Spamilan

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek anksjolityczny (przeciwlękowy), znosi psychiczne i wegetatywne objawy towarzyszące stanom lękowym dzięki silnemu wpływowi na receptory dla serotoniny i dopaminy. Hamuje aktywność układu serotoninergicznego i cholinergicznego, zwiększa natomiast aktywność swoistych szlaków noradrenergicznych i dopaminergicznych w OUN. W przeciwieństwie do innych leków przeciwlękowych, zawarty w preparacie buspiron znosi lęk, nie wykazuje natomiast działania przeciwdrgawkowego, nasennego, miorelaksacyjnego (zwiotczającego mięśnie), nie uzależnia. Podawany w dawkach leczniczych nie pogarsza reakcji psychomotorycznych ani sprawności intelektualnej. Pełny efekt terapeutyczny obserwuje się po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Krótkotrwałe leczenie zaburzeń lękowych, łagodzenie objawów lęku z towarzyszącą depresją lub bez depresji. Pomocniczo w lęku uogólnionym.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ciężkie choroby wątroby, ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <20 ml. min lub stężenie kreatyniny w osoczu >200 µmoli), padaczka. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią. Przed rozpoczęciem leczenia buspironem należy stopniowo odstawić leki o działaniu depresyjnym na OUN (pochodne benzodiazepiny, leki uspokajające lub nasenne). Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Spamilanu nie podaje się pacjentom poniżej 18 roku życia. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu ani soku grejpfrutowego.
Preparatu nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO (ryzyko wzrostu ciśnienia tetniczego). Buspiron jest metabolizowany przez izoenzym CYP3A4; podczas równoległego stosowania silnych inhibitorów tego enzymu (erytromycyna, itrakonazol, nefazodon, sok grejpfrutowy, werapamil, diltiazem) należy zmniejszyć dawki buspironu. Podczas równoległego przyjmowania silnych induktorów izoenzymu CYP3A4 (ryfampicyna) dochodzi do istotnego zmniejszenia stężenia buspironu w osoczu i jego efektu leczniczego. Alkohol może nasilać działanie leku.
Ściśle według wskazań lekarza. Nie należy nagle odstawiać leku. Lek wprowadza się i odstawia stopniowo. Zaleca się dawkę początkową 5 mg 2-3 razy dziennie, zwiększaną w razie potrzeby co 2-3 dni. Dawka lecznicza zwykle stosowana wynosi 15-30 mg dziennie w dawkach podzielonych, dawka maksymalna – 45 mg na dobę. U osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawka powinna być zmniejszona.
Brak danych
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg buspironu.
Ostrożnie prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny, ponieważ lek upośledza koncentrację i zdolność reagowania.
Działania niepożądane
Zawroty i bóle głowy, nerwowość, pobudliwość, rozdrażnienie, senność lub bezsenność, nudności, biegunka, suchość w jamie ustnej, szybkie bicie serca, nadmierne pocenie się. Rzadko mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej, osłabienie koncentracji, zaburzenia cyklu miesiączkowego, niemoc płciowa, utrudnione oddawanie moczu, drżenia, kurcze mięśni, drgawki, wysypki skórne. Nagłe odstawienie leku może powodować bóle głowy, rozdrażnienie, senność, bóle brzucha, nudności.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Spamilan a alkohol

Spamilan u osób starszych(65 lat i więcej)
Spamilan dla dzieci(do 18 lat)
Spamilan w ciąży
Spamilan a karmienie piersią
Spamilan a prowadzenie pojazdów
Spamilan a grejpfrut
Spamilan refundacja

Spamilan cena i opakowania

Spamilan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania