etynyloestradiol

Opis leku:

Działanie

Jest to syntetyczna substancja naśladująca działanie naturalnych żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, ale różniąca się od nich dobrym wchłanianiem po podaniu doustnym. Jest stosowana u kobiet w celu zmniejszania objawów nieprawidłowej czynności jajników z pierwotnym lub wtórnym brakiem miesiączek oraz po chirurgicznym usunięciu jajników. Jej stosowanie powinno być ograniczone do leczenia raka gruczołu krokowego u mężczyzn. Syntetyczne estrogeny mają więcej działań niepożądanych niż naturalne i z tego powodu są coraz rzadziej stosowane. Powodują przede wszystkim większe ryzyko rozwoju nowotworów hormonozależnych.

Przeciwwskazania

Leku nie wolno stosować w ciężkich chorobach wątroby, chorobach zakrzepo­wych, także jeżeli występowały w przeszłości, po zawale serca i udarze mózgu, w nowotworach gruczołu sutkowego, narządów rodnych i wątroby, także po ich leczeniu, w przypadku nie zdiagnozowanych krwawień z dróg rodnych oraz w endometriozie (jest to choroba polegająca na przemieszczeniu błony śluzowej macicy poza jamę macicy, co powoduje różnorodność objawów: bóle, krwawienia z dróg rodnych, niepłodność). Nie powinny go także stosować osoby młode przed zakończeniem okresu wzrostu, ponieważ lek powoduje przedwczesne zarastanie chrząstek stawowych. Jeżeli stwierdzono u ciebie cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, kamicę pęcherzyka żółciowego, zaburzenia czynności tarczycy, porfirię, niewydolność nerek lub serca, poinformuj o tym lekarza. Ważne są także informacje o występowaniu w najbliższej rodzinie przypadków nowotworów piersi lub narządów rodnych. W czasie przyjmowania leku należy unikać palenia papierosów ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, a także przebywania na słońcu i w solarium.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić nudności, zwłaszcza podczas pierwszych tygodni stosowania leku, wymioty, bóle brzucha, zmniejszenie łaknienia, ból głowy, obrzęki kończyn dolnych, ból piersi, zmiany popędu płciowego, krwawienie z dróg rodnych (nieregularne krwawienia mogą występować przy stosowaniu jednocześnie doustnych gestagenów), depresja, ból i krwawienie z dziąseł oraz wysypki skórne. U stosujących lek mężczyzn może dojść do powiększenia gruczołów sutkowych i innych cech feminizacji. Do działań niepożądanych, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: nagłe, silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, mowy i koordynacji, ból kończyn lub pachwin, trudności w oddychaniu, osłabienie i drętwienie kończyn górnych i dolnych, ból w klatce piersiowej, silne bóle brzucha, zażółcenie skóry i oczu. Lek stosowany długotrwale (ponad 3 lata) zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów hormonozależnych (rak sutka, rak trzonu macicy). Zapobiega temu stosowanie gestagenów.

Dawkowanie

Ściśle według wskazań lekarza; przyjmować z pokarmem lub zaraz po nim w celu zmniejszenia nudności. Nie należy przyjmować większych dawek ani przedłużać czasu terapii.

Uwagi

Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowaną operacją.

Ciąża

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża lub podejrzenie ciąży, ponieważ może on spowodować wady rozwojowe płodu i feminizację płodów męskich. Nie można także wykluczyć zwiększenia ryzyka występowania wczesnych nowotworów narządu rodnego u córek kobiet, które przyjmowały estrogeny. Leku nie wolno stosować w okresie karmienia, ponieważ hamuje on laktację.

Interakcje

Skuteczność leku zmniejszają niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwpadaczkowe i uspokajające. Lek osłabia działanie paracetamolu, doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków przeciwcukrzycowych, w tym także insuliny, i leków obniżających ciśnienie krwi.

Leki i suplementy zawierające etynyloestradiol

Przykład leku(ulotka)

Cilest(etynyloestradiol) a alkohol

Cilest(etynyloestradiol) u osób starszych(65 lat i więcej)
Cilest(etynyloestradiol) dla dzieci(do 18 lat)
Cilest(etynyloestradiol) w ciąży
Cilest(etynyloestradiol) a karmienie piersią
Cilest(etynyloestradiol) a prowadzenie pojazdów
Cilest(etynyloestradiol) refundacja

Cilest(etynyloestradiol) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania