Afobam

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Alprox
Neurol
Xanax
Zomiren
Alpragen

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Afobam jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Silne przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, zmniejszające napięcie mięśni i przeciwdrgawkowe – lek z grupy benzodiazepin o pośrednim czasie działania.

Łagodzenie średnio nasilonych lub ciężkich stanów lękowych; lęk uogólniony; zespoły lękowe towarzyszące depresji (w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi); w lęku napadowym (napadach paniki) 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu. stosuje się jedynie wobec nieskuteczności leków przeciwdepresyjnych.
Także nadwrażliwość na inne pochodne benzodiazepiny. Miastenia; ciężkie uszkodzenie wątroby, ciężka niewydolność oddechowa, zespół bezdechu sennego (powtarzające się blokowanie górnych dróg oddechowych podczas snu wywołane nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych i czaszki; wiodącym objawem są 20-30 sekundowe okresy zahamowania oddychania, które pojawiają się co najmniej kilkanaście razy w ciągu nocy i występują na przemian z głośnym chrapaniem lub gwałtownymi „westchnięciami”. osoby z zespołem bezdechu sennego nie wysypiają się. Po obudzeniu się rano mogą być zdezorientowane i zmęczone, oszołomione, narzekać na suchość w jamie ustnej lub odczuwać uporczywy ból głowy utrzymujący się przez 1-2 godziny. Cierpią na nadmierną senność w ciągu dnia, gdy zapadają w niekontrolowane drzemki. Zespól bezdechu leczy się operacyjnie lub wspomaganiem oddychania w nocy przy pomocy specjalnych aparatów; w lżejszych przypadkach pomocne może być wymuszanie spania w innej pozycji niż na wznak – np. wszyciem w plecy piżamy tenisowej piłeczki); jaskra z wąskim kątem przesączania; ostrożnie w lżejszego stopnia uszkodzeniu wątroby lub nerek, u pacjentów otyłych lub wyniszczonych, chorych na padaczkę. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia Podawanie benzodiazepin w III trymestrze lub w okresie porodu może powodować niebezpieczne dla noworodka skutki określane mianem zespołu dziecka wiotkiego, objawiające się zaburzeniami oddychania i odruchu ssania, obniżonym napięciem mięśni, spadkiem ciśnienia krwi.
Liczne! Nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (innych uspokajających, nasennych, narkotycznych przeciwbólowych, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, alkoholu); przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych); obniżających ciśnienie (clonidine, moxonidine); zmniejszających napięcie mięśni. Azolowe leki przeciwgrzybicze (ketokonazol – ketoconazole, itrakonazol – itraconazole), antybiotyki makrolidowe, (m.in. erytromycyna – erythromycine, klarytromycyna – clarithromycine), cymetydyna (cimetidine), nefazodon, dekstropropoksyfen (dextropropoxyphen) fluoksetyna (fluoxetine), doustne środki antykoncepcyjne mogą wydłużać działanie 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.u. Palenie tytoniu osłabia działanie benzodiazepin.
(dotyczy wszystkich preparatów 1 postaci 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.u): indywidualnie w zależności od nasilenia objawów; stosuje się możliwie jak najkrócej najniższą skuteczną dawkę. Lęk napadowy: zarówno zwiększanie dawki, jak i jej zmniejszanie powinno odbywać się powoli (w tempie nie szybszym niż 0,5 mg co 3 dni) – leku nie należy odstawiać nagle. Zazwyczaj: 2-6 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa stosowana w lęku napadowym może w wyjątkowych przypadkach wynosić 10 mg. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (SR): stosuje się raz lub 2 razy na dobę po 1-2 mg. Inne zaburzenia lękowe: zazwyczaj początkowo 3 razy na dobę po 0,25-0,5 mg; maksymalna dawka dobowa: 4 mg.
tabletki po: 0,25 mg, cena od 10 do 20 zł; 0,5 mg, cena ęd 10 do 20 zł; 1 mg, cena od 30 do 50 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg alprazolamu.
Alprazolam, podobnie jak wszystkie leki z grupy benzodiazepin, działa wyłącznie na objawy choroby (nie usuwa jej przyczyn) – podstawową metodą leczenia nerwic i innych zaburzeń emocjonalnych jest psychoterapia. Leki powinny być stosowane jedynie w wybranych przypadkach, wyłącznie na zlecenie lekarza i za zgodą psychoterapeuty. Stosować wyłącznie doraźnie (maksymalnie do 4 tygodni). Dłuższe stosowanie benzodiazepin wywołuje zjawisko tolerancji, czyli stopniowe osłabienie działania z tendencją do samowolnego podwyższania dawek leku, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami snu. Benzodiazepiny mają duży potencjał wywoływania uzależnienia od leku; należą do leków najczęściej nadużywanych; częste są uzależnienia mieszane (jednocześnie od kilku leków bądź substancji psychoaktywnych – łącznie np. z alkoholem, lekami nasennymi, amfetaminą, morfiną, heroiną), co może prowadzić do ciężkich zatruć. Benzodiazepin nie należy odstawiać nagle, gdyż może to wywołać „zespół odbicia” przejawiający się kilkudniową bezsennością i niepokojem. Próba odstawienia benzodiazepin stosowanych długotrwale lub w wysokich dawkach, przekraczających zalecenia lekarskie może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawiennego (abstynencyjnego), przejawiającego się bezsennością, lękiem, obniżeniem nastroju, pobudzeniem i niepokojem, kołataniem serca, zlewnymi potami, kurczami mięśni, czasami zaburzeniami psychicznymi (omamy, splątanie, gonitwa myśli) i gorączką. Zespół abstynencyjny może ujawnić się już przy próbie obniżenia dawki lub dopiero po kilku dniach od odstawienia leku.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Afobam a alkohol

Afobam u osób starszych(65 lat i więcej)
Afobam dla dzieci(do 18 lat)
Afobam w ciąży
Afobam a karmienie piersią
Afobam a prowadzenie pojazdów
Afobam a grejpfrut
Afobam refundacja

Afobam cena i opakowania

Afobam Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Afobam uzyskał ocenę 4.8 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.8/5 (2 opinie pacjentów)8 komentarzy Afobam

 1. Adamzaw55

  Wspaniały lek. Jeśli nie wchodzimy na duże dawki mazna go zażywać bezpiecznie. Biorę go od kilku lat w dawce 0,25 mg dziennie. W dzień czuje się wyluzowany, spokojny. Nie wierzcie w bzdurne opinie. Warunek jest jeden nie stosować w dużych dawkach.

  Odpowiedz
 2. Żaklina

  Mnie Afobam uratował i jestem mu cholernie wdzięczna, że jest. Napady paniki – nerwica lękowa. Zawsze go mam przy sobie w torebce. Do stosowania doraźnie. Ja mam 1 mg w tabletce (w słoiczku 30 tabl). Po zażyciu działa szybko bo już od ok. 20 min jestem spokojniejsza i wyciszona. Zażywam go w dzień i nie ma na mnie wpływu typu ospałość czy skołatanie, także ja go zażywam w razie potrzeby o każdej porze.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. 60-latka

  Afobam zapisał mi psychiatra przy depresji i stanach lękowych, ale kazał brać tylko w przypadku napadu lęku. Rzeczywiście działa – po pół godzinie przychodzi błogość, uspokojenie. Ale staram się nie przesadzić z ilością – zgodnie z wskazaniem lekarza tylko doraźnie, jak muszę.

  Odpowiedz
 4. sławek

  Od pół roku mam przepisany lek AFOBAM w dawce 2x po 0,25 ,bardzo mi pomógł i pomaga. Miałem duszności i ciemność przed oczami i zawroty.Leczony byłem na kardiologi….i przeprowadzone różne badania no i często miałem Holtera….ale nie wykazywało zaburzeń rytmu serca…….Kardiolodzy stwierdzili że to nie jest choroba kardiologiczna?…..a neurologiczna….no i tak dostałem lek Afobam……no i pomaga. Mam 73 lata

  Odpowiedz
 5. Basia

  Witam mam przepisany lek o nazwie Afobam 0,25mg boje się go wziąć ,boje się skutków ubocznych nie wiem jak on działa proszę o poradę.Mam duszności kluskę w gardle wtedy dopada mnie lęk ze się uduszę.

  Odpowiedz
 6. Anonim

  Jestem 35 letnią kobietą chorującą na nerwica lękowa. Afobam (0,5 mg) brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 30 dni w dawce: 0,5 mg(miligram). Szybko przerywa napady lęku niestety uzależnia. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Afobam (0,5 mg) w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania