Amantix

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Amantix jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Przeciwwirusowe – zaburza replikację materiału genetycznego wirusa. Zmniejsza objawy choroby Parkinsona. Stosowany głównie w zapobieganiu grypie (w czasie epidemii, u ludzi starszych); skuteczny jest również w leczeniu, jeżeli zostanie ono rozpoczęte w ciągu pierwszych 48 h po zakażeniu. W chorobie Parkinsona, ułatwia uwalnianie dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Dopamina jest naturalnym neuroprzekaźnikiem przenoszącym bodźce między komórkami w ośrodkowym układzie nerwowym; jej brak stanowi istotę choroby Parkinsona. U pacjentów z tą chorobą komórki produkujące dopaminy zaczynają obumierać, co powoduje stopniowy spadek stężenia dopaminy w mózgu. Dopamina odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tzw. układu pozapiramidowego (steruje napędem ruchowym, koordynacją i napięciem mięśni); niedobór dopaminy w tym układzie objawia się chorobą Parkinsona (chorzy tracą zdolność kontroli swoich ruchów), z kolei nadmiar wywołuje pląsawicę Huntingtona. Dopamina jest też niezbędnym przekaźnikiem układu limbicznego, czyli rąbkowego (odpowiada on za wyższe czynności psychiczne i procesy emocjonalne), obniża także poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową czynność układu płciowego. Dopamina stosowana jest dożylnie jako lek podnoszący ciśnienie i usprawniający przepływ krwi przez nerki). Amantadyna wywiera także działanie przeciwwirusowe – zaburza replikację materiału genetycznego wirusów (szczególnie wirusa grypy typu A).

Profilaktyka zakażenia wirusem grypy u osób z grup ryzyka, zwłaszcza u tych z przeciwwskazaniami do szczepień. Podany osobom zakażonym w pierwszym okresie choroby zmniejsza nasilenie objawów grypy. Choroba i zespół Parkinsona jako lek pojedynczy (zazwyczaj na początku choroby, przy niewielkim nasileniu objawów) lub – częściej – jako składnik leczenia skojarzonego, łącznie z innymi lekami.
Ostrożnie w ciężkich chorobach układu sercowo-naczyniowego, przy uszkodzeniu nerek i wątroby, w chorobie wrzodowej, zaburzeniach psychicznych. Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Ciąża i okres karmienia piersią.
Nasila działanie leków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy; łączne stosowanie z levodopą może powodować zaburzenia psychiczne. Podawanie z preparatami moczopędnymi zwiększa stężenie amantadyny we krwi. Alkohol osłabia działanie leku.
Zapobieganie grypie (jeśli dojdzie do udokumentowanej epidemii): profilaktycznie: 2 razy na dobę po 100 mg, leczniczo: przez pierwsze 5 dni 2 razy na dobę po 100 mg; dorośli powyżej 65. roku życia: 1 raz na dobę 100 mg. Przez pierwsze 3-7 dni: raz na dobę 100 mg; następnie 2-3 razy na dobę po 100 mg. Maksymalna dawka dobowa: 400 mg.
Cena od 5 do 10 zł.
30 tabletek lub 100 tabletek, 1 tabletkazawiera 100 mg amantadyny.
Lek może być stosowany jednocześnie ze szczepionką przeciwgrypową. Ze względu na podstawowe wskazania do stosowania będzie szerzej omówiony na forum poświęconym leczeniu chorób układu nerwowego. Nie odstawiać nagle. Lek upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.
Czasami zdarzają się nudności, brak łaknienia, zawroty i bóle głowy, trudności z koncentracją, bezsenność. Jeśli wystąpi jakikolwiek niepokojący objaw, należy skonsultować się z lekarzem. Rzadko występują objawy, które są niebezpieczne i które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Są to: zmiany nastroju i emocji, halucynacje, dezorientacja (np. dotycząca czasu, własnej osoby, miejsca), obrzęki stóp i podudzi, zamglone widzenie, trudności w oddawaniu moczu, niewyraźna mowa, ból gardła, gorączka, wysypka skórna, omdlenie.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Amantix a alkohol

Amantix u osób starszych(65 lat i więcej)
Amantix dla dzieci(do 18 lat)
Amantix w ciąży
Amantix a karmienie piersią
Amantix a prowadzenie pojazdów
Amantix refundacja

Amantix cena i opakowania

Amantix Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania