Acesan tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Nieodwracalny inhibitor cyklooksygenazy (COX), acetylowana pochodna kwasu salicylowego, który izolowany jest z różnych gatunków wierzby (salix). W małych dawkach (75 do 300 mg na dobę) lek hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość; w wyż­szych dawkach – działa przeciwzakrzepowo (w dawkach powyżej 1000mg na dobę wykazu­je wyłącznie działanie przeciwbólowe, przeciw­gorączkowe i przeciwzapalne). Od jej powstania przeprowadzono setki badań naukowych, które wskazują, że aspiryna zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia nowotworów, udarów i zawałów mięśnia sercowego.

Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych serca i naczyń żylnych, zapobieganie powtórnym zawałom serca, zatorowości płucnej, udarom mózgu, u chorych z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych (choroba Buergera). Leczniczo w świeżym zawale serca, po zabiegach naczyniowych i kardiochirurgicznych (m.in. po wszczepieniu pomostów aortalnowieńcowych – bypassów, po angioplastyce wieńcowej).
Uczulenie na salicylany, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosować w III (ostatnim) trymestrze ciąży, zwłaszcza od 36. tygodnia ciąży. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia z infekcją wirusową (grypa, ospa wietrzna) może prowadzić do po wstania ciężkiego powikłania – zespołu Reya; w związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego (i innych salicylanów) powinno odbywać się w tych przypadkach WYŁĄCZNIE na zlecenie lekarza.
Przy jednoczesnym stosowaniu nasila działanie heparyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol- możliwość wystąpienia groźnych krwawień), innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (możliwość nadmiernego obniżenia poziomu cukru i wystąpienia hipoglikemii), metotreksatu, sulfonamidów (m.in. kotrymoksazol, znany jako Biseptol), soli litu (leku używanego w niektórych zaburzeniach psychicznych, digoksyny, a osłabia działanie leków moczopędnych (m.in.furosemidu, spironolaktonu), leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu lub jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów (m.in. deksametazon, prednizon, prednizolon, triamcynolon) oraz tiklopidyny, czy klopidogrelu nasila niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego.
Ściśle indywidualne w zależności od wskazań; zazwyczaj jednorazowo rano po śniadaniu. W leczeniu antyagregacyjnym (przeciwzakrzepowym) – 75 do 300 mg na dobę; w świeżym zawale serca -100 do 160 mg na dobę (pierwsze tabletki należy rozgryźć, aby uzyskać szybszy efekt działania leku); w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia i udarom mózgu – 30 do 300 mg na dobę; w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych – 100 do 200 mg na dobę lub 300 mg co drugi dzień; w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc -160 do 1200 mg na dobę.
Tabletki po 30 mg – cena od 5 do 10 zł; tabletki po 50 mg – cena od 5 do 10 zł; tabletki po 75 mg – cena od 5 do 10 zł.
60 tabletek, 1 tabletka zawiera 30 mg, 50 mg lub 75 mg kwasu acetylosalicylowego.
Działania niepożądane
Podczas stosowania aspiryny, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból brzucha, uczucie kłucia w klatce piersiowej, nudności, krwotok wewnętrzny, wymioty, podwyższone stężenie kreatyniny we krwi, hipoprotrombinemia, trombocytopenia, trombocyturia, zespół Stevensa-Johnsona, uszkodzenie wątroby, żółtaczka, odwodnienie, hiperkalemia, tachykardia, hipotensja, pobudzenie, śpiączka, konfuzja, zaburzenia pamięci i świadomości, zawroty i ból głowy, letarg, drgawki, uszkodzenie komórek mięśni i hiperglicemia.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Acesan a alkohol

Acesan u osób starszych(65 lat i więcej)
Acesan dla dzieci(do 18 lat)
Acesan w ciąży
Acesan a karmienie piersią
Acesan a prowadzenie pojazdów
Acesan refundacja

Acesan cena i opakowania

Acesan Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Acesan tabletki uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Acesan tabletki

 1. Grażyna

  Będąc po udarze niedokrwiennym zażywałam w pierwszym roku Polocard. Okazało się, że na mój organizm działa za silnie, gdyż nawet małe skaleczenie powodowało trudne do zatamowania, bardzo obfite krwawienia. Od 1 1/2 roku zażywam naprzemiennie Acesan 30 mg i 50 mg, co odnosi pozytywny skutek. Teraz dowiaduję się, że lek został wycofany z oferty. Jest to duży kłopot dla pacjentów takich jak ja, gdyż zamienniki są w dużo silniejszych dawkach i bardziej zbliżone do Polocardu. Nie jest nawet dostępny na zamówienie. Rozumiem, że decydują farmaceuci, bo być może lek sprzedaje się w niewielkich ilościach, ale gdzie tutaj jest pacjent i jego potrzeby. W tym przypadku zapomniano o zasadzie PRIMUM NON NOCERE!

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania