Apo-trifluoperazine

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Działanie leku i ulotka

Trifluoperazyna jest silnym neuroleptykiem z grupy pochodnych fenotiazyny, a więc lekiem znoszącym objawy niektórych chorób psychicznych. Ma również działanie uspokajające. Jest stosowana w leczeniu schizofrenii, psychoz, stanów maniakalnych oraz psychoz opornych na inne leki. Czasami bywa stosowana w leczeniu nudności i wymiotów, np. po chemioterapii.

Działanie silne przeciwpsychotyczne (przeciw omamom i urojeniom) i uspokajające, silne antyautystyczne (poprawiające zdolności komunikacji interpersonalnej); średnio silne przeciwlękowe i aktywizujące – lek z grupy neuroleptyków, pochodna fenotiazyny. (Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu – patrz FENACTIL). Działa zapobie­gawczo przeciwwymiotnie.

Ostra i przewlekła schizofrenia, a zwłaszcza przebiegająca z nasilonymi objawami omamowymi i urojeniowymi, nadmiernym lękiem, pobudzeniem i niepokojem; psychozy alkoholowe (m.in. obłęd opilczy); stany lęku i niepokoju towarzyszące zaburzeniom nerwicowym.
I trymestr ciąży i laktacja, ciężka niewydolność wątroby, jaskra, niedociśnienie, padaczka, przerost gruczołu krokowego, uszkodzenie szpiku. Uczulenie na leki z grupy pochodnych fenotiazyny, np. promazynę, tioridazynę, niewydolność wątroby, stany depresyjne. W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u osób z chorobami serca, wątroby, chorobami przewodu pokarmowego przebiegającymi z jego zwężeniem, z jaskrą z wąskim kątem przesączania, guzem mózgu, rakiem sutka, padaczką oraz u osób przyjmujących jednocześnie leki uspokajające, nasenne lub przeciwhistaminowe.
Lek nasila działanie środków przeciwbólowych, nasennych, środków znieczulających ogólnie, osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych i środków antykoncepcyjnych.
ściśle indywidualne; duża rozpiętość dawki w zależności od rozpoznania i nasilenia objawów. Choroby psychiczne: początkowo zazwyczaj 2 razy na dobę po 2-5 mg; możliwe stopniowe zwiększanie dawki do 2-3 razy na dobę po 10 mg. Dawka optymalna: 20-40 mg. Maksymalna dawka dobowa: 200 mg. Zespoły lękowe: 1-2 razy na dobę po 1-2 mg przez okres do 12 tygodni (maksymalnie 6 mg na dobę).
brak danych
100 tabletek lub 1000 tabletek, 1 tabletka zawiera 1 mg, 2 mg, 5 mg, 10 mg lub 20 mg trifluoperazyny.
Uwaga! Podczas kuracji nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych ani pić alkoholu.  Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ lek zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Przed zabiegiem chirurgicznym, wymagającym znieczulenia, trzeba powiadomić lekarza o tym, że przyjmuje się trifluoperazynę. Koniecznie należy powiadomić lekarza przed rozpoczęciem leczenia o wszystkich innych przyjmowanych lekach.
Zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, senność lub bezsenność, zaburzenia widzenia, zaburzenia podobne do występujących w chorobie Parkinsona, uszkodzenie wątroby, skórne reakcje alergiczne, zapaść ortostatyczna, zaburzenia pracy serca, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, zmiany hematologiczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Apo-trifluoperazine a alkohol

Apo-trifluoperazine u osób starszych(65 lat i więcej)
Apo-trifluoperazine dla dzieci(do 18 lat)
Apo-trifluoperazine w ciąży
Apo-trifluoperazine a karmienie piersią
Apo-trifluoperazine a prowadzenie pojazdów
Apo-trifluoperazine refundacja

Apo-trifluoperazine cena i opakowania

Apo-trifluoperazine Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania