarium Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)



4 komentarze Prestarium

  1. Maria Jaszczak

    Ona
    lek Pro-prestarium ,ostatnio biorę od 4 lat , dawniej bralam samo Prestarium przez jakies 15 lat ,ciśnienie się unormowało ale puchną mi nogi , nie wiedziałam od czego i zrobiłam sobie / Doplera/ wyszło wszystko w porządku ,prawdopodobnie po tych lekach . nie wspomniałam jeszcze , że biorę jeszcze /Daneb/ na ciśnienie. Szybko się męczę , jestem osłabiona , nie wiem czy to skutek uboczny, czy to z innego powodu.

    Odpowiedz
  2. mariazambrzycka@onet.eu

    od kiedy brałam prestarium, mialam suchy kaszel, do utraty sił. dopiero po15 latach lekarz skojarzył….

    Odpowiedz
  3. Rac. Kolec

    Racibórz
    rac. Kolec
    wielu ludziom pomógł. dawałem też że jest kierowcą na Ukrainie jest to lek o pożądany nie mam żadnych skutków ubocznych sprowadziłem go z Niemiec przepisane lekarza rodzinnego w tedy nie było go w aptekach ja kupowałem w niemieckiej aptece. Trzeba dostosować dawkę jak się dalej choruję bo leżę maja swoje [leki wypróbowane]..

    Odpowiedz
  4. mw

    Lek w miarę dobry ale miewam często bóle i zaciskania w klatce piersiowej

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania