fumaran formoterolu

Opis leku:

Działanie

Formoterol jest sympatykomimetykiem, le­kiem o działaniu rozszerzającym oskrzela (drogi oddechowe), stosowanym w astmie i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, w których dochodzi do odwracalnego zwężenia dróg oddechowych.

Formoterol w postaci wziewnej dociera bezpośrednio do dróg oddechowych i rozluź­nia mięśnie otaczające oskrzela. W astmie po­dawany jest w połączeniu z glikokortykosteroidami, co pozwala na lepsze kontrolowanie objawów choroby. Podawany profilaktycznie zapobiega skurczowi oskrzeli wywoływane­mu przez wysiłek fizyczny, zimne powietrze i alergeny wziewne. Ma niewiele działań nie­pożądanych.

Interakcje

  • Kortykosteroidy, teofilina, leki moczopędne. Przy przyjmowaniu dużych dawek formoterolu razem z tymi lekami zwiększone jest ryzyko nad­miernego zmniejszenia stężenia potasu. Beta-adrenolityki osłabiają działanie formoterolu.
  • Leki przeciwdepresyjne, inhibitory monoami-nooksydazy (MAO-I) mogą nasilać działania niepożądane formoterolu.
  • Niektóre leki przeciwarytmiczne i przeciwhi-staminowe. W czasie przyjmowania tych leków razem z formoterolem może wzrosnąć ryzyko za­burzeń rytmu serca.
  • Formoterol może wchodzić w interakcje z niektó­rymi lekami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym, powodując zaburzenia rytmu serca. Przed zabie­giem skonsultuj się z lekarzem lub dentystą.

Charakterystyka dla pacjentów

Wziewnie: 1-2 kapsułki do inhalacji (12-24 µg) 2 razy na dobę, w inhalatorze proszkowym 4,5-9 µg 1-2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: 36 µg. Preparat złożony należy stosować według zaleceń wytwórcy.
W chłodnym, suchym pomieszczeniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Je­śli następna dawka leku przypada w ciągu 4 godzin, zażyj pojedynczą dawkę od razu, a następną dawkę pomiń.
Nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem; objawy mogą powrócić
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań. Monitorowanie — W celu sprawdzenia stężenia potasu wykonywane są okresowe badania krwi.
Działania niepożądane
Działania niepożądane są zwykle łagodne. Jeśli po­jawią się świsty lub duszność (paradoksalny skurcz oskrzeli), przerwij przyjmowanie leku i niezwłocz­nie skontaktuj się z lekarzem.

Leki i suplementy zawierające fumaran formoterolu

Przykład leku(ulotka)

Foradil(fumaran formoterolu) a alkohol

Foradil(fumaran formoterolu) u osób starszych(65 lat i więcej)
Foradil(fumaran formoterolu) dla dzieci(do 18 lat)
Foradil(fumaran formoterolu) w ciąży
Foradil(fumaran formoterolu) a karmienie piersią
Foradil(fumaran formoterolu) a prowadzenie pojazdów
Foradil(fumaran formoterolu) refundacja

Foradil(fumaran formoterolu) cena i opakowania

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forumDodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania