Sulpiryd tabletki

Opis leku:

Działanie leku

Silne antyautystyczne; stosunkowo silne aktywizujące; poprawiające nastrój; stosunkowo słabe przeciwpsychotyczne (głównie w wyższych dawkach) i przeciwdepresyjne, także przeciwwymiotne – lek z grupy „atypowych” (nowych, II generacji) neuroleptyków, pochodna benzamidu (Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu – patrz FENACTIL).

Schizofrenia przebiegająca z obniżeniem nastroju i zahamowaniem, upośledzoną aktywnością; przewlekle psychozy alkoholowe. Nerwice i zespoły lękowe. Depresje. Pomocniczo w leczeniu uzależnień (zwłaszcza alkoholowego), upośledzeniu umysłowym u chorych na padaczkę, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wrzodziejącym zapaleniu jelit (colitis ulcerosa), migrenie i zawrotach głowy (w tym – chorobie Meniere’a). Dzieci: psychozy i poważne zaburzenia zachowania.
Stany przebiegające z silnym pobudzeniem psychoruchowym i agresją; guz chromochłonny nadnerczy (feochromocytoma). Ostrożnie w padaczce, chorobie Parkinsona, w znacznego stopnia niewydolności serca i nerek.
Sulpiryd nasila działanie alkoholu, leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (uspokajających, nasennych, narkotycznych, przeciwbólowych) i leków obniżających ciśnienie tętnicze.
Dorośli: psychozy: ściśle indywidualnie; dawkowanie w psychiatrii waha się w szerokich granicach; dawka optymalna: 50-600 mg; maksymalna dawka dobowa: 1600 mg. Migrena: 2 razy na dobę po 50-100 mg przez 15 dni; leczenie można powtórzyć w ciągu 3-4 miesięcy. Choroba wrzodowa przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelit: przez pierwsze 7-14 dni: 2-3 razy na dobę po 100-150 mg, następnie przez 7 dni: 1-3 razy na dobę po 50 mg. Dzieci: 5-10 mg na kg masy ciała na dobę.
Kapsułki po: 50 mg, cena do 5 zł, Rf; 100 mg, cena do 5 zł, Rf; syrop po 25 mg w 5 ml, cena do 5 zł, Rf; 100 mg w 5 ml, cena do 5 zł, Rf; tabletki po: 200 mg, cena do 5 zł, Rf.
sulpiryd
Ze względu na stosunkowo małą toksyczność (zwłaszcza w stosunku do narządu krążenia) i rzadkie występowanie działań niepożądanych szczególnie przydatny w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym. Ostatnia dawka powinna być przyjęta do godziny 16 (lek przyjmowany w godzinach wieczornych może powodować zaburzenia snu). Podczas leczenia należy okresowo kontrolować morfologię krwi i oznaczać aktywność aminotransferaz (AST, ALT) we krwi.
Sulpiryd a alkohol alkohol
Sulpiryd u osób starszych(65 lat i więcej)
Sulpiryd dla dzieci(do 18 lat)
Sulpiryd w ciąży
Sulpiryd a karmienie piersią
Sulpiryd a prowadzenie pojazdów
Sulpiryd refundacja

Opinie o leku Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj Opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania