Apo-Feno 100

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy fibratów. Obniża we krwi stężenie triglicerydów i cholesterolu całkowitego oraz podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL, działa przeciwagregacyjnie (zmniejsza zlepianie się płytek krwi), przeciwzapalnie i hamuje postęp miażdżycy naczyń, poprawia tolerancję organizmu na cukry, obniża stężenie kwasu moczowego (zbędny produkt przemiany materii) we krwi. Rozwojowi miażdżycy sprzyja obniżone stężenie tzw. lipoprotein (czyli połączeń białka i tłuszczu) o dużej gęstości (HDL), podwyższone stężenie lipoprotein o małej gęstości (LDL) i poziom cholesterolu całkowitego przekraczający 300mg%. Ponieważ 1/3 cholesterolu pochodzi z diety, a ok. 2/3 jest wytwarzane w organizmie człowieka, leczenie zaburzeń gospodarki tłuszczową należy rozpoczynać od ograniczenia w diecie tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) i cholesterolu; dopiero brak skuteczności po 3 miesiącach systematycznego przestrzegania może być wskazaniem do wkroczenia z leczeniem farmakologicznym.


Zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej), zwłaszcza podwyższony poziom triglicerydów (hipertriglicerydemia); podwyższony poziom cholesterolu (hipercholesterolemie – zwłaszcza lek w postaci zmikronizowanej – oznaczenie „M” przy nazwie) w przypadku braku skuteczności metod niefarmakologicznych,.
Reakcje uczuleniowe, w tym nasilające się pod wpływem świa-tła słonecznego, po stosowaniu innych leków z grupy fibratów oraz ketoprofenu). Zaawansowana niewydolność wątroby lub nerek; jednoczesne stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Szczególnie ostrożnie stosować w chorobach dróg żółciowych (kamica dróg żółciowych). Patrz także INTERAKCJE. Szczególnie wnikliwego rozpatrzenia wymaga stosowanie leku u kobiet w wieku rozrodczym.
Nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol). Ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia miopatii (bólów mięśniowych i uszkodzenia mięśni) i rabdomiolizy (to bardzo rzadkie, lecz groźne działanie uboczne polega na gwałtownym rozpadzie mięśni szkieletowych, co powoduje uwalnianie do krwi, a następnie do moczu substancji toksycznych; to z kolei jest przyczyną ostrej niewydolności nerek; ilość moczu jest minimalna, a on sam – bardzo ciemny i mętny. W badaniach laboratoryjnych gwałtownie rośnie poziom enzymów wątrobowych – AST, ALT, oraz kinazy kreatynowej – CPK; wzrasta także szybkość opadania krwinek – OB). Nie stosować łącznie (lub stosować z dużą ostrożnością, pod ścisłą kontrolą lekarza) z lekami z grupy statyn. Jeżeli pacjent przyjmuje jednocześnie leki obniżające poziom kwasu moczowego, to ich dawkowanie należy obniżyć.
Przyjmować podczas posiłków; początkowo 3 do 4 x na dobę po 100 mg; po uzyskaniu poprawy dawka może być zmniejszona do 2 x na dobę po 100 mg.
od 5 do 10 zł
50 kaps., 1 kaps. zawiera 100 mg fenofibratu; Apo-Feno 200 M: 30 kaps., 1 kaps. zawiera 200 mg fenofibratu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Apo-Feno a alkohol

Apo-Feno u osób starszych(65 lat i więcej)
Apo-Feno dla dzieci(do 18 lat)
Apo-Feno w ciąży
Apo-Feno a karmienie piersią
Apo-Feno a prowadzenie pojazdów
Apo-Feno a słońce i solarium ☼
Apo-Feno refundacja

Apo-Feno cena i opakowania

Apo-Feno Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania