Leki Jenapharm

Trisiston

Trójfazowy, doustny środek antykoncepcyjny. Etinylestradiol jest silnym syntetycznym estrogenem, wykazującym właściwości naturalnego estrogenu. Powoduje zwiększenie odnowy błony śluzowej macicy oraz hamuje wydzielanie FSH i LH, wpływając na zahamowanie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graffa. Zawarty w preparacie gestoden jest gestagenem III generacji o silnej i wysoce swoistej aktywności progestagennej oraz minimalnym działaniu androgennym (korzystny wpływ na […]

Minisiston

Minisiston jest to złożony doustny środek antykoncepcyjny, skutecznie zapobiegający ciąży. Działa głównie przez zahamowanie czynności jajników, w których blokuje jajeczkowanie. Dodatkowo utrudnia przenikanie plemników do macicy, zmniejsza aktywność motoryczną jajowodów i zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej. Zawodność metody jest jedną z najmniejszych w grupie odwracalnych metod antykoncepcyjnych i waha się w granicach 0,2-1 na 100 kobiet w roku.

Gravistat

Preparat hamuje owulację (brak piku LH w środku cyklu i zwiększenie stężenia progesteronu w fazie lutealnej) oraz zagęszcza śluz znajdujący się w szyjce macicy. Wskaźnik Pearl’a wynosi 0,4. Stosowanie preparatu prowadzi do zmniejszenia stężenia estradiolu, które jest porównywalne do występującego we wczesnej fazie folikularnej.