amlodypina

Opis leku:

Działanie

Amlodypina należy do grupy leków blokują­cych kanały wapniowe, co utrudnia przewo­dzenie sygnałów w komórkach mięśnia ser­cowego i naczyń krwionośnych. Amlodypina jest stosowana w leczeniu choroby wieńco­wej w celu zapobiegania atakom bólu w klat­ce piersiowej. W przeciwieństwie do innych leków przeciwdławicowych (takich jak beta-adrenolityki) może być bezpiecznie sto­sowana u osób chorujących na astmę oraz na cukrzycę leczonych lekami doustnymi.

Amlodypina jest również stosowana w ob­niżaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze).

Stosowana w połączeniu z innymi lekami z tej klasy, może na początku leczenia powo­dować nadmierne obniżenie ciśnienia tętni­czego krwi. W rzadkich przypadkach może dojść do nasilenia bólów dławicowych na początku leczenia. Czasami mogą powstawać obrzęki nóg i wokół kostek.

Interakcje

Beta-adrenolityki. Amlodypina może nasilać ich działanie, a one jej.

Charakterystyka dla pacjentów

Uwagi o dawkowaniu u dorosłych: Początkowo 5 mg raz na dobę p.o., niezależnie od pory posiłków. Dawkę można zwiększyć maksy­malnie do 10 mg/d po upłynięciu 7-14 dni leczenia. U osób z niewydolnością wątroby 2,5 mg/d.
Brak.

W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym

miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Jeśli o pominiętej dawce leku przypomnisz sobie w ciągu 12 godzin, przyjmij ją jak najszybciej. Je­śli później, nie zażywaj pominiętej dawki ani nie podwajaj następnej, tylko stosuj się do zwykłego schematu leczenia.
Jeśli chcesz zaprzestać stosowania leku, omów to z lekarzem; odstawienie leku może spowodować pogorszenie objawów.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Zażycie znacznie większej dawki może wywołać znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi — natychmiast skontaktuj się z le­karzem.
Nie ma przeciwwskazań.
Działania niepożądane
Amlodypina może powodować działania niepożą­dane o mniejszym znaczeniu, takie jak obrzęki nóg i wokół kostek, bóle głowy, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, nudności. Zawroty głowy, szczególnie przy podnoszeniu się, wynikają ze zbyt dużego ob­niżenia ciśnienia tętniczego. Najniebezpieczniejsza jest rzadka możliwość nasilenia bólów dławicowych na początku leczenia. Należy to zgłosić lekarzowi.

Leki i suplementy zawierające amlodypina

Przykład leku(ulotka)

Aldan(amlodypina) a alkohol

Aldan(amlodypina) u osób starszych(65 lat i więcej)
Aldan(amlodypina) dla dzieci(do 18 lat)
Aldan(amlodypina) w ciąży
Aldan(amlodypina) a karmienie piersią
Aldan(amlodypina) a prowadzenie pojazdów
Aldan(amlodypina) a grejpfrut
Aldan(amlodypina) refundacja

Aldan(amlodypina) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum1 opinia o amlodypina

  1. Malgorzata

    U mnie po 3 latach powoduje puchnięcie kostek nóg, przyrost masy ciała, takie napuchniecie. Nie wiem na jaki lek można zamienić ten środek

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania