cefuroksym

Opis leku:

Działanie

Cefuroksym jest cefalosporyną II generacji, antybiotykiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Stosowany jest w za­paleniach oskrzeli i płuc, w zakażeniach ucha środkowego, nosa i gardła, w zakażeniach układu moczowego, skóry, w gronkowcowych zakażeniach kości i stawów i w rzeżączce.

Cefuroksym może być podawany domięś­niowo lub dożylnie. Aksetyl cefuroksymu, prolek cefuroksymu, jest formą przeznaczoną do podawania doustnego. Wskazania do stosowania obu form są podobne, a postaci domięśniowe i dożylne zarezerwowane są dla zakażeń o cięższym przebiegu lub zloka­lizowanych w kościach, stawach albo krwi. Lek jest również stosowany w profilaktyce zakażeń w chirurgii. Aksetyl cefuroksymu stosuje się ponadto w leczeniu wczesnej fazy boreliozy oraz w zapobieganiu jej późnym powikłaniom.

Interakcje

Probenecyd nasila działanie cefuroksymu. Cefuroksym może nasilić niekorzystny wpływ na nerki antybiotyków aminoglikozydowych lub niektórych leków moczopędnych (np. furosemidu).

Charakterystyka dla pacjentów

P.o. zazwyczaj 250-500 mg co 12 godzin. W le­czeniu niepowikłanej rzeżączki jednorazowo 1 g. Antybiotyk w zawiesinie powinien być przyjmowa­ny w czasie posiłków, a w tabletkach — po posił­ku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania. Ze względu na wielkość tabletek nie można ich po­dawać dzieciom do 5. r.ż.; tabletki nie powinny być łamane ani kruszone.
Zawiesina powinna być stosowana w czasie posiłków, a tabletki po posiłku.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Zawiesinę należy przechowywać w lodówce, ale nie w zamrażalniku, nie dłużej niż przez 10 dni.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Je­śli następna dawka leku przypada w krótkim czasie, przyjmij dawkę podwójną.
Przeprowadź cały zalecony cykl leczenia. Nawet jeśli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, w tym drgawki, lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — niezwłocz­nie skontaktuj się z lekarzem.
Leku nie stosuje się długotrwale. Monitorowanie — Zaleca się monitorowanie czynności nerek u osób ciężko chorych, otrzy­mujących duże dawki leku.
Działania niepożądane
Do częstych działań niepożądanych należą zabu­rzenia żołądkowo jelitowe, takie jak nudności i bie­gunka. W przypadku przedawkowania może dojść do znacznego pobudzenia i napadów drgawkowych, szczególnie u osób z niewydolnością nerek.

Leki i suplementy zawierające cefuroksym

Przykład leku(ulotka)

Bioracef(cefuroksym) a alkohol

Bioracef(cefuroksym) u osób starszych(65 lat i więcej)
Bioracef(cefuroksym) dla dzieci(do 18 lat)
Bioracef(cefuroksym) w ciąży
Bioracef(cefuroksym) a karmienie piersią
Bioracef(cefuroksym) a prowadzenie pojazdów
Bioracef(cefuroksym) a antykoncepcja
Bioracef(cefuroksym) refundacja

Bioracef(cefuroksym) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania