Actonel tabletki

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Działanie leku i ulotka

Silnie hamuje resorpcję kości (spowalnia wchłanianie składników mineralnych kości, prowadzące do jej wymiany lub zaniku). W osteoporozie dochodzi do wzmożonej resorpcji i stopniowej utraty masy kostnej; jest to przyczyną osłabienia kości, a co za tym idzie – ich nadmiernej łamliwości; szczególnie zagrożone są kości narażone na długotrwale lub powtarzalne przeciążenia – np. szyjka kości udowej, trzony kręgów kręgosłupa. Ryzedronian hamuje proces niszczenia kości, zwiększa ich gęstość (ilość masy kostnej na jednostkę objętości kości) i powoduje stopniowy przyrost masy kostnej, zmniejszając ryzyko złamań. Lek z grupy bisfosfonianów III generacji.

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej (u kobiet po zaprzestaniu miesiączkowania) w celu zmniejszenia ryzyka złamań kości; zwłaszcza szyjki kości udowej oraz trzonów kręgów.
Obniżony poziom wapnia we krwi (hipokalcemia); choroby przełyku powodujące utrudnione przechodzenie treści pokarmowej, m.in. zwężenia przełyku, achalazja (zaburzenie unerwienia przełyku prowadzące do zatrzymywania się pokarmu przed żołądkiem i następowego chorobowego poszerzenia przełyku), przepuklina rozworu przełykowego przepony (schorzenie polegające na nadmiernej wiotkości przepony w miejscu, w którym przechodzi przez nią przełyk z klatki piersiowej do jamy brzusznej, co prowadzi do ułatwionego cofania się kwaśnej, drażniącej treści z żołądka do przełyku); ciężkie uszkodzenie nerek. Niemożność utrzymania pozycji stojącej lub siedzącej przez co najmniej 30 minut jest także przeciwwskazaniem do stosowania leku (patrz DAWKOWANIE). Lek można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy korzyść z podania usprawiedliwia ryzyko w stosunku do płodu.
Jednoczesne stosowanie z preparatami wapnia (calcium) lub lekami zobojętniającymi kwas solny może zaburzać wchłanianie preparatu. Należy zachować co najmniej 30-minutowy odstęp między zażywaniem bisfosfonianów a stosowaniem innych leków doustnych.
Dorośli: raz w tygodniu 35 mg (1 tabletka). Lek należy przyjmować rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka, popijając wyłącznie szklanką wody; po zażyciu leku nie należy się kłaść do pierwszego posiłku (przez co najmniej 30 minut).
Cena powyżej 200 zł.
28 tabletek powlekanych, l tabletka zawiera 5 mg lub 30 mg kwasu rizedronowego.
Hamowanie resorpcji kości prowadzi do obniżenia stężenia wapnia i fosforanów we krwi. Dlatego podczas leczenia bisfosfonianami wskazana jest suplementacja (uzupełnianie) wapnia (calcium) w ilości ok. 800-1500 mg na dobę oraz witaminy D3 (cholecalciferołum) w ilości ok. 400 do 800 j.m. na dobę. Przy suplementacji należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem bifosfonianów a wapnia i witaminy D3.
Dowiedz się więcej o składzie: .

Actonel a alkohol

Actonel u osób starszych(65 lat i więcej)
Actonel dla dzieci(do 18 lat)
Actonel w ciąży
Actonel a karmienie piersią
Actonel a prowadzenie pojazdów
Actonel refundacja

Actonel cena i opakowania

Actonel Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania