10 FAKTÓW które MUSISZ znać na temat ellaOne

Opis leku:

Same suche fakty, obdarte z mojej subiektywnej opinii. Przynajmniej tak się starałam, bo moim celem było przekazanie informacji a nie ocenianie. Zależy mi na tym, by kobiety wiedziały co łykają, moje prywatne zdanie nie jest tu tak istotne. Celowo nie używałam słowa „lek”, ponieważ z definicji, lek jest substancją która ma LECZYĆ, co w przypadku pigułki „dzień po” byłoby nieścisłością.

1. Stosuj TYLKO w nagłych przypadkach !!!

Jest to jedynie antykoncepcja awaryjna!! Pod żadnym pozorem nie wolno jej traktować jako stałą metodę antykoncepcji.

2. Maksymalnie 2 tabletki w jednym cyklu !!

Co absolutnie nie oznacza, że można stosować 2 tabletki w każdym cyklu!! 1 tabletka to prawdziwa bomba hormonalna, która może rozregulować cykl na wiele miesięcy !! Co więcej – przy częstym stosowaniu może w konsekwencji stwarzać problemy z zajściem w ciążę, a nawet przyspieszyć przekwitanie.

3. Im szybciej zażyta, tym skuteczniejsza… 

Tabletkę należy zastosować jak najprędzej, maksymalnie 5dni (120 godzin) po stosunku. Im szybciej zażyta, tym efektywniejsza..

4. (…) ale NIE ZAWSZE skuteczna !!

Na 100 kobiet, które zastosują ellaOne w przybliżeniu dwie zajdą w ciążę. Jeśli tabletka zażyta jest w ciągu doby od stosunku, szansa zajścia w ciążę wynosi 0,9%. W piątej dobie szansa wzrasta do 2,1%. (Dla porównania: szansa na zajście w ciążę bez żadnego zabezpieczenia to 5,5%).

5. Nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową !!

Przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy. Lek ellaOne nie zapewnia ochrony przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

6. Może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów !!

Tabletka wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po przyjęciu leku często występują zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

7. Ziołowe leki uspokajające oraz tabletki „na zgagę” zmniejszają skuteczność ellaOne

W przypadku leków uspokajających mowa o zielu dziurawca (Hypericum perforatum) oraz ziołowych tabletkach które go zawierają. Uwaga też na omeprazol, który bardzo często zalecany jest przy refluksie, zgadze i nadkwasocie.

8. Cierpisz na astmę – zapomnij o ellaOne !

Nie zaleca się stosowania ellaOne u kobiet cierpiących na astmę, leczonych poprzez doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów (ponieważ może spowodować atak astmy).

9. Nawet u co 10 kobiety mogą wystąpić wymioty !!

Częstym działaniem niepożądanym są bóle brzucha, mdłości i wymioty. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3 godzin od momentu przyjęcia tabletki, należałoby przyjąć kolejną dawkę.

10. Środek wczesnoporonny czy nie ?? Punk widzenia zależy od „sposobu myślenia”…

Na ulotce ellaOne czytamy, że tabletka nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia ciąża zaczyna się w momencie zagnieżdżenia się zarodka. Niemniej jednak, dla osób które uważają, że nowe życie powstaje w momencie zapłodnienia, preparat ten uważany jest za środek wczesnoporonny. Dlaczego ???? Przyjrzyjmy się mechanizmowi działania..

A mechanizm działania zależy od tego, w którym momencie cyklu kobiety doszło do współżycia

  •  Jeżeli do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym, tabletka hamuje/opóźnia owulację
  •  Jeżeli współżycie było w okresie okołoowulacyjnym (czyli potencjalnie mogło dojść do poczęcia), to tabletka utrudnia implantację zarodka w ścianie macicy.
  •  Jeżeli do współżycia doszło po owulacji, czyli w okresie niepłodnym, to tabletka nie będzie miała żadnego działania.

Każdy ma własny rozum, każdy ma własne sumienie. Nikomu nie polecam, nikomu nie odradzam. Przedstawiam fakty, a wybór pozostawiam Wam.

10 Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania