Aloes na co pomaga i działanie

Aloes zwyczajny (Aloe Vera) znany jest jako roślina często występująca w ogrodach botanicznych oraz jako roślina ozdabiająca domowe parapety. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie zdrowotne właściwości ma ta roślina. Aloes zawiera ponad 140 składników aktywnych biologicznie. Ekstrakt z aloesu często dodawany jest do różnych kosmetyków. Dlaczego tak się dzieje? Jak aloes działa na naszą skórę? Czy sok z aloesu ma właściwości lecznicze?

Działanie aloesu na skórę

Od dawna sok z aloesu znany jest z jego właściwości regenerujących uszkodzoną skórę. Wyciągi z aloesu wykorzystywane są w leczeniu takich schorzeń, jak owrzodzenia, ciężko gojące się rany, oparzenia, odmrożenia, rany zewnętrzne i wewnętrzne. Pobudza mechanizmy naprawcze skóry. Wykazuje on bowiem działanie przeciwzapalne, dzięki obecności enzymu bradykinazy i steroli m.in. kampresterolu. Ma także silne działanie nawilżające skórę. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne stosowany jest również w leczeniu trądziku pospolitego. Oprócz tego wysuszony sok z aloesu wykazuje działanie przeciwbólowe, ze względu na zawartość naturalnego kwasu salicylowego oraz mleczanu magnezu. Niekiedy maści z aloesem stosowane są wspomagająco w terapii leczenia żylaków, odleżyn czy łuszczycy.

Bardzo często miąższ liści aloesu wchodzi w skład kosmetyków, głównie kremów to twarzy, balsamów do ciała, kremów do rąk czy żeli na skórę. Najbardziej popularne to: Alter Medica Aloe Vera żel, Ziaja krem BIO aloesowy, Oilan regenerujący krem dermatologiczny, Sylveco krem regenerujący do nóg, AloePanten krem, Farmona Dermacos Anti Acne Krem.

Doustne stosowane soku z aloesu

Aloes można stosować także wewnętrznie. Zażywa się dokładnie sok z liści aloesu, niekiedy również z miąższem. Okazuje się, iż sok z aloesu ma zbawiennie właściwości dla organizmu człowieka. Przede wszystkim aloes doskonale usuwa toksyny z organizmu. Z tego powodu często zalecany jest przy odchudzaniu, jako wspomaganie terapii. Ze względu na zawartość fenoli, kwasu cynamonowego i związków siarkowych, wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Wykorzystane jest to przy leczeniu bakteryjnych infekcji przewodu pokarmowego. Zaleca się także picie soku z aloesu przy problemach z nadżerkami na ścianie żołądka czy wrzodami, gdyż zmniejsza on wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne, zalecany jest dla osób chorujących na nadciśnienie i miażdżycę.

W aptekach dostępne są czyste naturalne soki z aloesu. Są to sok z miąższem aloesu firmy Oleofarm, oraz soki z aloesu firmy A-Z Medica– A-Z Aloe Vera. W tej drugiej firmy dostępne są soki z upraw ekologicznych – Aloes Bio Live, co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem. Sok z aloesu zażywa się ok. 40ml dziennie, może być jednorazowo lub w 2-3 dawkach podzielonych. Co najważniejsze rozcieńcza się go z wodą, sokiem lub innym płynem w stosunku 1:1. Należy pamiętać, iż sok z aloesu powinno pić się na czczo, ok. 1 godzinę przed posiłkiem. Firma A-Z Medica oferuję również suchy wyciąg z aloesu w postaci kapsułek – A-Z Aloes. Stosuje się 2 kapsułki dziennie, po posiłku.

Aloes ma bardzo dużo właściwości odżywczych dla organizmu. Zawiera szereg witamin m.in. witaminy z grupy B, C i A, cholinę i inne, związki mineralne, m.in. wapnia, fosforu, magnezu, cynku, manganu, chromu, miedzi i żelaza, aminokwasy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Wpływa również na układ moczowy, bowiem rozpuszcza w pewnym stopniu kamienie nerkowe i zapobiega powstawaniu nowych. Wykazuje także działanie przeczyszczające, ze względu na zawartość antraglikozydów, przez co niekiedy można go spotkać w ziołowych tabletkach przeczyszczających lub wspomagających trawienie, np., Boldaloin, Boldovera, Tabletki przeczyszczające.

Kuracja aloesowa może być stosowana przez kilka miesięcy. Nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Najlepiej stosować go wiosną, kiedy to organizm potrzebuje oczyszczenia i odnowy.

Aloes Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania