Acenol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Apap tabletki
Codipar
Paracetamol

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Acenol bez recepty?

Inne nazwy

Działanie leku i ulotka

Działanie umiarkowanie silne przeciwbólowe i przeciwgorączkowe trwające 3-4 godziny. Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na blokowaniu cyklooksygenazy (COX), enzymu odpowiedzialnego za powstawanie czynników  4 uczestniczących w procesie zapalenia – prostaglandyn, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego. COX występują w co najmniej trzech formach, znanych jako cyklooksygenaza 1 (COX-1 jest obecna w warunkach fizjologicznych, czyli także wtedy, gdy nie ma stanu zapalnego; odpowiada za stan błony śluzowej przewodu pokarmowego, prawidłowe ukrwienie nerek oraz reguluje funkcje płytek krwi) oraz cyklooksygenaza 2 (COX-2 występuje wyłącznie w stanach zapalnych; odpowiada za powstawanie bólu, obrzęków i wzrost przepuszczalności drobnych naczyń w miejscu zapalenia).
Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują obie cyklooksygenazy w różnym stopniu. Cyklooksygenaza 3 (COX-3), która rozmieszczona jest głównie w ośrodkowym układzie nerwowym jest hamowana przez paracetamol.

Słabe i umiarkowanie silne bóle różnego pochodzenia, w tym bolesne miesiączkowanie, bóle głowy – także migrenowe, bóle zębów, bóle pourazowe, nerwobóle, bóle stawowo-mięśniowe w przebiegu choroby przeziębieniowej i grypy. Stany gorączkowe różnego pochodzenia. W skojarzeniu z silniejszymi lekami przeciwbólowymi (opioidami – np. kodeina, morfina, tramadol) może być stosowany w bólach o większym nasileniu (m.in. bólach nowotworowych). Szczególnie wskazany w przypadkach nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne pochodne kwasu salicylowego (aspiryna) lub w przypadku przeciwwskazań do ich stosowania (np. choroba wrzodowa przewodu pokarmowego, skłonność do krwawień, astma aspirynowa). Paracetamol jest lekiem z wyboru w przypadku stanów gorączkowych u dzieci i młodzieży występujących zwłaszcza w przebiegu zakażeń wirusowych (kwas acetylosalicylowy – PRZECIWWSKAZANIA i UWAGI).
Ciężka niewydolność wątroby lub nerek, żółtaczka. Przewlekłe nadużywanie alkoholu (alkoholizm); wrodzony brak dehydrogenazy G-6-P (fawizm). W około 5 proc. przypadków pacjentów z astmą aspirynową może dojść do skurczu oskrzeli (odczynu bronchospastycznego) po zażyciu paracetamolu. Może być stosowany w II i III trymestrze ciąży (kat. A) oraz w okresie karmienia. Ostrożność w stosowaniu należy zachować w I trymestrze (kat. B).
Długotrwałe łączne stosowanie paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego, może powodować uszkodzenie nerek i pęcherza moczowego. Leki nasenne, przeciwpadaczkowe (min. karbamazepina, fenobarbital – znany jako „luminal”, fenytoina), rifampicyna, alkohol – nasilają działanie hepatotoksyczne (uszkadzające wątrobę) paracetamolu. Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (acenokumarol), a osłabia I działanie lamotryginy. Cymetydyna, ranitydyna, propranolol, salicylamid, izoniazyd, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki z grupy barbituranów (fenobarbital)  wydłużają działanie paracetamolu. Nie stosować łącznie z inhibitorami MAO.
Dotyczy wszystkich preparatów i postaci paracetamolu: minimalny odstęp między dawkami paracetamolu powinien wynosić 4 godziny! Dorośli: doustnie (tabletki, tabletki musujące) lub doodbytniczo (czopki): doraźnie: 300-1000 mg co 4-6 godzin;przewlekle: 3-4 razy na dobę po 300-500 do 600 mg. Maksymalna dawka dobowa w przypadkach doraźnego (krótkotrwałego) stosowania leku: 4 g (4000 mg, czyli np. 8 tabletek po 500 mg), a w leczeniu długotrwałym 2,5 g (2500 mg czyli np. 5 tabletek po 500 mg). Dawkowanie paracetamolu u dzieci: przeciwgorączkowo (doraźnie – jednorazowo): dzieci 3. miesiąc życia -18. rok życia: 10-15 mg na kg masy ciała dziecka. Przeciwbólowo (leczenie przewlekłe) – 3-4 razy na dobę (maksymalnie do 5 razy na dobę) po: dzieci 3.-12. miesiąc życia: 40-60 mg; dzieci 1.-2. rok życia: 120 mg; dzieci 2.-4. rok życia: 160 mg; dzieci 4.-6. rok życia: 240 mg; dzieci 6.-12. rok życia: 240-320 mg. Doustnie 10-15 mg na kg masy ciała dziecka lub doodbytniczo 15-20 mg na kg masy ciała co 4-6 godzin. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu w leczeniu doraźnym (przeciwgorączkowym) u dzieci: 40 mg na kg masy ciała. Przykład obliczenia dawki przeciwgorączkowej paracetamolu dla dziecka o masie ciała 20 kg: 20 kg razy 10-15 mg na kg czyli 200-300 mg paracetamolu.
Tabletki po: 300 mg, cena do 5 zł; 500 mg, cena od 5 do 10 zł.
6 tabletek lub 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 300 mg paracetamolu.
Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu podczas leczenia – regularne łączne picie alkoholu i zażywanie paracetamolu(w tym także złożonych leków przeciwbólowych zawierających paracetamol, stosowanych często w leczeniu dolegliwości towarzyszących nadużywaniu alkoholu – „kac”) może powodować ciężkie uszkodzenie wątroby, zwłaszcza u osób niedożywionych. Już dwukrotne (!) przekroczenie maksymalnej dawki dobowej paracetamolu może wywołać objawy zatrucia i uszkodzenia wątroby, objawiające się bólami brzucha, biegunką, nudnościami i wymiotami,wzmożoną potliwością, a w cięższych przypadkach – powiększeniem wątroby, żółtaczką, zaburzeniami krzepnięcia krwi, krwawieniem z przewodu pokarmowego, objawami ze strony ośrodkowego układu nerwow ego (drgawki, zaburzenia świadomości), podwyższeniem stężenia enzymów wątrobowych we krwi (transaminaz – ALT, AST) i zmianami w badaniu USG wątroby; objawy te mogą wystąpić dopiero po kilku dniach od przedawkowania i często nie są kojarzone z faktem nadużycia paracetamolu. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej; zazwyczaj konieczne jest wiedy leczenie szpitalne. Długość leczenia paracetamolem nie powinna przekraczać 10 dni w przypadku dolegliwości bólowych (wyjątkiem są bóle nowotworowe) i 3 dni w przypadkach stanów gorączkowych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Acenol a alkohol

Acenol u osób starszych(65 lat i więcej)
Acenol dla dzieci(do 18 lat)
Acenol w ciąży
Acenol a karmienie piersią
Acenol a prowadzenie pojazdów
Acenol a grejpfrut
Acenol a antykoncepcja
Acenol refundacja

Acenol cena i opakowania

Acenol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Acenol uzyskał ocenę 4.0 z 5 na podstawie 4 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.0/5 (4 opinie pacjentów)



4 komentarze Acenol

  1. Anonim

    Jestem 28 letnią kobietą chorującą na ból zęba. Acenol dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 6 dni w dawce: 300 mg(miligram). Przepisał mi to lekarz. W między czasie bolał mnie ząb, do tego jeszcze głowa. Masakra. Pomagało na to i na to. Po nie całych 20 minutach ból zaczynał ustępować. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Acenol w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  2. Anonim

    Jestem 23 letnią kobietą chorującą na ból. Acenol Forte dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 3 tabletek. Mam po nim lekkie nudności. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Acenol Forte w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  3. Anonim

    Jestem 29 letnim mężczyzną chorującym na ból. Acenol brałem podczas jednej kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 1 dni w dawce: 1 tabletek. Dodaj Twoją opinię o leku. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Acenol w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
  4. Anonim

    Jestem 19 letnią kobietą chorującą na ból miesiączkowy. Acenol brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 7 dni w dawce: 1 tabletek. Pozwala mi przejść przez bóle menstuacyjne trochę mniej dotkliwie, polecam. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Acenol w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania