alendronian

Opis leku:

Działanie

Alendronian jest stosowany w leczeniu osteo­porozy u mężczyzn oraz u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Jeśli dieta nie zapewnia odpowiedniej podaży wapnia czy witaminy D, stosuje się suplementy. Trzeba jednak pa­miętać, że wapń nie powinien być przyjmo­wany w tym samym czasie co alendronian, ponieważ jest jedną z wielu substancji, które zmniejszają jego wchłanianie. Skojarzone leczenie alendronianem wraz z hormonalną terapią zastępczą u kobiet w okresie pomeno-pauzalnym jest skuteczniejsze niż stosowanie tych terapii osobno. Preparaty alendronianu powinny być zażywane rano, połykane w całości i popijane pełną szklanką zwykłej wody (woda mineralna jest niedopuszczalna ze względu na możliwy wpływ składników mineralnych na wchłanianie). Przez 30 minut po przyjęciu leku należy zachować pozycję pionową; nie należy się kłaść. Zapobiega to zatrzymaniu się leku w przełyku, co może być przyczyną podrażnienia i wrzodów. Śnia­danie oraz inne leki należy przyjmować co najmniej 30 minut po zażyciu alendronianu.

Interakcje

Związki zobojętniające sok żołądkowy i sole wapnia lub żelaza zmniejszają wchłanianie alendronianu.

Informacje dla pacjentów

Dawkowanie jest ustalane indywidualnie i nie wolno go zmieniać bez zgody lekarza. Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Lek należy stosować rano na czczo, co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem, napojem lub innymi lekami. Lek należy popić szklanką przego­towanej wody (nie używać wody mineralnej, kawy, herbaty, soków owocowych). Przez 30 minut po przyjęciu leku należy zachować pozycję pionową, nie powinno się kłaść (ryzyko cofnięcia się tabletki do przełyku). Nie stosować przed snem ani przed wstaniem z łóżka. Lek stosuje się w dawce 10 mg raz na dobę lub 70 mg raz w tygodniu. Podczas le­czenia należy zapewnić odpowiednią podaż wapnia (ok. 1-1,5 g/d) oraz witaminą D3 (400-800 j.m./d). Początek działania: Poprawa może wystąpić po miesiącach stosowania. Czas działania: Niektóre efekty utrzymują się miesiącami lub latami.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

  • wady przełyku,
  • chorobę żołądka lub wrzody trawienne,
  • niemożność stania lub siedzienia przez co naj­mniej 30 minut,
  • hipokalcemię,
  • upośledzenie nerek,
  • inne stosowane leki.

Przyjmij następną dawkę rano następnego dnia.
Nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem. Odstawienie leku może pogorszyć chorobę podsta­wową.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Zażycie zbyt dużej dawki może wywołać objawy ze strony żołądka, takie jak zgaga, podrażnienie czy wrzody. Skontaktuj się niezwłocz­nie z lekarzem i pozostań w pozycji pionowej.
Alendronian w leczeniu osteoporozy jest za­zwyczaj przepisywany do końca życia, nie po­wodując żadnych problemów. Monitorowanie — Okresowo mogą być prze­prowadzane badania krwi i moczu.
Działania niepożądane
Ból brzucha w wyniku podrażnienia przełyku, żo­łądka lub jelita cienkiego.

Leki i suplementy zawierające alendronian

Przykład leku(ulotka)

Alenato(alendronian) a alkohol

Alenato(alendronian) u osób starszych(65 lat i więcej)
Alenato(alendronian) dla dzieci(do 18 lat)
Alenato(alendronian) w ciąży
Alenato(alendronian) a karmienie piersią
Alenato(alendronian) a prowadzenie pojazdów
Alenato(alendronian) a grejpfrut
Alenato(alendronian) a antykoncepcja
Alenato(alendronian) a słońce i solarium ☼
Alenato(alendronian) refundacja

Alenato(alendronian) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania