Zinnat

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Substancją czynną antybiotyku Zinnat jest należący do cefalosporyn 2 grupy cefuroksym. Mechanizm działania antybiotyków tej grupy polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. W wyniku tego podczas podziału komórki bakteryjnej nie dochodzi do powstania ściany komórkowej, a bez tej struktury ochronnej bakteria szybko ginie.
Antybiotyk jest szeroko przepisywany w leczeniu wszystkich infekcji dróg oddechowych. Jest dobrze tolerowany, wywołuje niewiele działań niepożądanych i może być przyjmowany nawet przez kobiety ciężarne i karmiące.
Cefuroksym ma przewagę nad starszymi lekami tej grupy dlatego, że jest odporny na działanie β-laktamaz- enzymów bakteryjnych rozkładających niektóre antybiotyki. Jest skuteczny przeciwko szerokiej gamie bakterii układu oddechowego i w związku z tym jest jednym z najczęściej przepisywanych antybiotyków.
W terapii tym antybiotykiem niezmierne ważne jest regularne przyjmowanie. Skuteczność leczenia jest uzależniona od utrzymania stałego stężenia leku a nie jego dawki! Zwykle lek przyjmuje się w równych odstępach czasu co 12 godzin przyjmując go razem z posiłkiem, co poprawia wchłanianie. Pamiętajmy, że aby skutecznie i w pełni zwalczyć bakterie należy przyjąć wszystkie dawki antybiotyku! Poprawa następuje zwykle już po 2-3 dniach, ale 5-10 dni kuracji jest niezbędne dla zabicia wszystkich bakterii i uniknięcia ewentualnych komplikacji i nawrotu choroby.

Leczenie bakteryjnych infekcji laryngologicznych i dróg oddechowych.
Uczulenie lub nadwrażliwość na cefuroksym, cefalosporyny lub penicyliny.
Należy unikać łączenia antybiotyku z:

  • acetylocysteiną (ACC): możliwość inaktywacji antybiotyku, zachować 2-godzinny odstęp od podania
  • digoksyną i acetylodigoksyną: zwiększenie wchłaniania i objawów niepożądanych digoksyny
  • lekami przeciw nadkwaśności: zmniejszenie wchłaniania antybiotyku

Istnieje ryzyko zmniejszenia skuteczności równocześnie przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej. W czasie przyjmowania antybiotyku i 7 dni po zakończeniu kuracji zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Należy przestrzegać dawkowania przepisanego przez lekarza. Dla dorosłych jest to zwykle od 250-500 mg 2x dziennie ( w równych odstępach czasu co 12 godzin).
Zinnat, tabletki powlekane, 500 mg, 10 szt, cena 22.70 zł 39.73 zł.
1 tabletka zawiera 125, 250 lub 500 mg aksetylu cefuroksymu.
5 ml zawiesiny zawiera 125 lub 250 mg aksetylu cefuroksymu.
Przyjmować lek w stałych odstępach czasu (co 12 godzin), wykorzystać wszystkie zapisane dawki leku, mimo poprawy (zapobieganie nawrotom infekcji).
Podczas terapii antybiotykowej zaleca się przyjmowanie probiotyków (odbudowanie naturalnej flory jelitowej i zapobieganie zaburzeniom żołądkowo-jelitowym).
Działania niepożądane
Występują rzadko, najczęściej pojawiają się zaburzenia żołądkowo-jelitowe: biegunka, nudności, bóle brzucha. Mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Zinnat a alkohol

Zinnat u osób starszych(65 lat i więcej)
Zinnat dla dzieci(do 18 lat)
Zinnat w ciąży
Zinnat a karmienie piersią
Zinnat a prowadzenie pojazdów
Zinnat a antykoncepcja
Zinnat refundacja

Zinnat cena i opakowania

Zinnat Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania