EllaOne 10 FAKTÓW które MUSISZ wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej

Opis leku:

Same suche fakty, obdarte z mojej subiektywnej opinii. Przynajmniej tak się starałam, bo moim celem było przekazanie informacji, a nie ocenianie. Zależy mi na tym, by kobiety wiedziały co łykają, moje prywatne zdanie nie jest tu tak istotne. Celowo nie używałam słowa „lek”, ponieważ z definicji, lek jest substancją, która ma LECZYĆ, co w przypadku pigułki „dzień po” byłoby nieścisłością. Decyzja Unii Europejskiej zaskoczyła nie tylko nas, ale i polskie prawo, ponieważ w tej chwili doszło do paradoksu. „Tabletka po” będzie bez recepty. Współżycie seksualne zgodnie z prawem można rozpocząć od 15 roku życia. Natomiast tabletek antykoncepcyjnych lekarz nie może wypisać dziewczynie, jeśli nie ma ukończone 18 lat, chyba że przyjdzie na wizytę z rodzicem. Potrzeba nam edukacji seksualnej i medycznej, potrzeba nam wielu zmian. Jeżeli okazało się, że ellaOne jest bez recepty.

Działanie antykoncepcji “po”

EllaOne zawiera octan uliprystalu i jest wskazana tylko w przypadkach nagłych do stosowania do 120h (im szybciej, tym lepiej) po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w wypadku, gdy zastosowana antykoncepcja zawiodła. Nie można jej traktować jako podstawowy środek antykoncepcyjny, nie powinno się stosować tabletki częściej niż raz w cyklu miesiączkowym. Nie ma badań co mogłoby się wydarzyć gdyby kobieta zażywała EllaOne częściej. Wiemy, że EllaOne wpływa na aktywność naturalnie wytwarzanego hormonu – progesteronu. Dzięki temu hamuje uwalnianie komórki jajowej czyli owulację oraz utrudnia jej zagnieżdżenie w macicy poprzez hamowanie rozrostu błon śluzowych macicy. EllaOne nie zawsze musi być skuteczna! Z badań wynika, że na 100 kobiet, które do 5 dni zażyły tabletkę po niezabezpieczonym stosunku 2 będą w ciąży.

Co warto wiedzieć przed zażyciem tabletki?

Przed zażyciem tabletki ellaOne należy wykluczyć ciążę – zrobić test ciążowy. Jeżeli doszło już do zagnieżdżenia zarodka ellaOne nie jest wskazana, ponieważ dostępność badań na temat wpływu octanu uliprystalu na płód jest bardzo ograniczona.

Po zażyciu tabletki po

1. Stosuj TYLKO w nagłych przypadkach

Jest to jedynie antykoncepcja awaryjna! Pod żadnym pozorem nie wolno jej traktować jako stałą metodę antykoncepcji.

2. Maksymalnie 2 tabletki w jednym cyklu!

Co absolutnie nie oznacza, że można stosować 2 tabletki w każdym cyklu!! 1 tabletka to prawdziwa bomba hormonalna, która może rozregulować cykl na wiele miesięcy !! Co więcej – przy częstym stosowaniu może w konsekwencji stwarzać problemy z zajściem w ciążę, a nawet przyspieszyć przekwitanie.

3. Im szybciej zażyta, tym skuteczniejsza… 

Tabletkę należy zastosować jak najprędzej, maksymalnie 5dni (120 godzin) po stosunku. Im szybciej zażyta, tym efektywniejsza..

4. (…) ale NIE ZAWSZE skuteczna !!

Na 100 kobiet, które zastosują ellaOne w przybliżeniu dwie zajdą w ciążę. Jeśli tabletka zażyta jest w ciągu doby od stosunku, szansa zajścia w ciążę wynosi 0,9%. W piątej dobie szansa wzrasta do 2,1%. (Dla porównania: szansa na zajście w ciążę bez żadnego zabezpieczenia to 5,5%).

5. Nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową !!

Przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy. Lek ellaOne nie zapewnia ochrony przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

6. Może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów !!

Tabletka wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po przyjęciu leku często występują zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

7. Ziołowe leki uspokajające oraz tabletki „na zgagę” zmniejszają skuteczność ellaOne

W przypadku leków uspokajających mowa o zielu dziurawca (Hypericum perforatum) oraz ziołowych tabletkach które go zawierają. Uwaga też na omeprazol, który bardzo często zalecany jest przy refluksie, zgadze i nadkwasocie.

8. Cierpisz na astmę – zapomnij o ellaOne !

Nie zaleca się stosowania ellaOne u kobiet cierpiących na astmę, leczonych poprzez doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów (ponieważ może spowodować atak astmy).

9. Nawet u co 10 kobiety mogą wystąpić wymioty !!

Częstym działaniem niepożądanym są bóle brzucha, mdłości i wymioty. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3 godzin od momentu przyjęcia tabletki, należałoby przyjąć kolejną dawkę.

10. Środek wczesnoporonny czy nie ?? Punk widzenia zależy od „sposobu myślenia”…

Na ulotce ellaOne czytamy, że tabletka nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia ciąża zaczyna się w momencie zagnieżdżenia się zarodka. Niemniej jednak, dla osób które uważają, że nowe życie powstaje w momencie zapłodnienia, preparat ten uważany jest za środek wczesnoporonny. Dlaczego ???? Przyjrzyjmy się mechanizmowi działania..

A mechanizm działania zależy od tego, w którym momencie cyklu kobiety doszło do współżycia

  •  Jeżeli do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym, tabletka hamuje/opóźnia owulację
  •  Jeżeli współżycie było w okresie okołoowulacyjnym (czyli potencjalnie mogło dojść do poczęcia), to tabletka utrudnia implantację zarodka w ścianie macicy.
  •  Jeżeli do współżycia doszło po owulacji, czyli w okresie niepłodnym, to tabletka nie będzie miała żadnego działania.

Podsumowanie

Po zażyciu EllaOne nie można zaniechać metod antykoncepcji. Jeśli np. tabletka była wzięta w drugim dniu po stosunku to nie działa to w ten sposób, że do 5 dni od zażycia można współżyć bez zabezpiecznia. Co więcej jeśli kobieta zażywa doustne tabletki antykoncepcyjne i przyjęła ellaOne, może kontynuować kurację, ale do końca cyklu w którym zażywała ellaOne powinna stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne tj. prezerwatywę. Cały cykl hormonalny został zaburzony dlatego tabletki antykoncepcyjne mogą być nieskuteczne w cyklu, w którym zastosowano ellaOne.

W przypadku kobiet karmiących piersią powinny przed zażyciem tabletki ściągnąć pokarm lub podawać mleko z puszki przez 36 godzin po zażyciu ellaOne.

Po zażyciu ellaOne mogą dość często wystąpić działania niepożądane – mdłości, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, drażliwość czy zaburzenia uwagi. Z tego względu po zażyciu tabletki nie powinno się prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Praktycznie najlepiej zażyć tabletkę tuż przed snem, aby zniwelować objawy i najprościej mówiąc nie zwymiotować tabletki. Jeżeli dojdzie do wymiotów do 3h po zażyciu należy zażyć kolejną tabletkę.

Jeżeli zażywacie jakieś inne leki poinformujcie o tym lekarza lub farmaceutę. Tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, ellaOne może być mniej skuteczna w połączeniu z innymi specyfikami.

Podaję te wszystkie informację po to, żebyście sięgając po ellaOne mieli świadomość, że jest to duża dawka substancji wpływającej na całą gospodarkę hormonalną. Nie jest obojętna dla organizmu kobiety i może łatwiej jest zapobiegać niż sobie szkodzić.

Komisja Europejska wprowadzając tabletkę „dzień po” bez recepty chce zmniejszyć ilość nielegalnych aborcji, które mimo wszystko mają miejsce i są wykonywane w różnych warunkach. Wybieramy, więc mniejsze zło.

Każdy ma własny rozum, każdy ma własne sumienie. Nikomu nie polecam, nikomu nie odradzam. Przedstawiam fakty, a wybór pozostawiam Wam.

EllaOne Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania