Acard

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Polocard
Espumisan
Raphacholin C tabletki
Sylimarol tabletki
Rutinoscorbin

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Acard bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Nieodwracalny inhibitor cyklooksygenazy (COX), acetylowana pochodna kwasu salicylowego, który izolowany jest z różnych gatunków wierzby (salix). W małych dawkach (75 do 300 mg na dobę) lek hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość; w wyż­szych dawkach – działa przeciwzakrzepowo (w dawkach powyżej 1000mg na dobę wykazu­je wyłącznie działanie przeciwbólowe, przeciw­gorączkowe i przeciwzapalne). Od jej powstania przeprowadzono setki badań naukowych, które wskazują, że aspiryna zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia nowotworów, udarów i zawałów mięśnia sercowego.

Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych serca i naczyń żylnych, zapobieganie powtórnym zawałom serca, zatorowości płucnej, udarom mózgu, u chorych z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych (choroba Buergera). Leczniczo w świeżym zawale serca, po zabiegach naczyniowych i kardiochirurgicznych (m.in. po wszczepieniu pomostów aortalnowieńcowych – bypassów, po angioplastyce wieńcowej).
Uczulenie na salicylany, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosować w III (ostatnim) trymestrze ciąży, zwłaszcza od 36. tygodnia ciąży. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia z infekcją wirusową (grypa, ospa wietrzna) może prowadzić do po wstania ciężkiego powikłania – zespołu Reya; w związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego (i innych salicylanów) powinno odbywać się w tych przypadkach WYŁĄCZNIE na zlecenie lekarza.
Przy jednoczesnym stosowaniu nasila działanie heparyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol- możliwość wystąpienia groźnych krwawień), innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (możliwość nadmiernego obniżenia poziomu cukru i wystąpienia hipoglikemii), metotreksatu, sulfonamidów (m.in. kotrymoksazol, znany jako Biseptol), soli litu (leku używanego w niektórych zaburzeniach psychicznych, digoksyny, a osłabia działanie leków moczopędnych (m.in.furosemidu, spironolaktonu), leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu lub jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów (m.in. deksametazon, prednizon, prednizolon, triamcynolon) oraz tiklopidyny, czy klopidogrelu nasila niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego.
Ściśle indywidualne w zależności od wskazań; zazwyczaj jednorazowo rano po śniadaniu. W leczeniu antyagregacyjnym (przeciwzakrzepowym) – 75 do 300 mg na dobę; w świeżym zawale serca -100 do 160 mg na dobę (pierwsze tabletki należy rozgryźć, aby uzyskać szybszy efekt działania leku); w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia i udarom mózgu – 30 do 300 mg na dobę; w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych – 100 do 200 mg na dobę lub 300 mg co drugi dzień; w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc -160 do 1200 mg na dobę.
Tabletki powlekane po 75 mg cena do 5 zł.
60 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego.
Najbardziej znana nazwa handlowa preparatów kwasu acetylosalicylowego to aspiryna.Uwaga tylko krótkotrwałe stosowanie leku przez kobietę karmiącą piersią nie stanowi dużego zagrożenia dla karmionego piersią dziecka.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Acard a alkohol

Acard u osób starszych(65 lat i więcej)
Acard dla dzieci(do 18 lat)
Acard w ciąży
Acard a karmienie piersią
Acard a prowadzenie pojazdów
Acard refundacja

Acard cena i opakowania

Acard Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Acard uzyskał ocenę 3.2 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.2/5 (2 opinie pacjentów)4 komentarze Acard

 1. Paweł

  Wiatm mam pytanie co mogę wziąść zamias acardu bo keztem uczulony na kwasy salcylanowe przepisał lekarz ale zapomniał o mojim uczuleniu

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
  • marcin

   Szanowna Pani…
   Z farmakologicznego punktu widzenia ciężko jest stwierdzić, czy Pani może to robić, czy też nie. Aspiryna i witamina K znane są z tego, że obie rozrzedzają krew, więc – teoretycznie – zsumowane działanie tych dwóch substancji może doprowadzić do pewnych komplikacji natury medycznej, jak w przypadku podania pacjentowi zbyt dużej ilości alteplazy, heparyny lub warfaryny. Ja na Pani miejscu odstawiłbym witaminę K i udał się zrobić badania krzepliwości krwi – jeżeli wynik będzie w normie, rozpocząłbym stosowanie wspomnianej witaminy. Zbyt rozrzedzona krew nie daje objawów zewnętrznych, ale konsekwencją tego zjawiska może być przykładowo wylew krwi do mózgu. W medycynie zazwyczaj nie stosuje się dwóch środków rozrzedzających krew – lekarz nie powinien wypisywać choremu np. warfaryny i aspiryny, gdyż zażywanie obu tych leków może skończyć się tragicznie.
   Pozdrawiam i życzę zdrowia.

   Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania